Akkurat nå
Det amerikanske justisdepartementet har startet offentliggjøringen av flere hundre tusen dokumenter og bilder fra etterforskningen av den overgrepsdømte milliardæren Jeffrey Epstein.
En rekke dokumenter er frigitt tidligere, og fredag utløp fristen Kongressen har satt for offentliggjøring av de resterende. Filene er lagt ut på justisdepartementets nettsider.
Ifølge USAs visejustisminister Todd Blanche gjenstår det imidlertid fortsatt flere hundre tusen dokumenter som vil bli frigitt om kort tid.
– I dag flere hundre tusen, og i løpet av de neste par ukene forventer jeg offentliggjøring av flere hundre tusen til, sa Blanche til Fox News fredag.
Fant over 1200 ofre og deres familie
I et brev til kongressen, skriver Blanche at justisdepartementet har funnet over 1200 ofre og deres familier i løpet av gjennomgangen av dokumentene.
I de nye dokumentene er det en rekke bilder fra Epsteins eiendommer. Det er også store mengder av den overgrepsdømte milliardærens private bilder. Bildene viser blant annet Epstein sammen med tidligere president Bill Clinton og Rolling Stones-stjernen Mick Jagger.
1 av 2Foto: Privat
Jeffrey Epstein pleide omgang med en rekke mektige politikere og kjendiser som han inviterte til sin private øy i Karibia. Blant dem han var omgangsvenner med var Donald Trump og britenes prins Andrew.
Epstein var tidligere dømt for to seksualforbrytelser, blant annet etter å ha blitt funnet skyldig i å ha oppfordret en mindreårig til prostitusjon.
Etter at flere tidligere ofre sto fram ble han i 2019 pågrepet på nytt, anklaget for seksuelle overgrep mot mindreårige. I august 2019 tok han sitt eget liv i fengselet før saken mot ham kom for retten.

2 hours ago
1











English (US)