Massive demonstrasjoner mot prestestyret i Iran. Økonomien i landet er i fritt fall.
Publisert: 31.12.2025 21:38
Det begynte på søndag, da butikkeiere i Teherans forretningsstrøk stengte butikkene sine. Siden fulgte butikkeiere i andre deler av byen etter. Protestene vokste raskt, og har nå vart i fire dager. Det skriver The Financial Times’ korrespondent i Teheran.
I dag gikk demonstrantene til angrep på et regjeringsbygg i byen Fasa. En vaktpost ble ødelagt og glassfasaden knust. Fire demonstranter ble arrestert. Protestene er de største siden 2002, ifølge en rekke internasjonale medier.
Årsaken er at den iranske valutaen rijal er i fritt fall. Den har mistet 40 prosent av verdien siden krigen mot Israel i sommer. Og inflasjonen skaper betydelige problemer for befolkningen.
– Hva skal barna mine spise? Må vi ta med kofferter fulle av penger for ganske enkelt å kjøpe brød? Er det normalt, sier en anonym iraner til The Guardian denne uken.
Etter flere års inflasjon betaler nå iranere flere millioner rial for enkle matvarer.
Kollaps mot dollaren
Iranske myndigheter har i mange år forsøkt å holde en stabil vekslingskurs mot amerikanske dollar. Selv om inflasjonen har vært høy i mange år, ble det enda vanskeligere etter krigen i sommer, da inntektene fra oljeeksporten har falt på grunn av amerikanske sanksjoner.
Denne uken har vekslingskursen kollapset.
Men på tross av at prisene stiger svært raskt, budsjetterer staten med en svært liten økning i utgiftene til neste år, melder The Financial Times. Det betyr at de offentlige lønningene ikke kan ta igjen prisveksten.
Samtidig stiger prisen på gullmynter brått. Gull er en måte å sikre verdien av pengene sine på, for iranere som ikke har tilgang til utenlandsk valuta.
«Død over diktatoren»
I et forsøk på å begrense protestene har sentralbanksjef Mohammad Reza Farzin fått sparken. Prestestyret har også erklært en nasjonal fridag i dag, onsdag.
Det har tilsynelatende ikke dempet protestene. The Guardian skriver at demonstrantene i Iran roper slagord som «frihet» og «død over diktatoren».
Likevel har landets regjering forsøkt å kommunisere forståelse med demonstrantenes frustrasjon. Tirsdag sa Fatemeh Mohajerani, en talsperson for regjeringen, at myndighetene ville opprette dialog med lederne av protestene.
– Vi ser hvordan folk strever intenst med å livnære seg. Vi ser, hører og anerkjenner protestene, sa Mohajerani, ifølge The New York Times.

2 hours ago
1












English (US)