– OL-medaljen ble stjålet fra meg i dag, sier en skuffet Joep Wennemars til NRK.
De siste timene har vært både dramatiske og hektiske for nederlenderen.
På hans 1000 meter på skøyter brøt kinesiske Ziwen Lian reglene, og krasjet inn i han.
– Totalt skandale! Han bare kjører rett på. Da blir Wennemars lidende her, kommenterte NRKs skøyteekspert Even Wetten.
– Av de mest dramatiske øyeblikkene i OL
– Det var et uhell. Jeg så ikke Wennermars. Jeg bare kjente at han var veldig nær meg. Da jeg så han, var han veldig nær, sier Lian til NRK etter løpet.
Det som skulle være en enkel og kjent regel å følge for kineseren, endte i katastrofe for Wennemars.
– Se så sint han er, kommenterte Wetten.
Etter løpet bremset 23-åringen opp. Tydelig frustrert slo han i luften etter kineseren idet han passerte.
Reglene sier nemlig at utøveren som har kommet lengst i løpet sitt, den som har siste indre, har forkjørsrett på den siste vekslingssiden.
Dermed var det kineserens feil at nederlenderen måtte bremse opp, og Lian ble disket.
– Jeg er veldig lei meg, sier Lian.
På grunn av krasjen fikk Wennemars gå sin 1000-løper på nytt, uten parkamerat.
– Det er en tragedie, dette her, sa Wetten underveis i omløpet.
For der var han sjanseløs. Med 1.08,46 endte han med 88 hundredeler svakere tid enn i sitt opprinnelige løp.
Dermed ble han stående med en 5. plass.
– Dette er et av de mest dramatiske øyeblikkene, rent sånn taktisk, sportsteknisk som jeg har sett i OL. Det er en medalje som ryker, sier NRKs ekspert Wetten.
Han mener at nederlenderen hadde gått under 1 minutt og syv sekunder hvis uhellet ikke skjedde. Det hadde i så fall holdt til bronsemedalje.
Wennemars har markert seg i skøytesporten de siste årene. Den største meritten er VM-gullet på 1000 meter under VM i 2025, hvor han slo profiler som Jenning De Boo og OL-gullvinner Jordan Stolz.
Olympisk rekord
I nest siste par gikk Jordan Stolz inn til OL-gull med olympisk rekord:
1.06,28
– Det er på bestilling, sier kommentator Wetten.
Langt bak medaljene
Trønderen Bjørn Magnussen var eneste nordmann til start på 1000 meter.
I fjerde par gikk han inn til tredjeplass med tiden 1.09,38 i havnet nede på en 21. plass.
– Det var egentlig ganske greit. Jeg følte åpningen kom ganske lett. 16,2 er det raskeste jeg har åpnet i hele år. Det tyder på at akselerasjonen er god i alle fall, sier Magnussen til NRK etter løpet.
Magnussen har 500 meter som sin største sjanse under lekene.
Amerikansk skøytestjerne
NRKs skøyteekspert Wetten brukte store ord om Stolz før løpet. Denne sesongen har han fem av fem verdenscupseire.
Det er den skøyteløperen gjennom tidene han har latt seg imponere mest av å se på.
– Av de jeg har sett, og jeg har sett en hel del, så er det helt klart den beste skøyteløperen.
Wetten mener det, uavhengig av distanse.
– Først og fremst er han en unikum fysisk, sier Wetten.
Stolz er favoritt på flere distanser senere i OL. Flere har spekulert i hvor mange han kan ende opp med til slutt.
Publisert 11.02.2026, kl. 19.35 Oppdatert 11.02.2026, kl. 20.54










English (US)