OUS sliter økonomisk. Vil kutte 200 årsverk: – Mangler penger til helt nødvendig utstyr.

1 hour ago 1



Akkurat nå

Aftenposten har sett et digitalt opptak av et internt møte, hvor ansatte ved sykehuset blir informert om kuttene.

Foto: Øyvind Tveter / Aftenposten

Der kommer det blant annet frem at 30 til 50 av de 200 årsverkene skal tas fra Teknologi- og innovasjonsklinikkenTeknologi- og innovasjonsklinikkenTeknologi- og innovasjonsklinikken arbeider med forvaltning og utvikling av sykehusets teknologibehov. (TIK), og at 150 til 170 årsverk tas fra Oslo sykehusserviceOslo sykehusserviceOslo sykehusservice skal i størst mulig grad ivareta sykehusets samlede behov for støttefunksjoner til beste for pasientbehandlingen. (OSS).

I møtet kommer det frem at sykehuset har en svært presset økonomisk situasjon. Og at et så stort kutt i antall ansatte ikke er mulig å gjennomføre med naturlige avganger.

Har ikke penger til nødvendig utstyr

Aftenposten har også sett et brev signert administrerende direktør ved OUS, Bjørn Atle Bjørnbeth. Der står det blant annet:

«Som dere vet står sykehuset overfor en situasjon der vi mangler penger til å utvikle virksomheten, anskaffe helt nødvendig utstyr, IKT og nødvendig oppgradering av eksisterende bygg. I tillegg til fullføring av de nye byggene der dette er nødvendig i forhold til forutsatt funksjonalitet.»

Bjørnbeth skriver videre at de er avhengige av å sikre at penger til drift «først og fremst understøtter såkalte MÅ-oppgaver i alle sykehusets oppgaver», og at det er rom for mer effektive prosesser, oppgaveglidning og automatisering mange steder.

Bjørn Atle Bjørnbeth.

Administrerende direktør ved OUS

Skal være redusert innen 2026

Direktøren ber også klinikkene legge opp til en konkret plan som tydeliggjør hvilke oppgaver og/eller funksjoner sykehuset kan slutte med eller redusere kraftig, og hva konsekvensene av dette vil være.

«Planen skal foreligge før høstferien 2025 med en beskrivelse av hva vi ikke lenger skal gjøre eller andre endringer. Årsverkene skal være redusert innen 31.12.2026», skriver Bjørnbeth.

Aftenposten har vært i kontakt med Bjørnbeth før publisering av denne saken. Han henviser videre til OUS’ samfunnskontakt. De har foreløpig ikke svart på våre spørsmål.

Read Entire Article