Paraglider skadet etter fall i Bodø

4 days ago 3



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 10. juli 2025 kl. 13:19

    Paraglider skadet etter fall i Bodø

    Politiet melder at en paraglider har falt rundt en meter i Auvika i Bodø og skadet skulderen.

    Ifølge politiet har paraglideren smerter, og frivillige fra Røde Kors kalt ut for å hjelpe den skadde ned fra fjellet.

  • 10. juli 2025 kl. 13:19

    Knivstakk tilfeldig kvinne i ryggen – nå er han dømt

    En mann i 20-årene er i Salten og Lofoten-tingrett dømt til tvungent psykisk helsevern for grov kroppsskade.

    I august i fjor angrep han ei kvinne i 40-åra med kniv mens hun var på sykkeltur med sønnen i Lofoten.

    Mannen sprang etter henne med en kjøkkenkniv og stakk henne i ryggen. Ifølge tiltalen fikk kvinna et fire centimeter dypt kutt som måtte sys med flere sting.

    – Retten legger til grunn at fornærmede fikk store smerter og blødde en ikke ubetydelig mengde som følge av stikket, står det i dommen.

    Han ble pågrepet senere på natten, og politiet mente hun var et tilfeldig offer.

    I dommen står det at tiltalte har forklart at han hadde drapstanker før han stakk kvinnen og at han tenkte at han skulle drepe noen.

    De rettsoppnevnte sakkyndige som har vurdert mannen sier han har bisarre vrangforestillinger.

    – Innhentede helseopplysninger og de sakkyndiges undersøkelser vurderes i retning av at det har foreligget psykotiske symptomer på handlingstiden, før og etter, står det i dommen.

    Han ble derfor dømt til tvungent psykisk helsevern, og til å betale de fornærmede 60.000 kroner i erstatning.

    Mannen ble også dømt for å ha utøvd vold mot flere ansatte ved Nordlandssykehuset. Ifølge dommen slo han blant annet en ansatt i hode flere ganger. Han tok også en annen ansatt rundt halsen og rev vedkommende over ende.

    Bodø Nu skrev om dommen først.

  • 10. juli 2025 kl. 11:51

    Hytte brant ned i Mogressfjellet – brannvesenet rykket ikke ut

    Onsdag kveld fikk 110-sentralen i Rana inn melding om brann i et hyttefelt i Mogressfjellet, men valgte å ikke rykke ut, skriver Rana Blad.

    Vaktleder Andreas Skindlo sier til avisa at de vurderte situasjonen slik at brannmannskapene ikke kunne rykke ut til stedet.

    – Det var for langt unna til at vi hadde kunnet gjort en innsats.

    Brannen hadde startet i et anneks, men spredde seg senere til selve hytta.

    – Det skulle ikke være fare for videre spredning og ingen hadde fysisk kommet til skade grunnet brannen, sier Skindlo til avisa.

    En ansatt i Rana brann- og redning har hytte i nærheten og dro til stedet. Men hytta var nedbrent da han kom fram, så han bisto bare med etterslukking.

    – Hytta ligger cirka tre kilometer fra farbar vei og det hadde ikke hjulpet om brannmannskapene hadde rykket ut. Det hadde bare vært unødig bruk av ressurser, for hytta hadde brent ned uansett, sier Frode Rise til avisa.

  • 10. juli 2025 kl. 11:24

    Campus Blå har ansatt ny sjef

    Chris Guldberg blir ny sjef for Campus Blå på Toft i Brønnøy.

    Det skriver utdanningsaktøren i en pressemelding.

    Guldberg er i dag driftsdirektør i torskeoppdretteren Norcod, og starter i den nye jobben til høsten.

    – Havbruks- og sjømatnæringen trenger kompetanse og enda flere fagfolk fremover. Det har jeg virkelig lyst til å bidra til at den får, sammen med resten av teamet i Campus Blå. Jeg gleder meg veldig, sier Guldberg.

    Campus Blå er eid av Torghatten Aqua, og er en kompetanse- og utdanningsaktør som har spesialisert seg på «blå utdanninger». De har fagskole, videregående skole, og driver med kurs og videreutdanninger.

    Chris Guldberg ser i kamera ikledd sort skjorte og smiler.

    Foto: Campus Blå
  • 10. juli 2025 kl. 10:47

    Cruiseskip med norovirus på vei til Finnmark

    Et cruiseskip med norovirussmitte er på vei til Finnmark, etter å ha lagt til kai i Leknes med 1200 passasjerer ombord. Det skriver iFinnmark.

    Norovirus er en mage-tarm infeksjon som gir symptomer som kvalme, oppkast og diaré. Viruset er svært smittsomt.

    Rundt 50 passasjerer ble syke på reisen og er nå isolert, uten å ha gått i land. Skipet ankommer Honningsvåg og deretter Alta og Tromsø.

    Alle nødvendige smiteverntiltak er i gang om bord. Kommunelegen i Vestvågøy ser ingen behov for landbaserte tiltak.

  • 10. juli 2025 kl. 08:11

    Bil køyrt av vegen i Lofoten

    Politiet rykker ut til Bøstad i Vestvågøy etter melding om at ein bil har køyrt ut av vegen.

    Det skal vere eitt køyretøy og ein bil involvert, ifølge operasjonsleiar i politiet, Ina Kristin Selfors.

    Det er ikkje meldt om personskade, og det er heller ikkje mistanke om ruskøyring, ifølge Selfors.

    Hendinga har skjedd like ved Knutstad kapell, og køyretøyet blir no berga av bilbergaren.

    Bøstad i Vestvågøy

  • 10. juli 2025 kl. 07:12

    Kommune gir bort to toaletter

    Bø kommune skal gi bort to biotoaletter som hver er verdt 400.000 kroner.

    Det skriver kommunen på side hjemmesider.

    Toalettene blir gitt bort til lag eller foreninger i Bø.

    Grunnen for at de nå gis bort er at kommunen ikke har klart å plassere de der de først hadde tenkt.

    Opprinnelig skulle toalettene plasseres i Hovden og på museumsområdet, opplyser kommunen.

    Imidlertid er det inngått en annen avtale for Hovden, og av ulike grunner er toalettet ikke plassert på museumsområdet.

    Kommunen har også dårlig økonomi, skriver de, og kan derfor ikke påta seg driftsansvaret for toalettene.

    Bø kommune vil gi bort toalettene vederlagsfritt, og ber om tilbud fra lag og foreninger i Bø som ønsker å overta dem. Men da må de forplikte seg til å blant annet holde de åpen om sommeren, ha alt driftsansvar og plassere toalettene slik at allmennheten har adgang til dem.

    Bø kommune vil gi bort to biotoaletter av typen Sula Stasjonær til lag og foreninger i Bø

    Illustrasjon: Bø kommune/Biorolla
  • 10. juli 2025 kl. 06:39

    To førerkortbeslag i natt

    Rett etter midnatt meldte politiet at de hadde fått en melding om en bil som kjørte vinglete på riksvei 85 mellom Langvassbukta og Sortland.

    Politiet rykka ut og stansa bilen. Ifølge politiet resulterte kontrollen i at føreren, en amerikansk statsborger, ble førerettigheten i Norge og anmeldt for forholdet.

    Rundt to timer senere meldte politiet at de også stanset en bil på Gravdal i Vestvågøy. Sjåføren er mistenkt for å kjøre bil i ruspåvirket tilstand, ifølge politiet. De opprettet sak og midlertidig beslagla førerkortet til sjåføren.

  • 9. juli 2025 kl. 21:44

    Rykker ut til trafikkuhell

    Politiet er på plass etter melding om trafikkuhell mellom to biler i lyskrysset ved Herredshuset i Bodø.

    Ingen personskade på de to førerne.

    Den ene bilen skal ha brutt vikeplikten, og politiet oppretter nå sak.

    Bilene er hentet av bilberger.

  • 9. juli 2025 kl. 20:33

    Snart klart for Riddu Riđđu-festivalen

    Torsdag starter urfolksfestivalen Riddu Riđđu på festivalsletta i Kåfjord i Troms.

    Årets urfolksfestival byr på alt fra heavyjoik og grønlandsk reggae til nordnorsk rap og samepolitisk debatt. Samt et helt unikt bestillingsverk som slår rett inn i storpolitikken.

    I et bestillingsverk møtes Grønlands nasjonalteater Nunatta Isiginnaartitsisarfia og den norske protestbevegelsen Nordting på hovedscena.

    Overskriften griper rett inn i den globale stormaktspolitikken: The Arctic is not for sale!

    – Dette er et protestbestillingsverk som viser motstand til eksploateringen, altså utnyttelsen, som vi ser mot urfolkland over hele verden, sier festivalsjef Sajje Solbakk i en pressemelding.

    Publikum og hovedscenen på Riddu Riđđu festivalen.

    Foto: Ingrid Elise Trosten
  • 9. juli 2025 kl. 20:26

    Advarer om powerbank: – Dette er forbudt

    Sommerutfarten er i gang, og mange reisende pakker i disse dager kofferten. En feriefavoritt mange fremdeles pakker feil, er powerbanks. Disse er nemlig forbudt i innsjekket bagasje, melder Avinor i en pressemelding.

    Reglene rundt powerbanker er klare; de skal alltid pakkes i håndbagasje, aldri i innsjekket bagasje. Årsaken til dette er at denne typen batterier kan ta fyr og utgjøre en stor sikkerhetsmessig risiko, dermed er dette strengt forbudt i innsjekket bagasje.

    Likevel har alle Avinors lufthavner så langt i år konfiskert nesten 8000 powerbanker som har blitt pakket i innsjekket bagasje.

    En IPhone som lader med en nødlader.

    Foto: Henrik Einangshaug / NRK
  • 9. juli 2025 kl. 18:45

    Mistet lappen på E6

    To bilførere mistet førerkortet i en laserkontroll på E6 ved Virak i Narvik i ettermiddag.

    UP sto plassert i en 60-sone, og målte de to førerne til 89 og 97 km/t.

    En person fikk bot for fartsovertredelse.

  • 9. juli 2025 kl. 18:06

    Fergerute kansellert ut dagen

    Torghatten informerer om at A-ruten kanselleres fra og med avgang Lødingen til Bognes, klokken 18:15 og ut dagen i dag.

    Årsaken er tekniske utfordringer med MF Hinnøy. B- og C-ruten vil trafikkeres som normalt.

    Ferge Bognes-Lødingen

    Foto: Oda Viken / NRK
  • 9. juli 2025 kl. 17:56

    Smitteutbrudd blant cruiseturister

    Flere gjester om bord i cruiseskipet «Artania» er smittet med Noro-virus, et smittsomt mage-tarm-virus.

    Skipet ligger i land på Leknes i Lofoten.

    Det bekrefter skipsagent Remi Solberg til Lofotposten.

    Skipet hadde 50 smittede da de forlot Brønnøysund i går.

    Ifølge Solberg er kommunelegen i Vestvågøy informert om smittetilfellet.

  • 9. juli 2025 kl. 17:22

    La ut sensitiv informasjon om elever

    Sortland kommune publiserte et refusjonsdokument fra Jennestad montessoriskole, der det sto elevenes fulle navn og hvilke personalressurser de krevde.

    Det skriver VOL.no, som selv oppdaget feilen og informerte kommunen.

    Dokumentet var merket «unntatt offentlighet», men var på grunn av en menneskelig feil, åpent og tilgjengelig for allmennheten.

    Kommunalsjef i Sortland kommune, Erik Strand sier til VOL at de beklager uhellet.

    – På generelt grunnlag skal ikke informasjon av den typen ligge ute åpent. Det som trolig har skjedd er at postmottaket ikke har klassifisert dokumentet. Det er i så fall en feil som vi har gjort, så det beklager vi, sier han.

    Sortland rådhus

    Foto: Billy Jacobsen
  • 9. juli 2025 kl. 15:50

    Nominert til Dronning Sonjas skolepris

    Drag skole i Hamarøy er nominert til Dronning Sonjas skolepris 2025.

    Dette er for skolens målrettede arbeid med likeverd og inkludering.

    Det skriver Statsforvalteren i Nordland, som selv har nominert skolen.

    Prisen deles ut annethvert år til en skole som utmerker seg i arbeidet med likeverd og inkludering.

    Drag skole løftes frem som et forbilde når det kommer til fellesskap, elevmedvirkning og kulturelt mangfold - med lulesamisk språk og friluftsliv som en naturlig del av skolehverdagen.

    Det er 17 skoler fra 11 ulike fylker som er nominert til prisen. Vinneren kåres av en jury sammensatt av seks ulike institusjoner, med Mirjam Harkestad Olsen som juryleder.

    Olsen er professor ved UiT Norges arktiske universitet.

    Drag skole

    Foto: Johnny Andersen
  • 9. juli 2025 kl. 15:30

    Lofot-kommuner vil slå seg sammen – navnet vekker oppsikt

    De to ordførerne foreslår at den nye kommunen skal hete Lofoten.

    – Det er det flere årsaker til. Det handler om merkevare og et navn for framtida, sier ordfører Jonny Finstad i Vestvågøy (H).
    – Det er også det navnet vi har fått mest innspill på gjennom innbyggerundersøkelsen, sier Moskenes-ordfører Hanna Sverdrup (H).

    Finstad er spent på om de fått gjennomslag for det nye navnet, både i kommunestyrene og hos Kommunaldepartementet.

    – Dette kan bli starten på en kommune for hele regionen. Da vil navnet Lofoten gjøre at vi slipper å skifte navn senere, sier Finstad.

    Over 60 prosent av innbyggerne i både Moskenes og Vestvågøy er for kommunesammenslåing.

    Det viser en innbyggerundersøkelse NIVI Analyse AS har gjort på oppdrag fra de to kommunene. Totalt 130 personer i Moskenes og 400 personer i Vestvågøy har svart på undersøkelsen på telefon.

    – Det er utrolig artig og inspirerende å se at innbyggerne våre er så positive og fremoverlente. Dette er en oppsiktsvekkende måling, sier Jonny Finstad, ordfører i Vestvågøy kommune i en pressemelding.

    – Det viser at vi ikke er på villspor, utdyper han til NRK.

    Ordfører i Moskenes, Hanna Sverdrup sier at et slikt flertall gir et tydelig signal om at sammenslåing er rett vei å gå.

    Bakgrunnen for sammenslåingen er at gjeldstyngede Moskenes kommune har vært på Robek-lista i 12 år, og har blitt lova av Kommunal- og distriktsdepartementet at de skal få sletta gjelda på 160 millioner kroner om de slår seg sammen med en annen kommune.

    Tidligere kommunalminister Erling Sande (Sp) var tidligere i år kritisk til at de to kommunene ikke gjennomfører en folkeavstemning.

    Finstad mener en slik undersøkelse som de har gjort nå er et godt valg.

    – Det er fordi vi mener at vi får et mer utfyllende svar med denne undersøkinga.

    Ordførarane Hanna M. Sverdrup og Jonny Finstad

    Foto: nykommuneilofoten.no
  • 9. juli 2025 kl. 15:17

    Nødetatene rykker ut til MC-ulykke

    Nødetatene har rykket ut til en MC-ulykke i området Jakobsbakken i Sulitjelma. Det melder Nordland politidistrikt.

    Det viser seg at den har veltet under lav hastighet i en kurve.

    Fører er blitt sjekket av ambulanse, og det er ikke snakk om noen personskader.

  • 9. juli 2025 kl. 15:11

    Politiet: Ikke noe straffbart da sauer døde

    Politiet har konkludert med at eierne av hundene som skal ha angrepet sauer i Vesterålen i går, ikke skal straffes.

    Det er heller ingen grunn til å avlive hundene, opplyser politiadvokat Kay Rønning-Nyvold i en pressemelding.

    Tre sauer ble funnet død i sjøen etter at de ble jaget av hunder i Sortland i går.

    – Hendelsen skjedde i forbindelse med lufting av hundene på inngjerdet område. Hundene var under tilsyn, men klarte å komme seg ut av området og bort fra eier, skriver Rønning-Nyvold.

    Hundeeier skal samtidig erstatte tapene, opplyser politiet.

    To sauer med blod i ullen etter å ha blitt angrepet av hunder i Vesterålen

    Foto: Hilde Jørgensen / Bladet Vesterålen

Torsk spiser torsk 00:26

Neste

Read Entire Article