PST: Flere politikere utsatt for trusler under valgkampen

6 hours ago 1



– Gjennom valgkampen har det vært hendelser hvor våre livvakter har måttet gripe inn. Det viser hvorfor det er viktig at politikere har slike sikkerhetstiltak rundt seg, sier Eirik Veum, seniorrådgiver i PST.

Politiets sikkerhetstjeneste har gjennom valgkampen sett at flere politikere og myndighetspersoner har blitt utsatt for trusler og truende atferd.

Eirik Veum, seniorrådgiver i PST, som folder armene

Seniorrådgiver i PST Eirik Veum sier noen politikere har fått ekstra beskyttelse.

Foto: Terje Pedersen / NTB

– Når vi griper inn så er det for å hindre at det utvikler seg til å bli voldelig, sier han.

Han forteller at de har satt inn ekstra beskyttelsestiltak for noen politikere og myndighetspersoner.

Det har også blitt satt inn tiltak mot enkeltmennesker. Det pågår etterforskning mot personer som har kommet med trusler mot norske politikere.

Det er alvorlig at det blir ytret trusler i løpet av en valgkamp. Det er en trussel mot demokratiet vårt, sier han.

Føler seg trygg

Partileder Sylvi Listhaug i Fremskrittspartiet er ute på et valgkamparrangement i Lillestrøm. Hun har med seg flere livvakter fra PST.

– Jeg har ikke hatt noen ubehagelige opplevelser, men det kan gå hardt for seg på sosiale medier, sier hun.

Sylvi Listhaug snakker i mikrofon

Sylvi Listhaug sier hun føler seg trygg når hun er ute og driver valgkamp.

Foto: Snorre Tønset / NRK

Hun understreker at hun føler seg trygg når hun er ute og møter folk.

– Det som er fint i Norge er at vi kan være ute og møte folk og ha nærhet til velgerne.

Livvakter og trusler

Blant dem som har fått skjerpet sikkerheten rundt seg er partileder Dag Inge Ulstein i Kristelig Folkeparti.

Han har den siste tiden hatt livvakt. Og han bekrefter at sikkerheten har økt inn i sluttfasen av stortingsvalget.

I Oslo sier ungdommer fra Fremskrittspartiets ungdomsorganisasjon at de ble spyttet på og truet under et skolevalgarrangement på Bjørnholt videregående skole i Oslo.

Politiet måtte eskortere ungdomspolitikerne ut fra skoleområdet, ifølge Nettavisen.

Publisert 06.09.2025, kl. 19.01 Oppdatert 06.09.2025, kl. 19.47

Read Entire Article