Reagerer på Røkkes svar: – Det er jo ikke sant

6 days ago 19



Rødt-politiker Mímir Kristjánsson synes det er trist at Kjell Inge Røkke aldri vil bo i Norge igjen. Men han sår tvil om hvor oppriktig rikingen er.

 Yngve Bugge Drangsholt / Ditlev Eidsmo / TV 2
– TRIST: Mímir Kristjánsson skulle gjerne ønske at Kjell Inge Røkke ville flytte hjem fra Sveits. Foto: Yngve Bugge Drangsholt / Ditlev Eidsmo / TV 2

Publisert 04.12.2025 15:21 Sist oppdatert 32 minutter siden

Milliardærene flytter til Sveits for å unnslippe norske skatter. Mímir Kristjánsson og Rødt mener de må betale.

Onsdag avslører Kjell Inge Røkke – en av verdens rikeste nordmenn – at han aldri kommer til å flytte tilbake til Norge.

 Ditlev Eidsmo / TV 2
I RETTEN: Kjell Inge Røkke er tilbake i Norge, for å vitne i retten. Foto: Ditlev Eidsmo / TV 2

– Det er jo trist det, selvfølgelig. Det er aldri hyggelig når noen ikke vil bo sammen med deg lenger, sier stortingspolitiker Mímir Kristjánsson (R) til TV 2.

– Men det er jo ikke sant at han ikke har lyst til å bo i Norge, fortsetter Rødt-politikeren.

Kristjánsson peker på at Røkke nylig koste seg på norsk landslagskamp i Milano, og at han reiser hjem i høytider.

– Jeg ønsker ham gjerne tilbake til Norge. Det er ikke noe mål for meg at han skal bo i Sveits, men vi kan ikke endre grunnleggende norske spilleregler bare fordi han truer med å forlate landet, sier Kristjánsson videre.

Sender julehilsen

Selv om han ikke vil flytte hjem, avslører Røkke onsdag at han skal komme hjem til jul.

– Selvfølgelig skal han det, for han er ikke interessert i å dra fra Norge. Vi som har hverdagen vår her, og har lidd oss gjennom hele november i Norge, fortjener jo norsk jul, sier Kristjánsson.

Han har samtidig et klart budskap til Røkke og andre rikinger som tenker å reise hjem fra Sveits i jula.

– Tenk nå på de fattige, i det minste i jula. De har en verre jul enn hva de har, sier han.

– Er det en fortelling inspirert av Dickens «En julehistorie» du drømmer om?

– Det er aldri for sent for et julemirakel. Jula er ikke tiden for å tenke på de rike, sier Kristjánsson.

 TV 2
RØD JUL: – Jeg er vel nåtidens juleånd, sier Mímir Kristjánsson, etter å ha bedt Kjell Inge Røkke om å gjøre som den styrtrike Dickens-karakteren Scrooge, og tenke på de fattige i jula. Foto: TV 2

Røkke betalte i fjor 90 millioner i skatt i Norge. Kristjánsson beskriver dette som en dråpe i havet i det store statsbudsjettet, hvor Rødt har vært én av fargene i den såkalte «tutti frutti»-koalisjonen som har forhandlet om hva landet skal bruke penger på i året som kommer.

– Derimot har Røkke tjent seg rik på blant annet fisk og olje i Nordsjøen. Det er fellesskapets ressurser. Han er interessert i å minimere skatteregningen sin når han flytter til Sveits, fortsetter han.

Deler Røkke-sitat

Rødt-politikeren mener milliardær Røkke har mistet synet av egne verdier:

– «Har du tjent mye penger, utover en viss mengde, er det ikke dine lenger. Det er samfunnsskapt». Det er et sitat av Kjell Inge Røkke, som han ser ut til å ha glemt, sier Kristjánsson.

Partiet Rødt har flere ganger dratt frem dette sitatet, blant annet på partibloggen da Røkke utvandret fra Norge i 2023. Sitatet stammer fra et intervju med DN i 2021.

– Dere har ikke samme sympati for skatteflyktninger som for ukrainske og palestinske flyktninger?

– Nei, og det håper jeg ikke Kjell Inge Røkke har selv heller. Han har på ingen måte blitt fordrevet fra Norge. Han har tjent seg rik i Norge, svarer  Kristjánsson, og fortsetter:

– Det er godt mulig han kan spare penger på å flytte til Sveits, men det stemmer ikke at han må gjøre det for å overleve. Han er opptatt av å maksimere egen profitt.

Syrlig gullstikk

Det er ikke bare ideologi som splitter Rødt-politikeren og mangemilliardæren.

Mot slutten av intervjuet med TV 2, er det ett stikk Kristjánsson virker nesten desperat etter å få inn:

– Du kan hilse og si at Viking vant seriegull, og at Molde havnet på ... Hvor  var det de havnet? sier Rødt-politikeren.

Riktig svar: 10. plass.

FINNER DU MIMIR? Blant de mange supporterne på tribunen, skjuler det seg en politiker. Foto: Thomas Andersen / NTB
FINNER DU MIMIR? Blant de mange supporterne på tribunen, skjuler det seg en politiker. Foto: Thomas Andersen / NTB

På vei ut av rettsalen torsdag, får Røkke spørsmål om akkurat dette:

– Hva synes du om serieavslutningen til Molde?

– Ja, det er et godt spørsmål, ler forretningsmannen. 

Røkke eier klubben gjennom Stiftelsen Molde Fotball, som han finansierer. Skulle det være noen tvil, er altså siddisen Kristjánsson iherdig Viking-supporter.

Read Entire Article