Saken oppsummert
- Politiet i Trøndelag har utvidet siktelsen mot Arne Bye, tidligere fastlege i Frosta.
- 94 kvinner er nå navngitt som fornærmede i den nye siktelsen.
- Justiskomiteens leder kritiserer politiets håndtering som en skandale.
- Politiet har beklaget for manglende bruk av bevis i den første rettssaken.
Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI
Denne uken kom politiet i Trøndelag med en ny, skjerpet og utvidet siktelse mot Arne Bye.
Tidligere forbigåtte saker og nye kvinner har nå fått status som fornærmet av sin tidligere fastlege i Frosta.
Totalt 94 kvinner er navngitt i den nye siktelsen.
– Ante ikke hva de holdt på med
Karen-Marie Reitan hadde Arne Bye som fastlege.
Hun er en av mange ofre i Frosta-saken som opplevde å ikke bli trodd i første runde.
Hun ble filmet av Bye under de gynekologiske undersøkelsene, men til tross for dette ble saken lagt bort.
Nå er hun fornærmet i den nye siktelsen mot sin tidligere fastlege.
– Det har vært tøft.
– Det var lite ressurser. De visste ikke hvordan de skulle håndtere saken. Størrelsen og omfanget av saken er så stor at de ikke ante hva de holdt på med, sier Karen-Marie til TV 2.
– Skandale
Lederen for justiskomiteen, Jon Engen-Helgheim (Frp), gir full støtte til alle de kvinnene som beskriver politiets håndtering av denne saken som en skandale.
– De involverte har ikke fått sin sak ivaretatt skikkelig. Det er forståelig at de fornærmede kvinnene føler at dette har vært ubehagelig, sier Engen-Helgheim til TV 2.
Den nye siktelsen mot Arne Bye:
1) 5 tilfeller av grov voldtekt i perioden 2007 til 2022.
2) 29 tilfeller av voldtekt til samleie i perioden 2007 til 2022.
3) 58 tilfeller av voldtekt til seksuell omgang i perioden 2005 til 2021.
4) 74 tilfeller av misbruk av overmaktsforhold som er knyttet til voldtektstilfellene.
5) Ett tilfelle av misbruk av overmaktsforhold som ikke er knyttet til et voldtektstilfelle.
6) Ett tilfelle av seksuell omgang med barn under 16 år. Dette forholdet er knyttet til et voldtektstilfelle der den fornærmede var under 16 år da den angivelige voldtekten fant sted.
7) Ett tilfelle av produksjon av overgrepsmateriale en fornærmet under 18 år er filmet på en seksualiserende måte. Dette forholdet er ikke knyttet til forhold som gjelder seksuelle overgrep.
Kilde: Politiet.no
– Rotete av politiet
De fornærmede kvinnene får full støtte av Høyres komitémedlem, Mari Holm Lønseth.
– Dette virker veldig rotete fra politiet. Det gjør vondt at de mange kvinnene som er utsatt for overgrep, ikke får bli ferdig med saken sin. Et helt lokalsamfunn er hardt rammet av denne alvorlige saken, og de har grunn til å forvente mer enn de har fått, sier Holm Lønseth til TV 2.
Gjør stort inntrykk
Justisminister Astri Ass-Hansen har følgende kommentar til kritikken overfor politiet.
– Både den rettskraftige dommen, og den pågående etterforskningen, omhandler omfattende og alvorlig kriminalitet. Det gjør stort inntrykk å høre hva kvinnene i denne saken har blitt utsatt for, og for mange som er utsatt for overgrep er det viktig å få saken sin behandlet i retten.
– Påtalemyndigheten i Norge er uavhengig i enkeltsaker. Som justisminister kan jeg ikke kommentere saken noe nærmere, og særlig ikke en pågående etterforskning, sier justisminister Ass-Hansen til TV 2.
– Vi ber om unnskyldning
Politiadvokat Ole Andreas Aftret erkjente overfor TV 2 denne uken at politiet satt på bevis som ikke ble brukt mot Arne Bye, noe som kan ha ført til at ofre ikke ble trodd i retten i den første rettssaken.
Politiet i Trøndelag har sittet på bevismateriale helt siden 2022 som ikke ble brukt i den første rettsrunden mot den tidligere legen.
I dette bevismaterialet har politiet nå oppdaget nye overgrep.
Dette har politiet nå bedt om unnskyldning for.
– Unnskyldningen gjelder for det første fornærmede som har opplevd frifinnelse i retten, der politiet i ettertid mener at det kunne vært tatt ut tiltale for forhold med et klarere strafferettslig grunnlag.
– For det andre gjelder den fornærmede som har fått sakene sine henlagt uten at politiet i tilstrekkelig grad har forsikret seg om hvorvidt materialet inneholdt straffbare forhold, sa politiadvokat Aftret til TV 2 denne uken.
Politiet utelukker ikke at det kan bli enda flere fornærmede etter hvert som etterforskningen fortsetter.
– Det skyldes at dette er et veldig stort og omfattende materiale. Det har vært en kompleks etterforskningsjobb.
– Har politiet har rett og slett ikke gjort en god nok jobb?
– Det får være dine ord. Vi må ha med oss den situasjonen etterforskerne sto i høsten 2022, sier Aftret til TV 2.
Frustrert og forbannet
Saken mot den tidlige kommunelegen i Frosta har rystet det lille lokalsamfunnet.
Karen-Marie Reitan er glad for at politiet nå har gått gjennom videomaterialet på nytt og tatt ut en ny siktelse, men hun er frustrert over at dette ikke ble gjort da saken først ble etterforsket.
For Karen-Marie er det viktigste at saken får et punktum, og at alle ofrene skal bli hørt.
– Det skal være trygt å gå til legen. Det er så viktig å bli hørt om det du har vært utsatt for, ting som overhodet ikke er greit.
– På et legekontor skal du få hjelp og støtte, og så har du blitt manipulert og misbrukt, det er et så stort overtramp. Det er så fælt at det er noen som skal sitte og bestemme om du er med i saken eller ikke, sier Karen-Marie til TV 2.
Politiet må lære
Arne Bye ble i 2025 dømt til 16 års fengsel for 70 voldtekter og 82 tilfeller av misbruk av sin stilling som lege for å oppnå seksuell omgang.
Nå kan det gå mot en ny rettsrunde.
Medlemmene i justiskomiteen sier at politiet har mye å lære av den jobben og feilene som er gjort i denne saken.
– I etterpåklokskapens lys ser vi at det er begått feil. Dette er en stor og kompleks sak hvor vi må lære av det som har skjedd, sier leder i justiskomiteen, Jon Engen-Helgheim (Frp).
– Det skulle bare mangle at politiet beklager. Noe annet ville være helt uakseptabelt. Det er bra de selv ser at de har gjort feil. Nå er det viktigste de gjør det de kan for å rette opp i dette, og få alle overgrepene opp på bordet. Arne Bye må stilles til ansvar for det han har gjort, og ofrene må få den rettferdigheten de fortjener, sier medlem i justiskomiteen, Mari Holm Lønseth (H).
Arne Byes forsvarer-team har ikke ønsket å kommentere den nye siktelsen til media.





English (US)