Rømte fra politiet på dramatisk vis – nå er han tiltalt

7 hours ago 3



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 14. mars 2026 kl. 11:10

    Rømte fra politiet på dramatisk vis – nå er han tiltalt

    Motorsyklisten som i juli 2025 tok sats og kjørte av ferga MF «Horntind» i Brønnøy idet den la til kai, er nå tiltalt.

    Brønnøysunds Avis omtalte tiltalen først.

    Politiet ventet på kaia etter tips om ruspåvirket kjøring, men mannen i 40-årene valgte å flykte på spektakulært vis.

    Da ferga la til kai, sto to politibetjenter klare. Men i det lemmen på ferga var på vei ned, tok motorsyklisten fart og kjørte av ferga.

    Mannen er nå tiltalt for uaktsom kjøring, kjøring uten førerkort, narkotikabesittelse og for å ha unndratt seg kontroll. Saken skal opp i Helgeland tingrett 27. mai.

  • 14. mars 2026 kl. 08:38

    «Havfolket» sett av 90.000 – slår an særlig nordpå

    Sist helg var dokumentaren «Havfolket» den mest sette kinofilmen i Nord-Norge og på Vestlandet.

    «Havfolket» skildrer menneskene langs norskekysten gjennom en rekke historiske opptak og intervjuer anno i dag og hadde premiere 23. januar.

    – Mange kjenner igjen både historiene, landskapene og mentaliteten fra sin egen oppvekst langs kysten, og det merker vi godt på responsen, sier Benedikte Schuitema ved Fram kino i Bodø ifølge pressemeldingen.

  • 14. mars 2026 kl. 08:21

    Mistet lappen etter å ha kjørt av veien

    Lørdag morgen rykket politiet ut til en bil som hadde kjørt av veien på E10 i Vestvågøy på Leknes.

    Det var kun sjåføren i bilen og vedkommende var ikke skadd.

    Bilen hadde krysset motgående kjørefelt og kjørt av veien. Politiet har midlertidig tatt førerkortet i beslag og oppretter sak, men mistenker ikke at mannen har kjørt i ruspåvirket tilstand.

  • 14. mars 2026 kl. 08:17

    Mann bortvist etter slagsmål

    Natt til lørdag ble en mann bortvist fra Bodø sentrum frem til klokken 08 etter å ha slått til en person på et utested.

    Politiet snakket med de to involverte, hvor av en av dem ble bortvist.

    Ingen ble skadd, men fornærmede vil vurdere anmeldelse.

  • 13. mars 2026 kl. 22:20

    Store kapasitetsutfordringer på legekontoret

    Bø kommune skriver på sin nettside at legekontoret i kommunen opplever store utfordringer med kapasitet.

    Dette er på grunn midlertidig mangel på leger.

    – Det kan være lengre ventetid for å få legetime enn normalt, skriver kommunen.

    Legekontoret skriver at de må prioritere akutte og medisinsk nødvendige henvendelser først og ikke-akutte helseplager kan bli satt opp lenger frem i tid.

  • 13. mars 2026 kl. 22:02

    SSB: Fruktbarheten fortsetter å øke – størst økning i Nordland

    Antall barn født per kvinne økte til 1,48 i 2025 sammenlignet med 1,44 året før, ifølge nye tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB).

    – Det var særlig kvinner i alderen 30–34 år som bidro til fjorårets økning, mens fruktbarheten var relativt stabil for de andre aldersgruppene, sier seniorrådgiver Espen Andersen i SSB.

    Fødende kvinner har de siste årene blitt eldre, men denne utviklingen har tilsynelatende stanset i 2025. Gjennomsnittsalderen på førstegangsfødende mødre har holdt seg på 30,4 år, og gjennomsnittsalderen på førstegangsfedre har holdt seg på 32,3 år.

    Størst økning i Innlandet og Nordland

    Ifølge SSB er den største økningen i samlet fruktbarhetstall i fjor i Innlandet og Nordland. I Innlandet steg det fra 1,40 til 1,54, mens i Nordland økte tallet fra 1,42 til 1,51.

    Det er fortsatt høyest nivå i Rogaland, med et fruktbarhetstall på 1,65.

    (©NTB)

    Et bilde viser en person i hvit genser som legger hånden på en gravid mage til en annen person iført svart klær. Håndbevegelsen kan tolkes som en gest av støtte eller nærhet.

    Foto: Ole-Christian Olsen / NRK
  • 13. mars 2026 kl. 21:34

    Avlyser skirenn på grunn av snømangel

    Langøyrennet som opprinnelig skulle arrangeres neste helg avlyses, skriver VOL.

    Etter planen skulle årets Langøyløp, skirennet som går fra Sortland til Kleiva, arrangeres søndag 22. mars, men mildværet har gjort at det ikke er mulig å gjennomføre turskirennet.

    Rennleder Steinar Henriksen skriver i en e-post til avisen at flere deler av løypetraséen står under vann og at det andre plasser er for lite snø.

  • 13. mars 2026 kl. 20:31

    Historisk evakueringsøvelse under Cold Response

    Torsdag ble en historisk evakueringsøvelse gjennomført i Narvik havn som del av Cold Response.

    I en pressemelding skriver Nordland fylkeskommune at det for første gang ble gjennomført en masseevakuering av sårede soldater under Cold Response, hvor fylkeskommunes ressurser ble benyttet.

    Evakuerte soldater ankom Narvik med tog før de ble lastet over i buss og hurtigbåt som Nordland fylkeskommune stilte til disposisjon.

    – I krise og krig er logistikk helt avgjørende. At fylkeskommunens ressurser tas med i denne øvelsen gir oss styrket beredskap i hele Norge, sier Fylkesrådsleder Marianne Dobak Kvensjø.

    Pasienter fraktes om bord på ferje for videre transport til Bodø under Arktisk helseberedskapsøvelse.

    Foto: Jostein Eliassen
  • 13. mars 2026 kl. 19:43

    Norsk dobbeltseier ga etterlengtet suksess i junior-VM

    Rasmus Bakkevig (21) ble juniorverdensmester i storslalåm foran Jarand Husby Haugen (18) onsdag. Det var Norges første gull i mesterskapet i Narvik.

    Det skilte 16 hundredeler mellom dem. Rekkefølgen var den motsatte i første omgang, da med en luke på 24 hundredeler fordel Haugen.

    Halvveis var det tre norske blant de fire beste. I finalen falt Sebastian Hagan fra 4.- til 11.-plass.

    Norge hadde én bronse i mesterskapet på hjemmebane før fredagens dobbelttriumf. Den kom i mennenes lagkombinasjon.

    (©NTB)

    Rasmus Bakkevig under storslalåmrennet i Adelboden i verdenscupen i januar 2026

    Foto: Christian Hartmann / REUTERS,NTB
  • 13. mars 2026 kl. 19:04

    Tilbakekaller bacon – kan inneholde soya

    I en pressemelding skriver Nortura at de tilbakekaller flere typer bacon fra seks butikker i Nordland og Trøndelag.

    – Produktene som tilbakekalles kan inneholde spor av soya, men er ikke merket med dette. Forbrukere med soya-allergi bes derfor om å ikke spise produktene.

    Varene det gjelder er Gilde Bacon ternet to kilo fra Bunnpris & Gourmet Sortland og Bunnpris & Gourmet Leknes med datomerking 28. mars 2026.

    De tilbakekaller også Gilde Storfekjøtt Ternet 2,5 kilo fra Meny Revetal med «Best før dato» 16. mars 2026.

    I tillegg tilbakekalles Gilde Pizzabacon i stor pakke fra Bodø Storcash, Tiller Storcash og Medlemsbutikk Nortura Steinkjer med datomerking 28. mars 2026.

    tilbakekaller

    Foto: Nortura / Handout / NTB
  • 13. mars 2026 kl. 16:50

    Ny leder i Nordland MDG

    Toine C. Sannes er valgt som ny fylkesleder for Miljøpartiet De Grønne (MDG) i Nordland. Det skriver Nordland MDG i en pressemelding.

    – Nordland er et fantastisk fylke med store muligheter. Skal vi skape gode liv i hele fylket, må vi føre en politikk som spiller på lag med folk og som gjør det attraktivt å bo og jobbe her, sier Sannes.

    De skriver i meldingen at MDG Nordland vil under Sannes’ ledelse fortsette å sette naturen og miljøet først.

    Hun understreker at grønn politikk ikke bare handler om vern, men om å sikre fundamentet for alt liv og næring i nord.

    Toine C Sannes

    Foto: MDG
  • 13. mars 2026 kl. 13:13

    Nord universitet jubilerer: – Virkelig verdt å markere

    I år er det ti år siden Nord universitet ble etablert.

    Det var i 2016 at Universitetet i Nordland, Høgskolen i Nesna og Høgskolen i Nord-Trøndelag fusjonerte og ble Nord universitet

    Nord universitet skal markere tiårsjubileet med en stafett som går fra det nordligste studiestedet i Stokmarknes i Vesterålen, ned til Bodø, Nesna, Mo i Rana, Namsos, Steinkjer, Levanger og Stjørdal.

    – Dette ser vi fram til. Betydninga av sterke kompetansemiljø som er bygd opp over tid, aktive studentbyer og studiesteder er viktig for regionen vår og virkelig verdt å markere, smiler Levi Gårseth-Nesbakk, fungerende rektor ved Nord universitet.

    Nord universitet

    Foto: Elise Angermo Fossland
  • 13. mars 2026 kl. 12:35

    Samlet rundt bordet

    Norske og tyske statsråder var i dag samlet til såkalt rundebordskonferanse i Andøy.

    I tillegg til statsminister Jonas Gahr Støre og den tyske forbundskansleren Friedrich Merz, deltok også en rekke statsråder på møtet.

    Fra Norge deltok næringsminister Cecilie Myrseth og
    forsvarsminister Tore O. Sandvik,

    Fra Tysklands forsvarsminister Boris Pistorius
    og minister for forskning, teknologi og romvirksomhet Dorothee Bär.

    Tema var økt samarbeid om romfart.

    – Vi etablerer nå en praktisk felles arbeidsgruppe på dette feltet, som skal utforske mulighetene for samarbeid og partnerskap innen tre områder, som alle er strategisk viktige for Europas autonomi og for våre land, sier Støre.

    Tyske og norske statsledere samlet til konferanse

    Foto: Monica White Martinsen / NRK
  • 13. mars 2026 kl. 12:32

    Støre avviser norsk militærdeltagelse i Midtøsten

    Statsminister Jonas Gahr Støre avviser at Norge har planer om å delta i militære operasjoner i forbindelse med krigen i Midtøsten.

    – Norge har ikke i dag operative planer for å delta i en militær operasjon i dette området.

    Uttalelsen fra Støre kom under en pressekonferanse på Andøya i dag. Der var også Tysklands forbundskansler Friedrich Merz, som sluttet seg til det Støre sa.

    Krigen har gjort at oljeflyten nesten har stoppet helt opp gjennom Hormuzstredet.

    Rundt 20 prosent av verdens olje fraktes gjennom stredet.

  • 13. mars 2026 kl. 12:25

    Vil stoppe ulovlig turistguiding – har allerede 10 anmeldelser

    Det blir nå enda hyppigere kontroller langs veiene i Nord-Norge når Utrykningspolitiet (UP) styrker innsatsen mot ulovlig turisttransport, skriver Lofot-Tidende.

    Geir Marthinsen sier til avisa at mange av kontrollene retter seg mot transport av turister som hentes på flyplasser og kjøres rundt i regionen.

    Han sier det viktigste er trafikksikkerhet og peker på at turisttransport kan gi svært høy fortjeneste.

    – Det er enorm profitt i dette markedet. Mange har ikke noe på stell. De seriøse aktørene liker heller ikke denne utviklingen, sier Marthinsen.

    Andre Skogland ved Vest-Lofoten politistasjon forteller at kontrollene så langt i år hos dem har resultert i 10 anmeldelser.

    – Politiet har også mottatt en rekke henvendelser der publikum mistenker ulovlig persontransport og arbeidslivskriminalitet, sier han til avisa.

    Reinebringen i Moskenes kommune. Et stort og bratt fjell over en liten bebyggelse med hus er ikledd hvit snø. Og i forgrunnen står turister på rekke og rad med kameraer.

    Foto: VILDE BRATLAND ERIKSTAD
  • 13. mars 2026 kl. 12:00

    Støre om å lette på russiske sanksjoner: – Ikke riktig

    Statsminister Jonas Gahr Støre mener det ikke er riktig å åpne for russisk olje.

    – Det viktigste signalet vi kan sende til Russland, er at denne krigen må stoppe. Og det bør da skje også i stor grad gjennom budskap i energisporet.

    Tidligere i dag ble det kjent at USA åpner midlertidig for salg av noe russisk olje som allerede er lasta på skip.

    Uttalelsen fra Støre kom under en pressekonferanse på Andøya i dag. Der var også Tysklands forbundskansler Friedrich Merz. Han er enig med Støre.

    – Vi har møttes flere regjeringssjefer denne uka, også med den amerikanske presidenten. Seks av de sju medlemmene i G7 var ekstremt tydelige at det å lette på sanksjoner nå var feil signal.

    Støre og Merz møtes på Andøya

    Foto: Monica White Martinsen / NRK
  • 13. mars 2026 kl. 11:01

    Norge og Tyskland styrker romsamarbeidet

    Tyskland og Norge går sammen om å styrke et strategisk samarbeid om romvirksomhet.

    Det ble klart under pressekonferansen med statsminister Jonas Gahr Støre og Tysklands forbundskansler Friedrich Merz på Andøya Space i Nordland.

    – Vi etablerer nå en praktisk felles arbeidsgruppe på dette feltet, som skal utforske mulighetene for samarbeid og partnerskap innen tre områder, som alle er strategisk viktige for Europas autonomi og for våre land: rombasert overvåking, satellittkommunikasjoner og styrking av oppskytningskapasiteten, sier Støre.

    Ifølge statsministeren vil gruppen bestå av berørte departement og representanter for industrien fra begge land.

  • 13. mars 2026 kl. 10:29

    Fagernestunnelen stenges

    Statens vegvesen melder at de vil stenge Fagernestunnelen fra klokka 10-14 i dag. Årsaken er veiarbeid.

    Rett før midnatt traff en lastebil med kran taket på Fagernestunellen. Den ble da stengt, men åpna igjen i natt.

    Avisa Fremover skriver at de ikke er kjent med at stenginga klokka 10 har med uhellet i natt å gjøre (arkivbilde).

    Fagernestunnelen i Narvik

    Foto: Bodil Kristine Fagerthun
  • 13. mars 2026 kl. 10:21

    Støre og Merz møter pressen på Andøya

    Statsminister Jonas Gahr Støre og den tyske forbundskansleren Friedrich Merz skal møte pressen på Andøya, klokken 10:30.

    Merz er på besøk i Norge, blant annet for å besøke Andøya Spaceport, der han og Støre har blitt orientert om romvirksomheten der.

    De diskuterte også hvordan det norsk-tyske samarbeidet kan styrkes.

    Senere skal Merz og Støre videre til Bardufoss, der de skal møte den canadiske Mark Carney, i forbindelse med Nato-øvelsen Cold Response.

  • 13. mars 2026 kl. 10:02

    – Blir ikke sjokkert hvis han starter i VM

    Årets eliteseriesesong har en ekstra dimensjon ved seg: Hvem får plass i Ståle Solbakkens VM-tropp?

    TV 2s fotballekspert Simen Stamsø-Møller er ikke i tvil når NTB spør om han kan liste opp fem eliteseriespillere som er aktuelle.

    Patrick Berg, Fredrik Bjørkan og Mathias Dyngeland er ikke med i beregningen, ettersom de har vært faste innslag i landslagssjef Solbakkens tropp. Også Felix Horn Myhre var med på en samling i fjor.

    Stamsø-Møllers liste på fem spillere inneholder ingen fra Viking og Brann, men fem navn fra en av Fotball-Europas heteste klubber for øyeblikket. Han trekker særlig fram én spiller: Odin Bjørtuft (27).

    Midtstopperen leverte en ny praktkamp da Sporting ble slått 3-0 i den første åttedelsfinalen i Champions League.

    – Han er den mest aktuelle. Det har alltid bodd mye i ham, men tidligere har han vært litt «shaky». I Champions League har han vært bunnsolid i 2026 mot topp motstand, sier Stamsø-Møller.

    27-åringen spilte med flagget på brystet sist i 2020. Da for U21-landslaget.

    – Han satte knapt en fot feil i bortekampene mot Inter og Atlético Madrid. Jeg blir ikke sjokkert hvis han starter i VM, fortsetter Stamsø-Møller. (NTB)

    Fotballspiller Odin Bjørtuft.

    Foto: Rune Larsen / Bodø/Glimt

Spilles av

Det fine året 2025

Neste

Read Entire Article