-
App skal hjelpe deg med kolonnekjøring over Saltfjellet
Statens vegvesen tar i bruk en app som skal gjøre kolonnekjøring over Saltfjellet tryggere.
I en pressemelding opplyser Vegvesenet at appen Road Tech Convoy Guard skal brukes for å holde kontakt med brøytesjåføren underveis og gi Vegtrafikksentralen oversikt over kolonnen i sanntid.
– Vi tar i bruk en kolonneassistent som en ekstra sikkerhet for vintertrafikantene over Saltfjellet. Dersom et av kjøretøyene i en kolonne får problemer underveis, har sjåføren en nødknapp som gir brøytesjåføren beskjed. Brøyteren kan også sende ut varsel til alle, for eksempel om at det er stopp i kolonnen, og at man må bli sittende i bilen, sier byggeleder Grete Livik i Statens vegvesen.
Før kolonnen starter, får trafikantene beskjed om å laste ned appen og registrere antall personer og type kjøretøy. De som ikke ønsker å bruke appen, blir notert manuelt av kolonnevakten.
Hver kolonne over Saltfjellet skal ha maks 20 biler. Appen gir beskjed når kolonnen er framme og informerer de som venter om tidspunkt for neste avgang.
– Kolonneassistenten har vært testet på Hardangervidda i flere sesonger. Nå er vi spente på hvordan dette vil fungere på E6 over Saltfjellet, sier Grete Livik.
Foto: Bjørnar Solvoll -
Krumkaker er favoritten i flest fylker – men ikke i Nordland
Ifølge en ny undersøkelse gjennomført av Opinion for Matprat og Opplysningskontoret for brød og korn, er krumkaker favorittkaken til jul blant nordmenn.
På andreplassen er det kransekaker, mens pepperkaker er helt nede på tredjeplassen blant nordmenns favoritter. Etter det er det brune pinner, Sarah Bernhardt, smultringer og havreflarn som tar de siste «sju slag»-plassene.
Av alle fylker i Norge er det åtte fylker som liker krumkaker best. Det er Østfold, Møre og Romsdal, Akershus, Buskerud, Innlandet, Telemark, Vestland og Troms.
– Undersøkelsen viser at stedet vi bor på, påvirker hvilke kaker vi velger til jul. Jeg ser jo at krumkaker fortsatt dominerer i store deler av landet, sier daglig leder Torunn Nordbø i Opplysningskontoret for brød og korn i en pressemelding.
Oslo og Vestfold svarer at pepperkaker er favoritten. Mens Rogaland svarer kransekake. Trøndelag liker brune pinner best, Finnmark kokosmakroner og Nordland liker Sarah Bernhardt best.
(©NTB)
Foto: Erik Waage / NRK ROGALAND -
Nytt datasenter utenfor Narvik får klarsignal – kan bli verdens største
Arbeidstilsynet har gitt klarsignal til første byggetrinn for Aker Nscale sin KI-fabrikk i Bjerkvik, skriver Fremover.
Tillatelsen gjelder et industribygg på 5.790 kvadratmeter og omfatter 40 arbeidsplasser.
Aker Nscale har søkt om å få bygge et første trinn med en kapasitet på 60 megawatt. Deretter et trinn to på 230 megawatt, og om de får tilgang til mer kraft, et tredje trinn på ytterligere 290 megawatt.
Fullt utbygd vil det gjøre KI-fabrikken til en av de største i verden.
Aker Nscale har inngått avtaler med OpenAI og Microsoft, den sistnevnte til en verdi av 70 milliarder kroner over fem år. Ved full utbygging er det anslått at det vil bli rundt 280 ansatte i Skoglund-området i Bjerkvik.
Arbeidstilsynet understreker at samtykket gjelder planene som forelå ved søknadstidspunktet, og at arbeidsgiver har ansvar for at arbeidsmiljøet er forsvarlig når bygget tas i bruk.
Foto: Per-Magne Steen / NRK -
Røykutvikling hos LKAB
Nødetatene rykket fredag morgen ut til LKAB i Narvik etter melding om branntilløp.
– Politiet har kommet til stedet. Det har ikke vært åpne flammer, men røykutvikling i en båndrull, opplyser June Strand Jensen i Nordland politidistrikt.
Ingen personer skal ha pustet inn røyk. Politiet har avsluttet på stedet.
-
Overstadig beruset person i Bodø sentrum
Politiet fikk natt til fredag melding om en overstadig beruset person i sentrum av Bodø.
– Vedkommende var ikke i stand til å ta vare på seg selv. Politiet hjalp personen med å komme seg hjem, opplyser June Strand Jensen i Nordland politidistrikt.
-
Utforkjøring i Leirfjord
En personbil har kjørt ut av veien i Leirfjord. Bilen ligger godt utenfor veien og det er ikke snakk om personskade, ifølge politiet.
– Bilberger er bestilt av eier. Da det er 80 sone på stedet sendes ambulanse til stedet, opplyser operasjonsleder May Wenche Hansen.
-
Røykutvikling på hurtigbåtkaia i Bodø
Politiet og brannvesenet er på hurtigbåtkaia i Bodø etter melding om røykutvikling.
– Det viser seg at røyken kommer fra en elsparkesykkel som står inne på området, skriver operasjonsleder May Wenche Hansen i politiloggen.
Klokken 22.20 melder hun at brannvesenet har kontroll på stedet.
– Fremstår som røykutviklingen kommer fra et av dekkene, skriver Hansen.
-
Nye skolekutt-alternativer gir mindre innsparing enn ventet
Rana kommune har fått de nye beregningene politikerne ba om i arbeidet med framtidig oppvekststruktur.
Ingen av de alternative løsningene som formannskapet ønsket utredet, gir de nødvendige strukturelle innsparinger på 43,02 millioner kroner.
Det skriver Rana Blad.
Kommunedirektørens forslag – å legge ned Skonseng og Selfors skole samt tre barnehager – vil gi en årlig innsparing på 38,4 millioner kroner.
Regnestykkene viser at alternativet der Lyngheim skole legges ned i stedet for Selfors, gir en innsparing på 30,8 millioner kroner i året.
Dersom Selfors legges ned og elevene flyttes til Ytteren, synker innsparingen til 28,4 millioner. Alternativet der både Lyngheim og Ytteren legges ned, gir en årlig besparelse på 32,2 millioner.
Siden ingen av alternativene når opp til omstillingsbehovet kommunen har vedtatt, må Rana enten gjøre ytterligere strukturgrep eller hente inn kutt fra andre sektorer.
Saken behandles i et ekstraordinært formannskapsmøte tirsdag, og skal etter planen sendes ut på høring i kommunestyret 17. desember.
Foto: Lars Petter Kalkenberg / NRK -
Observerte drone ved flyplassen
Politeit har mottatt en melding om ei drone ved Brønnøy videregående skole. – Tårnet bekrefter at det er lovlig flyging som pågår, opplyser operasjonsleder May Wenche Hansen i Nordland politidistrikt.
-
Coop tilbakekaller saftisen «Coop Snurris»
Coop tilbakekaller nå «Coop Snurris» i 8-pack etter at det er oppdaget større mengder melk i enkelte pakker enn det som står oppgitt på emballasjen.
– Coop Snurris er saftis merket med «kan inneholde spor av melk». Men på grunn av en produksjonsfeil kan enkelte pakker inneholde større mengder melk enn som er deklarert, skriver Coop i en pressemelding.
Tilbakekallingen gjelder produkter med best før-dato 19.09.2027 og batchnummer 2622510568.
Ifølge Coop kan udeklarert melk utgjøre alvorlig helsefare for personer med melkeallergi. Forbrukere med allergi anbefales å kaste produktet eller levere det tilbake i butikk.
Personer som ikke har melkeallergi kan trygt spise isen.
Produktet er solgt i Coop-butikker over hele landet, og fjernes nå fra frysediskene.
Foto: Coop / Handout / NTB -
Droner og KI for effektiv telling av reinsdyr
Reindriftsnæringen tester nå ny teknologi for å gjøre telling av rein raskere, enklere og mer nøyaktig.
Det melder Landbruksdirektoratet.
Hundre meter over reinflokken svever en drone. Kameraet registrerer alle reinsdyr etter hvert som dronepiloten styrer dronen over flokken. Etterpå analyseres opptakene av et KI-verktøy som med stor nøyaktighet teller antall dyr.
I en testperiode har forskere fra NIBIO, NORCE og Biodrone samarbeidet med reineiere for å samle inn bilder og video av rein i ulike terreng og årstider. Dette materialet har så blitt brukt til å trene en KI-modell som kan gjenkjenne og telle reinsdyr automatisk. Som alle teknologiske prosjekter, har også dette fått et kort navn, nemlig ARC – Aerial Reindeer Count.
På sikt kan teknologien også brukes til å overvåke villrein og andre dyr i norsk natur.
Foto: Irmelin Kulbrandstad / NRK -
Høye strømpriser i nord – markant økning fra i fjor
Strømprisene i Nord-Norge stiger tydelig denne uken. Torsdag ligger snittprisen på 1,14 kroner per kilowattime, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
Det er fortsatt landets laveste gjennomsnitt, men likevel en svært kraftig økning fra samme dag i fjor, da strømmen kostet 12 øre.
Den dyreste timen torsdag er mellom klokken 16 og 17 med 1,63 kroner, mens den billigste ligger på 33 øre tidlig om morgenen.
Prisvarslene tyder på at nivået vil holde seg høyt.
Fredag ligger gjennomsnittet også an til å nærme seg én krone per kWh.
For husholdningene betyr dette merkbart dyrere daglig forbruk.
Ifølge hvakosterstrommen.no koster blant annet:
• En dusj rundt 10 kroner
• Å steke en grandiosa nær 2 kroner
• Et varmt bad litt over 12 kroner
• Lading av elbil fra 10 til 80 prosent på en Nissan Leaf rundt 73 kroner
Til tross for at Nord-Norge historisk har hatt noen av landets laveste priser, viser tallene at utviklingen gjennom høsten og vinterstarten har vært uvanlig bratt sammenlignet med tidligere år.
Foto: NTB -
Millionstøtte til forskning på autonome skip
Nord universitet er med i et internasjonalt forskningsprosjekt om etisk bruk av kunstig intelligens. Prosjektet heter AUTO-MARE, og fikk nylig nær 17 millioner kroner i støtte fra NordForsk.
Det melder Nord universitet i en pressemelding.
NordForsk deler ut penger til forskningsprosjekter der fagmiljøer fra flere nordiske land samarbeider. For å få støtte må prosjektet ha deltakere fra minst tre land. Midlene kommer fra Nordisk ministerråd.
I en utlysning om etisk kunstig intelligens mottok NordForsk hele 200 søknader.
Av disse fikk 17 støtte. Ett av disse er prosjektet AUTO-MARE. Her samarbeider Nord universitet med seks andre universiteter i Norden og i Litauen.
AUTO-MARE skal undersøke hvordan autonome skip utvikles og reguleres. Dette er skip som styres av teknologi i stedet for mennesker.
Forskerne skal finne ut hvem som egentlig har kontroll når algoritmer, ikke mennesker, tar beslutninger, og hvilke lover som må endres eller fornyes når gamle regler ikke lenger passer.
Målet er å sikre at teknologien brukes trygt, rettferdig og på en måte som tar hensyn til miljøet.
Foto: TARIQ ALISUBH -
Patrick Berg årets spiller på NTB-børsen
Patrick Berg (28) gikk til topps på årets NTB-spillerbørs etter Bodø/Glimts sølvsesong i Eliteserien.
Midtbanespilleren har vært en sentral Glimt-mann over mange sesonger. Med sin kreativitet ble det fem mål og tolv målgivende pasninger i ligaen i 2025.
– Jeg er veldig stolt. Samtidig er det viktig for meg å si at individuelle utmerkelser alltid er et resultat av innsatsen lagkamerater, trenere og støtteapparat legger ned hver eneste dag, sier Berg i en pressemelding.
På spillerbørsen fikk Berg en snittkarakter på 6,27, mens fjorårsvinner Zlatko Tripic fulgte på 6,04. Joe Bell på 6,03 sørget for at seriemester Viking fikk med to spillere i topp tre.
– Patrick er en utrolig verdig vinner. Han har vært god i et velfungerende Bodø/Glimt i mange sesonger nå, men i år har enkeltspilleren stått fram med det lille ekstra, sier sportsdatasjef Terje Alstad i NTB.
Børsen fungerer slik at NTBs reportere rangerer spillerne fra 1 til 10 på alle kampene. Spillere må ha spilt minst 45 minutter for å få børspoeng, og over en hel sesong må spillere ha gjennomført minst 60 prosent av kampene for å kunne være med i rangeringen av børsen ved sesongslutt.
(©NTB)
Foto: Stian Høgland / Avisa Nordland / Handout / Avisa Nordland / Handout / NTB -
Vedtok prishopp på buss- og båtbilletter
Fylkestinget vedtok i dag budsjett for neste år, og økonomiplan for 2026–2029.
I forslaget fra fylkesrådet var det lagt opp til ei økning i buss og båtbilletter til neste år på henholdsvis 5 og 10 prosent. Som ventet fikk innstillingen flertall i fylkestinget med 26 mot 19 stemmer.
Prisøkningen skal skje på toppen av forventet prisvekst, det betyr at en enkel bussbillett trolig vil koste 44–45 kroner til neste år, og nær 50 kroner i 2027.
Også prisene på Travel Pass og Reis Ung økes.
– At en familie på fire nå må betale 250 kroner for å ta bussen er ikke et reelt alternativ for folk, sa MDGs Håkon Møller fra talerstolen før avstemmingen.
Fylkestinget voterte også over om fylkeskommunen skal vurdere gjenåpning av sommerruta mellom Bodø og Steigen, dersom det gis rom for det gjennom økte bevilgninger fra regjeringen. Forslaget manglet kun 1 stemme på å få flertall.
Her er punktene i økonomiplanen som ble vedtatt:
• Godstakstene på hurtigbåt økes med 15 % utover deflator.
• Busstakstene øker med 5 % utover deflator i 2026. Det legges opp til en tilsvarende økning i 2027.
• Hurtigbåttakstene øker med 10 % utover deflator i 2026. Det legges opp til en tilsvarende økning i 2027.
• Travel Pass Nordland øker takstene til 1930,- kr pluss deflator.
• Prisen på Reis Ung øker med 5 % utover deflator i 2026. Det legges opp til en tilsvarende økning i 2027.
Foto: Kåre Riibe Ramskjell -
Høyre: «Ung Arena» skal gi ungdom i hele Nordland bedre oppfølging
Nordland fylkeskommune samler nå erfaringene fra prosjektene «Klaff» på Fauske og «Ung Vesterålen» på Sortland i en ny, felles satsing: «Ung Arena».
Målet er å gi ungdom under 30 år som står utenfor skole, arbeid og opplæring et mer helhetlig og tilgjengelig tilbud i hele Nordland, opplyses det i en pressemelding.
Fylkestingsrepresentantene for Høyre, Siv Anita Johnsen Brekke og Beate Bø Nilsen er glad for at satsingen på ungdom styrkes.
– Ung Arena vil erstatte de tidligere prosjektene, og samtidig utvikles videre til en modell som kan tas i bruk i flere kommuner i fylket. Satsingen skjer i samarbeid mellom Nordland fylkeskommune og Nav, forteller Siv Anita Johnsen Brekke.
– Ung Arena skal være et sted der ungdom slipper å lete seg frem i systemet. I stedet for å møte mange ulike kontorer og instanser, får de én felles inngang til hjelp og oppfølging. Her kan de få veiledning, kurs, støtte til livsmestring og muligheter for arbeidspraksis, legger Beate Bø Nilsen til.
Foto: Trond-Erlend Willassen / Nordland fylkeskommune -
Nødetatene rykket ut til Bjørnfjell
Nødetatene rykket litt før klokken 12.00 ut til Bjørnfjell etter melding om en personbil som hadde kjørt av veien.
– Ved ankomst ulykkesstedet viser det seg at bilen ikke har vært involvert i en ulykke. Bilfører ivaretas av ambulanse grunnet sykdom. Nødetatene avslutter på stedet, opplyser Tommy Bech i Nordland politidistrikt.
Veien var stengt i en kort periode, men er nå åpen igjen.
-
Forlenget fengsling for mann siktet for å ha tent på leiligheter på Fauske
Foto: Nordland politidistrikt -
Frp bekymret over EU-tiltak: – Svært urovekkende
Fremskrittspartiet i Nordland uttrykker sterk bekymring etter at EU-kommisjonen har vedtatt beskyttelsestiltak som rammer ferrolegeringer – tiltak som også gjelder Norge gjennom EØS-avtalen.
– Nordland er en region hvor metall- og smelteverksindustri er en viktig del av næringslivet. Derfor er det svært overraskende og urovekkende at EU-kommisjonen nå har vedtatt beskyttelsestiltak som rammer ferrolegeringer. Det vil gi bedrifter i vårt fylke eksportbegrensninger og potensielle økonomiske tap, sier fylkestingsrepresentant Kassandra Petsa i en pressemelding.
Frp krever at regjeringen intensiverer arbeidet for å sikre at Norge blir unntatt fra tiltakene. Partiet advarer om at tiltakene kan ramme over 2 000 norske arbeidsplasser.
– Vi forutsetter at regjeringen informerer fylkeskommunene og industriens parter fortløpende om status i dialogen med EU, samt inviterer til medvirkning i vurderingen av konsekvensene og mulige mottiltak, inkludert nasjonale støtteordninger eller tilpasninger, tilføyer fylkestingsrepresentant Tone Iren Holmen.
Foto: Trond-Erlend Willassen / Nordland fylkeskommune
Spilles av
Kontraster før gullkampen
Neste





























English (US)