Såpeglatte veier på Vestlandet og snø i Trøndelag

2 hours ago 2



Tirsdag morgen er det vanskelig kjøreforhold i Stavangerområdet, sør for Bergen mot Os og Fana og i Trøndelag. Ising gir glatte veier i vest.

Glatte veier flere steder på Vestlandet og Trøndelag tirsdag morgen. Foto: Lise Åserud / NTB

Publisert: 18.11.2025 08:57

Kjetil Hodnekvam, trafikkoperatør i Statens vegvesen, bekrefter at det er vanskelige kjøreforhold flere steder ved Sandnes og Stavanger.

– Vi har fått mange meldinger om glatte veier fra hele distriktet. Blant annet skal det være glatt på E39 på Forus, og vi har fått beskjed om at det er såpeglatt fra Sandnes og sørover. Entreprenør er ute og strør, sier Hodnekvam til Stavanger Aftenblad.

Han sier det er store variasjoner i været og utfordrende kjøreforhold.

Glatt også i Bergen

Trafikkoperatør Albert Sherington hos Vegtrafikksentralen sier tirsdag ved 7-tiden at det er kommet en del meldinger om glatte veier, særlig sør i Bergen mot Os og i Fana og Ytrebygda.

Også her er entreprenørenes biler i full sving med å strø veiene.

– Men det har vært litt vanskelig på grunn av det skiftende været. De har vært ute og strødd, men så har det fryst på igjen, så de må ut på nytt, forklarer Sherington til Bergens Tidende.

Vakthavende meteorolog Julie Solsvik Vågane sier at de utfordrende kjøreforholdene vil fortsette. Det er byger som kommer og går, og det er sannsynlig at det treffer Bergen de neste timene.

Onsdag og torsdag denne uken ser ut til å bli de to dagene med sol, men det vil fortsatt være kaldt og glatt om morgenen. Dette er nok ikke siste dag med glatt føre, sier Vågane.

Snø i Trøndelag

Tirsdag morgen snør det godt på veiene i Trøndelag, og trafikkoperatør Linn Nilsen ved Vegtrafikksentralen opplyser at det er mange brøytebiler ute på veiene.

I tillegg er flere veier stengt, melder Adresseavisen.

– Reis i god tid, kjør etter forholdene og ha gode dekk, oppfordrer Nilsen ved Vegtrafikksentralen.

Read Entire Article