Se prinsesse Ingrid Alexandras første pressemøte

1 hour ago 1



Både norsk og utenlandsk presse er til stede. Rundt 30 journalister og fotografer er akkreditert for å følge prinsessens besøk i Finnmark.

Prinsesse Ingrid Alexandra er for anledningen ikledd sjal, smykker og veske som hun fikk til 18-årsdagen sin:

Et rødt sjal fra Troms og Finnmark fylkeskommune, komsekuler som øredobber fra Sametingets ungdomspolitiske utvalg og veske fra Sametinget.

Prinsesse Ingrid Alexandra foran Sametinget

Foto: Fredrik Varfjell / POOL / POOL / NTB

Stoppet opp ved oldefars signatur

Før pressemøtet har prinsesse Ingrid Alexandra besøkt Sametinget.

Der ble hun tatt imot av plenumsleder Sandra Márjá West, som viste henne rundt.

– Her har vi noe som prinsessens oldefar har signert, sa West.

– Ja, det er hyggelig, sa prinsessen smilende.

De stoppet foran minnetavlen på veggen i Sametinget: På et reinskinn signerte kong Olav i forbindelse med åpningen av det første sameting i oktober 1989.

Nå er det dagens konge, prinsessens bestefar kong Harald, som står for den høytidelige åpningen av Sametinget hvert fjerde år. Det gjorde han senest i oktober i fjor, sammen med kronprins Haakon.

Prinsesse Ingrid Alexandra besøker Sametinget

Foto: Fredrik Varfjell / POOL / POOL / NTB

– Skjønte dere hva jeg sa?

Det viste prinsessen selv til da hun talte for barn og ungdom i Karasjok tidligere i dag.

Da innledet hun talen med å takke for velkomsten – på samisk.

– Skjønte dere hva jeg sa? Det håper jeg virkelig, for jeg har øvd mye, sa hun med et smil.

Hun vektla den vakre naturen, idrettslag, aktivitetsgrupper og foreninger i Karasjok, før hun la til:

– Men kanskje aller viktigst: Dere har hverandre. For det er det vi gjør sammen, og det vi skaper sammen, som blir det samfunnet vi lever i hverdagen vår. Der alle helst skal trives og ha det bra.

Prinsesse Ingrid Alexandra er på tampen av sin ferie fra studiene i australske Sydney og trakk paralleller Australia og Norge.

– For tiden studerer jeg i Sydney i Australia, og jeg er egentlig hjemme på sommerferie. Akkurat nå er det 25 grader der, så temperaturforskjellen er jo ganske stor.

– Men selv om det er mange forskjeller mellom Australia og Norge, så har vi også mange likheter. Blant annet at begge landene har urbefolkning. Urfolk over hele verden har mye til felles. Og dessverre har de gjennom historien opplevd mye vondt, sa prinsessen.

Prinsesse Ingrid Alexandra ankommer Sametinget

Foto: Fredrik Varfjell / POOL / POOL / NTB

Spektakulær velkomst

Prinsesse Ingrid Alexandra innledet sin første offisielle reise alene i Finnmark i går.

Hun tok føringen og kjørte selv snøskuteren inn på Finnmarksvidda for å besøke en reindriftsfamilie.

Vidda tok imot prinsessen med spektakulært nordlys.

Prinsesse Ingrid Alexandra ser på nordlyset på vei inn på Finnmarksvidda

Foto: Fredrik Varfjell / POOL / POOL / NTB

Etter å ha tilbragt natten i en gamme ved gjeterhytta Sámmolasbeaska i Anárjohka nasjonalpark sammen med reindriftsfamilien, kjørte prinsessen videre ut på vidda og ble tatt med på reingjeting.

Prinsessen går i besteforeldrenes fotspor når hun legger sin første store tur til Finnmark. Det samme gjorde nemlig daværende kronprins Harald og kronprinsesse Sonja i 1969.

Publisert 26.01.2026, kl. 15.36

Read Entire Article