Sen snuoperasjon da Glimt slo Lyn

5 hours ago 3



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 15. mai 2025 kl. 21:23

    Sen snuoperasjon da Glimt slo Lyn

    Bodø/Glimts kvinner tok sesongens tredje seier på ti kamper hjemme mot Lyn torsdag kveld.

    Jenny Røsholm Olsen sendte Oslo-laget i ledelsen 1–0 etter 52 minutters spill.

    Mot slutten av 2. omgang satte Glimt inn en sluttspurt.

    Først utlignet innbytter Cecilie Falch til 1–1 etter fire minutter på banen 12 minutter før slutt.

    Så scoret Kristina Brudvik seiersmålet ett minutt før full tid, og fastsatte resultatet til 2–1.

    Det betyr at Glimt ligger på 7.-plass i Toppserien, med 10 poeng etter 10 spilte kamper.

    Neste kamp er ikke før 24. mai, mot tabellnabo Hønefoss.

    Glimt kvinner jubler etter seier på Aspmyra

    Foto: Kent Even Grundstad
  • 15. mai 2025 kl. 19:08

    Kan ikke si hvor lenge det midlertidige Nato-senteret skal ligge i Bodø

    Regjeringen foreslår å bruke over 400 millioner kroner på å etablere et midlertidig luftkommando-senter for Norden i Bodø, på oppdrag fra Nato.

    Regjeringen har ikke bestemt seg for hvor dette senteret skal ligge permanent, og både Rygge i Østfold og Bodø er kandidater.

    Statssekretær Marte Gerhardsen (Ap) forklarer hvorfor regjeringen venter med å offentliggjøre beslutningen.

    – Det er en stor beslutning. Det er flere ulike ting vi skal skal ta hensyn til og ting vi skal se på. Derfor har vi valgt å bruke god tid. Saken er fortsatt til behandling, men beslutningen kommer før sommeren, sier hun.

    Selv om Bodø nå tilføres 400 millioner kroner avviser Gerhardsen at Bodø står sterkere i kampen om å få senteret permanent.

    Hvor lenge senteret skal være midlertidig plassert i Bodø er ikke avklart.

    – Det kommer til å ligge ved flystasjonen i Bodø til det ferdige senteret er klart, og aktiviteten kan flyttes dit. Hvor lang tid det vil ta avhenger av hvor vi vil legge senteret permanent. Det er ulike ting som må gjøres avhengig av hvor den endelige plasseringen blir.

    Direktør i Utdanningsetaten, Marte Gerhardsen

    Foto: Hallgeir Braastad / NRK
  • 15. mai 2025 kl. 18:43

    Avslutter oppryddingen etter at rakett styrtet – nå skal funnene analyseres

    Det var i slutten av mars at Andøya Space og tyske Isar Aerospace skulle skyte opp bæreraketten «Spectrum».

    Men etter 30 sekunder i lufta måtte oppskytingen avbrytes, og den nesten 30 meter høye og 50 tonn tunge raketten i havet og eksploderte.

    Isar Aerospace har nå fullført opprydningsarbeidet etter sin første testflyvning fra Andøya Spaceport.

    Ettersom raketten falt i sjøen nær land, har det vært mulig å hente opp de fleste delene både fra sjøen og land.

    Selskapet vil avslutte arbeidet med ytterligere strandskanninger neste uke, skriver de i en pressemelding

    De understreker sitt miljøansvar og vil fortsette å overvåke området.

    De innsamlede delene analyseres nå for å trekke lærdom til fremtidige oppskytinger. Målet er å forbedre raketten og returnere til oppskytningsrampen så snart som mulig.

    En dykker leter etter rester av raketten Spectrum som ble skutt opp og landet i sjøen søndag. Rune Stave i Isar Aerospace viser noen av vrakdelene som er tatt opp.

    Foto: Trude Furuly / NRK
  • 15. mai 2025 kl. 16:31

    Staten vil ta flydrivstoff-regning

    Regjeringen har i sitt forslag til revidert nasjonalbudsjett for 2025 foreslått å innføre refusjonsordning for CO2-avgift for flydrivstoff kjøpt fra Forsvarets tankanlegg.

    Som NRK omtalte i september 2024, må flyselskap som i dag lander ved Harstad/Narvik lufthavn Evenes betale langt mer for drivstoff enn ved andre flyplasser.

    Dette som følge av at flyplassene fungerer som base for jagerfly, og benytter seg av flydrivstoff av høyere kvalitet, som også er dyrere. Videre har Forsvaret siden 2022 vært nødt til å betale ekstra CO2-avgift for drivstoffet, noe som har rammet flyselskapene.

    Regjeringen vil nå innføre en refusjonsordning, hvor selskapene er berettiget til fritak eller lav sats i CO2-avgift.

    Forslaget vil få halvårsvirkning i 2025, og er ventet å koste 6 millioner kroner.

    Forslaget berører Evenes, Andøya, Bardufoss, Bodø, Lakselv og Ørland lufthavn.

  • 15. mai 2025 kl. 14:55

    SKS leverte tidenes beste resultat

    Kraftkonsernet SKS leverer et årsresultat på 288 millioner kroner for 2024, som er 76 millioner høyere enn i 2023 og samtidig tidenes beste i selskapets historie.

    Det skriver selskapet i en pressemelding.

    Konsernet deler ut 150 millioner kroner i eierutbytte. Bodø kommune, Fauske kommune, og Nordland fylkeskommune er blant eierne av SKS.

    – Vi er svært tilfredse med å levere et resultat som er tidenes beste for SKS. Resultatet skyldes i hovedsak gode sikringskontrakter, optimal produksjonsplanlegging, og sist, men ikke minst samhandling og solid innsats blant konsernets ansatte, sier Liina Veerme, konsernsjef i SKS.

    Konsernregnskapet viser en omsetning på 804 millioner kroner og et driftsresultat på 406 millioner. Resultat før skatt er på 460 millioner og etter skattekostnad er årsresultatet på 288 millioner kroner. I 2023 var det vel 211 millioner.

    Liina Veerme, konserndirektør i SKS.

    Foto: Marthe Mølstre
  • 15. mai 2025 kl. 14:45

    Fortsatt skiføre til 17. mai

    For dem som ønsker å markere nasjonaldagen med en skitur, er det muligheter for det både i nord og sør. Sol og varme øker snøskredfaren, advares det.

    – I Nord-Norge er det fortsatt masse snø og godt skiføre flere steder helt ned til havnivå. I Sør-Norge må en høyere til fjells for å finne sammenhengende skiføre, opplyser varslingstjenesten varsom.no

    De minner om at snøen framover i stor grad påvirkes av variasjoner i temperatur, sol og skydekke.

    Skredfaren er ofte størst når dagen er på det varmeste og der sola steker direkte inn i bratte heng.

    – Størst er faren der den siste nysnøen påvirkes av sol og varme for første gang. Deler av Nordland fikk litt nysnø tirsdag og natt til onsdag.

    (©NTB)

  • 15. mai 2025 kl. 13:07

    Flytter 40 stillinger til Bodø

    I dag ble det kjent at regjeringen vil plassere Natos luftoperasjonssenter (CAOC) midlertidig i Bodø.

    Samtidig har Luftforsvaret varslet at de flytter 40 stillinger fra Sørreisa til en midlertidig lokasjon på Forsvarets base Bodø for å sikre nødvendig tilgang på personell og kompetanse i luftoperasjonssenteret.

    – Ved å samle våre ressurser etablerer vi grunnstammen for en kommende NATO CAOC, og vi vil derfor kunne begynne å løse enkelte oppdrag for alliansen alt fra høsten, sier oberstløytnant Eivind Byre i Luftforsvaret.

    – Flyttingen av stillinger fra Sørreisa er uavhengig av hvor den permanente lokaliseringen for NATO blir til slutt – uansett om det blir videre til Reitan eller til Rygge, fortsetter han.

    Ifølge Byre CAOCen vil etterhvert bestå av godt over 300 ansatte, hvor et flertall skal komme fra allierte land.

    Vaktrommet ho Forsvaret på Reitan

    Foto: Lars-Bjørn Marthinsen
  • 15. mai 2025 kl. 12:53

    Nordmenn står lengre i jobb – mest positiv utvikling i nord

    I fjor var den gjennomsnittlige avgangsalderen på 66,4 år, opp 0,3 år fra året før.

    – Avgangsalderen har tatt seg kraftig opp etter en midlertidig nedgang under koronapandemien, sier avdelingsdirektør i Nav Ole Christian Lien i ei pressemelding.

    Fylkene nord i landet peker seg ut som dem med klart størst vekst i avgangsalder.

    I Finnmark og Nordland har den økt med nesten et helt år de siste fem årene. I Troms økte alderen med 0,7 år, hvilket også er over landsgjennomsnittet.

    – Det har trolig sammenheng med at virksomheter i Nord-Norge, ifølge Navs bedriftsundersøkelse, har særlige utfordringer med å få tak i kvalifisert arbeidskraft, sier Lien.

    Lien sier at en annen årsak til den generelle økningen i avgangsalder er nye pensjonsregler som gjør at folk står lenger i jobb. Fra 2025 vil dette gjelde flere enn før.

  • 15. mai 2025 kl. 11:54

    Fremmed mann tok seg inn på skole – satt i arrest

    Rana Blad skriver i formiddag om en mann som låste seg inn på et klasserom på en skole i Rana.

    Rektor Ståle Krokstrand ved Rana ungdomsskole sendte ved 10-tida ut ei melding til alle foresatte ved Rana ungdomsskole etter hendelsen på Moheia-avdelinga (arkivbilde).

    Det skal ha vært en relativt ung og fremmed mann som kom inn på skolen og låste seg inn i et klasserom.

    Mannen tok seg etter hvert ut og ble da tatt hånd om av politiet.

    Operasjonsleder Tommy Bech i politiet i Nordland bekrefter hendelser overfor avisa.

    – Vi har tatt med personen i arrest og det vil fortløpende bli vurdert hvorvidt han skal framstilles til lege for vurdering, sier Bech.

    Han sier til Rana Blad at politiet tar slike hendelser på alvor, og derfor er de fortsatt på skolen for å berolige og finne ut hva eller om noe har skjedd.

    – Foreløpig har vi ingen indikasjon på at det har vært noen trussel, men det er klart at slikt ikke er ønskelig. Vi har tett dialog med skoleledelsen, sier Bech til Rana Blad.

    Rana ungdomsskole avdeling Moheia

    Foto: Frank Nygård / NRK
  • 15. mai 2025 kl. 11:39

    Ansatte tidligere Frp-topp som ny kommunedirektør

    Hadsel kommune har ansatt tidligere FRP-politiker Øyvind Korsberg som ny kommunedirektør.

    Kommunen sparket i fjor høst sin daværende kommunedirektør Janne Kankaala på dagen under et ekstraordinært kommunestyremøte.

    Korsberg har sittet 10 år på Stortinget for Frp i Troms fram til 2017 og har også vært Stortingets visepresident.

    Ordfører Kjell-Børge Freiberg understreket at Korsberg ikke har noen politiske verv i dag.

    Han starter i jobben 26.mai.

    Kommunedirektør i Balsfjord, Øyvind Korsberg.

    Foto: Aslaug Aarsæther / NRK
  • 15. mai 2025 kl. 11:35

    Ap-politikere fornøyd med mer penger til Nordlandsbanen

    Regjeringa foreslår å øke Bane NORs vedlikeholdsramme i revidert nasjonalbudsjett for 2025 med 66,8 millioner kroner, hovedsakelig til Nordlandsbanen.

    – Dette er ikke bare et positivt signal – det er en konkret og betydelig styrking av innsatsen for sikkerhet, vedlikehold og rassikring på en av Norges mest sårbare jernbanestrekninger,

    Det skriver flere sentrale arbeiderpartipolitikere i Nordland i ei pressemelding.

    Politikerne viser til at det har vært tragiske og alvorlige hendelser på Nordlandsbanen de siste årene, inkludert dødsulykka i Finneidfjord.

    – Det er avgjørende at vedlikehold og rassikring nå får høy prioritet, sier Rune Krutå, ordfører i Vefsn, og nestleder i Helgelandsrådet.

    Bane Nor har tidligere opplyst at de har om lag 86 millioner kroner til disposisjon i 2025 til rassikring og dreneringstiltak på Nordlandsbanen.

    – Nå ser det ut til at rammen kan økes til ca. 150 millioner kroner – som er nesten ei dobling, sier stortingsrepresentant Bjørnar Skjæran, som er parlamentarisk leder for Ap.

    Han sier de også jobber intenst med lokomotivsituasjonen, og ser fram til ei avklaring også på dette.

    – Dette viser at vi har ei regjering som lytter og som har tatt utfordringene på Nordlandsbanen på alvor, sier Skjæran.

    Foreløpig er dieseltogene eneste alternativ på Nordlandsbanen

    Foto: Frank J. Nygård
  • 15. mai 2025 kl. 11:13

    Ordfører om kommunepenger: – Enormt skuffende

    Hadsel-ordfører Kjell Børge Freiberg (H) omtaler regjeringas forslag til nasjonalbudsjett som «enormt skuffende».

    Regjeringa gi kommunene opp mot 2 milliarder kroner mer å rutte med neste år, foreslår regjeringen i revidert nasjonalbudsjett.

    – Det var enormt skuffende. Jeg hadde forventet mer enn det dobbelte. Det er det reelle behovet for å dekke våre kostnader. Nå må vi sette vår lit til Senterpartiet. Nå må de bevise at de er til å stole på, uttaler Freiberg til NRK.

    Vesterålskommunen sliter økonomisk, og har innført ansettelses- og innkjøpsstopp.

    I forslaget fra regjeringa går det fram at kommunene skal få mellom 4,2 og 4,9 milliarder kroner mer i frie inntekter i 2026. Det tilsvarer altså opp mot 2 milliarder kroner mer å rutte med.

    en mann i dress og slips

    Foto: Adrian Dahl Johansen / NRK
  • 15. mai 2025 kl. 09:30

    Her ble det satt nedbørsrekord i vår –  men i 17. mai toget kan vi slippe paraply

    To dager før 17. mai er det ganske grått over hele fylket og dagens starter med regn mange steder.

    Og dette er på ingen måte uvanlig for denne våren, forteller vakthavende meteorolog ved værvarslinga Nord-Norge, Marek Ratajczak.

    For mars, april og mai har vi allerede satt ny rekord i fylket.

    – I Bodø for eksempel har vi allerede satt ny rekord for mye nedbør for tremånedersperioden. Og det er ennå to uker igjen av våren. Det har vært veldig mye gråvær.

    Han har foreløpig ikke oversikt over om det er andre steder i fylket som har satt samme rekord.

    – Det er sikkert mange som syns at det har vært en dårlig vår med mye nedbør. Nå har de i hvert fall bekreftelse på at det ikke har vært så mye nedbør i Bodø så lenge vi har målt.

    – Det ser likevel ut som vi slipper paraply i 17. mai-toget?

    – Ja, det ser lovende ut. Sånn akkurat på kysten er det litt usikkert om det blir sol eller skyer, men litt lenger inn i landet i Nordland ser det ganske fint ut.

    – Og ikke noe regn?

    – Nei, det ser i hvert fall ut som at det blir oppholdsvær. Så det blir nok folk veldig fornøyd med, sier vakthavende meteorolog Marek Ratajczak til NRK.

    Regn i Bodø

    Foto: Andreas Nilsen Trygstad / NRK
  • 15. mai 2025 kl. 08:23

    Tagging på sykehjem – politiet er på stedet

    Politiet melder at de er ved Mørkved sykehjem i Bodø etter melding om tagging på bygget.

    – Vi gjør undersøkelser på stedet. Vi vil forsøke å finne ut hvem som står bak dette. Men per nå er det ingen som er mistenkt, sier operasjonsleder Tommy Bech.

    Skadeverket har sannsynligvis skjedd i løpet av onsdag kveld.

    Politiet vet ikke om tagginga er gjort på to forskjellige tidspunkter.

    – Det høres litt uvanlig ut på et sykehjem?

    – Ja, det skal ikke jeg uttale meg. Det er en stor murvegg som er tilgjengelig fra vei, og dette er et tilbakevendende problem, sier Bech til NRK.

    En murvegg med graffiti

    Foto: Politiet i Nordland
  • 15. mai 2025 kl. 06:59

    Tottenham-stjerne mister finalen i Europaligaen

    Tottenhams svenske stjernespiller Dejan Kulusevski er blitt operert for en skade i kneet og mister europaligafinalen mot Manchester United.

    Det melder London-klubben på sitt nettsted.

    – Vi kan bekrefte at Dejan Kulusevski pådro seg en skade i patellarsenen i høyre kne i Premier League-kampen mot Crystal Palace sist helg. Etter undersøkelse hos spesialist ble han i dag operert, står det.

    Tottenham spilte seg til europaligafinale med seier over Bodø/Glimt i semifinalen. (kilde: NTB)

  • 15. mai 2025 kl. 06:46

    Fylkesveg stengt på grunn av uvær

    Fylkesveg 7370 Melfjellet i Rana/Rødøy er stengt på grunn av uvær, melder Statens vegvesen.

    Planlagt åpning av veien er klokka 09 i dag, torsdag.

  • 15. mai 2025 kl. 06:32

    Revidert nasjonalbudsjett: Flere partier venter mer penger til Forsvaret

    I dag klokka 11 legger finansminister Jens Stoltenberg (Ap) fram regjeringas forslag til revidert nasjonalbudsjett.

    Flere forventer ei økt satsing på Forsvaret, sammenligna med statsbudsjettet, som Arbeiderpartiet ble enige med daværende regjeringspartner Senterpartiet og budsjettpartner SV om.

    – Høyre forventer at det kommer mer penger til øving. Jeg har selv vært på besøk hos brigaden i Nord -Norge, og de øver mindre enn forutsatt.

    Det sier forsvarspolitisk talsperson i Høyre, Hårek Elvenes.

  • 15. mai 2025 kl. 06:24

    Tatt for å kjøre altfor fort i 60-sone

    En bilfører ble onsdag kveld målt til 80 km/t i en 60-sone på Leland i Leirfjord kommune.

    Det ble 9 forenkla forelegg i laserkontrollen, skriver politiet i Nordland

    UP gjennomførte også laserkontroll i Rana på Nesnaveien i 6en 60-sone. 11 bøter ble skrevet ut, høyeste hastighet var 76 km/t.

  • 14. mai 2025 kl. 19:13

    Fremover: – Ber rådmannen om å gå

    En ny kommuneleder kan være på vei ut av stillingen sin.

    Det kan gå mot slutten for Lars Skjønnås som rådmann i Narvik, det skriver avisen Fremover onsdag ettermiddag.

    Tirsdag ettermiddag skal Fremover ha blitt kjent med at ordfører Rune Edvardsen (Ap) er i dialog med Skjønnås om å avslutte arbeidsforholdet.

    Ifølge avisen skal et flertall av gruppelederne i kommunestyret ønske at Skjønnås fratrer.

    Narvik-ordføreren bekrefter til avisa at det pågår dialog om å avslutte rådmannen sitt arbeidsforhold. Bakgrunnen er ikke kjent, men Fremover viser til at det har vært misnøye over tid.

    Lars Skjønnås

    Foto: Sondre Skjelvik / NRK
  • 14. mai 2025 kl. 16:02

    «Hver gang vi møtes» ferdig på Kjerringøy

    Etter fire år nordpå er den populære musikkrealityen «Hver gang vi møtes» på flyttefot igjen.

    Det bærer fra ut mot havet på Kjerringøy til strandkanten av en innsjø på Hadeland. Det skriver NTB.

    – Dette blir fantastisk! Vi gleder oss til å flytte innspillingen av «Hver gang vi møtes» til nye frodige og idylliske omgivelser på Thorbjørnrud Hotel i strandkanten ved Randsfjorden. Det vil skape en nydelig atmosfære og de beste rammene for produksjonen når vi skal i gang med den 16. sesongen, sier Trygve Rønningen, TV 2s programredaktør.

    Sesongen spilles inn på hotellet i samarbeid med Hadeland Glassverk.

    Tidligere har «Hver gang vi møtes» vært spilt inn på Hvaler, på Vestre Kjærnes gård i Våler, og altså på Kjerringøy.

    Artistene for 2026-sesongene vil bli presentert til høsten. Årets sesong – der Carola var hedersgjest – ble tidenes mest sette sesong for TV 2.

    (©NTB)

    Bjørn Eidsvåg, Karoline Krüger, Ingebjørg Bratland, Freddy Kalas, Kristian Kristensen, Isah og Emma Steinbakken artister i «Hver gang vi møtes» 2022.

    Foto: Jan-Petter Dahl / TV 2 / NTB

Slik kan Bodø/Glimt få en gullbillett til Mesterligaen 00:59

Neste

Read Entire Article