– Skal vi stå her hvert år og klage på noe?

2 hours ago 1



Norske profiler klager over Tour de Ski-programmet – igjen. Andrew Musgrave kaller langrennsløperne for pingler. Mens William Poromaa har fått nok av debatten.

William Poromaa og Johannes Høsflot Klæbo under VM i Trondheim, der sistnevnte vant alle seks gullene. Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

Publisert: 28.12.2025 21:54

Tour de Ski hadde ikke engang startet før Johannes Høsflot Klæbo kalte denne sesongens utgave for «puslete» i podkasten Skirious Problems.

– Skal vi stå her hvert år og klage på noe? Jeg er enig, jeg kan ikke si noe annet. Men det blir for dumt å stå og klage hele tiden. Man må sette seg ned med FIS (Det internasjonale ski- og snøbrettforbundet) og se hva man gjør fremover. Det blir for dumt at alle står og finner på egne rennprogram, sier svenske William Poromaa tydelig oppgitt.

William Poromaa

Sverige

Klæbo oppfordrer utøverne til å dele sin mening.

– Det er viktig at man tør å si fra. Tour de Ski er et kjempekonsept, men det er utfordrende i år med kort tid til OL. Det er begrenset hva arrangørene kan gjøre, sier Klæbo og fortsetter:

– I år er det seks etapper, og enda står noen over. Hadde det vært ni etapper, hadde kanskje enda flere droppet. Det er ikke lett å være FIS heller. Men på sikt må målet være å få det litt mer som det var da jeg vokste opp for 20 år siden, svarer Klæbo.

Bør Tour de Ski ha flere og lengre etapper?

I årevis har programmet i Tour de Ski blitt diskutert – og ofte blitt kritisert for å være for lett. Denne sesongen består touren av seks etapper og 47,6 km totalt i italienske Toblach og Val di Fiemme: To sprinter, en 20 km, en 10 km, en 5 km og «Monsterbakken Opp». Imellom der er det to hviledager.

For gutta er det for eksempel en halvering siden de gikk 91,7 km og syv etapper i 2015/16. Kvinnene gikk da 56,7 km.

De første årene av Tour de Ski for drøyt 20 år siden var det flere etapper, som regel i flere land, og totalt gikk herrene over 100 km.

Simen Hegstad Krüger ga sin fulle støtte til Klæbo etter åpningsetappen søndag: Fristil-sprint vunnet av Klæbo og Kristine Stavås Skistad.

– Det er ikke helt som det bør være. Det ebber ut til å ikke bli noe spesielt. Jeg skulle gjerne hatt mer variasjon og lengre øvelser, sier distansespesialisten Krüger.

Vinneren av sprintene får 60 bonussekunder til de som ryker ut i prologen. Krüger mener det bør vurderes å korte ned denne sprintbonusen.

– Jeg synes det er mye med ett minutt på disse etappene når de andre distanseneløpene skiller såpass lite. Før var det flere distanserenn som skilte mer. Nå er det en Tour med to sprinter og den siste bakken som gjelder. Jeg er god i bakken og redder ofte en grei plassering på det, men det burde vært flere utslagsgivende renn, sier Krüger.

– Sprintene betyr veldig mye. Det burde vært noen bonussekunder på distanserennene også, sier Harald Østberg Amundsen.

Britiske Andrew Musgrave er helt enig i at det burde vært flere etapper – helst noen lengre.

– Nå er det som å gå to vanlige rennhelger på rad bare. Det er trist. Men vi får prøve å gjøre det beste ut av det og lage litt show, sier Musgrave.

– Hvorfor er det blitt sånn?

– Fordi skiløpere er en gjeng med pingler som ikke gidder å gå skirenn iblant. Sier jeg som kanskje ikke kommer til å gå renn mellom Touren og OL ...

Andrew Musgrave og Johannes Høsflot Klæbo i 2023. Foto: Terje Pedersen / NTB

OL i Milano/Cortina starter 40 dager etter Tour de Ski-åpningen.

– Akkurat i år tenker jeg programmet er greit fordi OL kommer tidlig. Men vi har snakket om det, neste år ønsker vi en Tour med åtte-ni, kanskje tre ulike steder og kanskje noen lange renn med individuell start, sier Amundsen.

– Musgrave sier det er blitt sånn på grunn av at langrennsløpere er pinglete?

– Det er ikke det som er grunnen, men det skal passe inn i programmet mot OL. Så vidt jeg vet, så er det utlendingene som stemmer for kortere distanser, svarer Amundsen.

Se hele sendeskjema fra touren her.

Read Entire Article