Solskjær: – Det er ikke Mourinho mot meg

7 hours ago 6



Ole Gunnar Solskjær skal opp mot José Mourinho for første gang siden ordkrigen i 2021.

Ole Gunnar Solskjær og José Mourinho i 2019. Foto: Martin Rickett / Pa Photos / NTB
  • Herman Folvik, VG

    Herman Folvik, VG

Publisert: 04.05.2025 11:37 | Oppdatert: 04.05.2025 11:51

– Jeg husker det. Du må passe på ditt eget lag, sier Solskjær i et sjeldent BBCBBCDen britiske versjonen av det NRK er i Norge-intervju søndag.

Klokken 18 søndag kveld spilles det hete Istanbul-derbyet: Jose Mourinhos Fenerbache på annenplass tar imot Ole Gunnar Solskjærs Besiktas på fjerdeplass.

– Mourinho har all karisma, selvfølgelig. Og jeg tror ikke noen av oss forandrer oss særlig mye når vi har kommet så langt. Det blir hyggelig å se ham igjen, og forhåpentligvis blir overskriftene om lagene og fotballen som spilles – ikke noe annet, sier Solskjær.

Duoen har en spesiell historie. Det var nordmannen som kom inn da Mourinho ble sparket som Manchester United-manager like før jul 2018.

Solskjær har fått Besiktas oppover på tabellen. Foto: Peter Dejong / AP / NTB

Sist de møtes, for fire år siden, ble det bråk etter at Solskjærs Manchester United slo Mourinhos Tottenham 3–1:

  • Solskjær mente Tottenhams Son Heung-min filmet før United fikk et mål annullert. «Jeg må si: Hvis sønnen min ligger nede slik i tre minutter og han trenger ti lagkamerater for å få ham opp, så vil han ikke få noe mat», sa Solskjær.
  • Mourinho svarte syrlig: «Son er veldig heldig som har en far som er en bedre person enn Ole. Jeg er en far og du må alltid gi mat til barna dine, uansett hva de gjør. Om du må stjele for å gi barna dine mat, så stjeler du. Jeg er veldig, veldig skuffet. Det er som vi sier i Portugal: Brød er brød og ost er ost. Jeg har allerede fortalt Ole hva jeg synes om kommentarene hans».

– Marginene mellom seier og tap i fotball er ekstremt små. Noen ganger er det bedre å være heldig enn god. Forhåpentligvis blir dette en av Josés vonde kvelder, sier Solskjær til BBC.

Intervjuet vekker oppsikt foran derbyet. En av de største sportsavisene i Tyrkia, Fanatik, stempler Solskjærs ord om Mourinho til BBC som «sjokkerende».

Solskjær prøvde tidligere i uken å tone ned duellen:

– Det er ikke Mourinho mot meg – det er Fenerbahce mot Besiktas. Spillerne avgjør kampen, sa Solskjær.

Han har vunnet åtte kamper, spilt to uavgjorte og tapt to på sine tolv kamper med Besiktas siden han ankom i januar.

Slik har det gått i de fem kampene for Solskjær (med Manchester United og Cardiff) mot Mourinho historisk:

  • Tottenham 1–3 Manchester United, april 2021
  • Manchester United-Tottenham 1–6, oktober 2020
  • Tottenham-Manchester United 1–1, juni 2020
  • Manchester United 2–1 Tottenham, desember 2019
  • Cardiff 1–2 Chelsea, mai 2014

PS! Galatasaray leder serien med åtte poeng til Fenerbache.

Read Entire Article