Daniel Høglund tror Frankrike mandag tapte for å unngå Norge før VM-finalen.
Bjørn S. Delebekk (foto), VG
Publisert: 10.12.2025 07:46
– Vi spekulerer i om Frankrike «la seg» mot Nederland. Mange snakker om det samme. I vår skandinaviske kultur tenker vi at ingen kan være så kyniske, men det tror jeg det franske laget kan være, sier Viaplay-kommentatoren til VG.
Ifølge Høglund er det er stor sannsynlighet for at de franske verdensmesterne ønsket å unngå å møte Norge før søndagens VM-finale.
Daniel Høglund var i VMs finalearena, Ahoy i Rotterdam, da Nederland slo Frankrike 26–23 i den siste kampen av hovedrunden mandag. Dermed blir det kvartfinale mot Danmark onsdag for Frankrike. Pluss en mulig semifinale mot Tyskland fredag.
De franske spillerne ønsket ifølge L’Equipe å vinne kampen.
– Selvfølgelig er vi litt skuffet, for vi ville vinne denne kampen, sier Clarisse Mairot og forklarer tapet med dårlig skyting.
– Selvfølgelig skulle vi gjerne ha forblitt ubeseiret og endt først i gruppen, men det er ikke noe stort problem, hevder Pauletta Foppa.
Norge kan de franske jentene nå ikke møte før i en eventuell VM-finale søndag.
Daniel Høglund
Viaplay-kommentator
– Der en stor sannsynlighet for at Frankrike spekulerte i veien videre, men jeg kan jo ikke være sikker, sier Daniel Høglund.
Norge er klare for VM-semifinalen etter en real håndballfest med Bodø/Glimts supportere tirsdag. Montenegro ble slått med ni mål i kvartfinalen – Norges minste seiersmargin til nå i VM.
Norge har en omfattende finalehistorie mot Frankrike.
I VM-finalen for to år siden ble det tap for håndballjentene, men de tok en kraftig revansje ved å slå de franske jentene med syv mål i fjorårets finale i Paris-OL.
Tirsdag ble Montenegro feid til side i kvartfinalen av Norge og Henny Reistad i praktslag. Onsdag skal Nederland og Ungarn gjøre opp om hvem som får VM-favoritten Norge i semifinalen.
– Frankrike har større sjanse til å slå Danmark i kvarten enn de hadde hatt i et møte med Norge i semifinalen. Veien deres videre er blitt enklere. Det er en spekulasjon, men det er ikke bare jeg som har den magefølelsen, sier Høglund som har kommentert håndballmesterskap i en årrekke.
Han mener den franske treneren Sébastien Gardillous disponeringer var kyniske.
– Det var en del rare ting. (Tamara) Horacek, som var Frankrikes beste spiller i 1. omgang, kom ikke på banen før det var gått lang tid i 2. omgang. Keeper (Hatadou) Sako sto på redningsprosent 42 og var Frankrikes soleklart beste keeper. Hun ble tatt av da kampen skulle avgjøres og skjønte ingen ting av det når vi snakket med henne etter kampen, sier Høglund.
Frankrike-spekulasjonene er slettes ikke ukjente for det norske laget.
– Jeg vil lyve hvis jeg sier at tanken ikke har streifet meg, men det kan vi ikke vite. Man skal alltid tro det beste om folk, understreker Maren Aardahl.
Visekapteinen så i likheten med alle de norske spillerne oppgjøret mellom Nederland og Frankrike på TV.
– Jeg skjønner at spørsmålet blir stilt, medgir hun.
– Hva synes du om Frankrikes spill?
– Jeg synes de spilte rotete og planløst til tider. Spesielt i 2. omgang hvor de plutselig spiller med Pauletta Foppa (strekspiller) som bakspiller både i midten og på høyreback. Man kan sette spørsmålstegn ved hvorfor Frankrike gjorde dette, sier hun og fortsetter:
– Akkurat det var veldig rart. Det stykket opp spillet til Frankrike og gjør det veldig rotete.
Henny Reistad sier det er «vanskelig å si», men:
– Det kan være mange ting som foregår i kulissene, mange ting som kan påvirke avgjørelsene treneren tok. Det blir litt mye spekulasjoner til å kunne si noe om det, sier Norge-kapteinen.
Landslagssjef Ole Gustav Gjekstad er forsiktig i uttalelsene om Frankrike.
– Det er vanskelig for meg å mene noe om. Jeg så kampen, men Frankrike har hatt mye skader og har fortsatt skader. Disponeringene er det vanskelig å mene noe om. Det kan være fornuftig å spare noen spillere hvis man mener veien videre er litt den samme.
– Keeper Sako var god, men ble tatt av banen mot slutten?
– Men vet du hva. Jeg så ikke kampen med de brillene. Jeg har ikke noe grunnlag å mene så mye om det egentlig, svarer Gjekstad.

59 minutes ago
1











English (US)