Spilte en av verdens mest ikoniske roller som 11-åring

3 hours ago 2



For over 40 år siden kom den ikoniske filmen «E.T.» ut, hvor karakterene Elliot, Michael og Gertie blir kjent med romvesenet E.T.

Selv etter så mange år, er filmen til regissør Steven Spielberg (78) fortsatt veldig populær, men det finnes likevel flere detaljer om filmen som det ikke er sikkert du har fått med deg.

Her er flere fakta du kanskje ikke visste om «E.T.» og skuespillerne i filmen.

Anklaget for plagiat

Ifølge The New York Post ble regissør Steven Spielberg anklaget for plagiat.

Den indiske regissøren og manusforfatteren Satyajit Ray hevdet nemlig at «E.T.» lignet mye på stykket han hadde skrevet på 1960-tallet kalt «The Alien».

«The Alien» handler om et romvesen som lander i en landsby i Bengal og blir venn med en gutt.

Spielberg nektet for påstandene, og Ray bestemte seg for å ikke ta det til retten.

 AP Photo / Chris Pizzello / NTB
REGISSØR: Steven Spielberg har regissert flere kjente filmer, og «E.T.» er en av de mest kjente. Her er han på rød løper under TCM Classic Film Festival i Los Angeles i 2022 da «E.T.»-filmen hadde 40-årsjubileum. Foto: AP Photo / Chris Pizzello / NTB

Fikk rolle for røykestemmen sin

E.T.s lyder og stemme er sammensatt at flere dyrelyder og stemmeskuespillere. 

Men visste du at det var den amerikanske kvinnen Pat Welsh som var selve stemmen til E.T., og som sier de kjente engelske strofene som «E.T. phone home»?

Ifølge Vanity Fair fant lyddesigner Ben Burtt (77) kvinnen da han tilfeldigvis hørte røykestemmen hennes mens han sto i kø i kamerabutikken Seawood Photo.

I dokumentaren som tar deg bak kulissene, «The Making Of E.T. The Extra Terrestrial», forteller Burtt at Welsh ikke var en skuespiller, men at hun alltid hadde ønsket å bli det.

– Jeg forklarte at jeg prøvde å finne en unik stemme til en romvesenkarakter, og lurte på om hun kunne være interessert i å stille på audition, sier han i dokumentaren.

Kort tid etterpå tok han henne med i studio og fikk henne til å lese inn noen av replikkene til E.T.

Rørt til tårer

Skuespiller Henry Thomas (54) var bare ni år gammel da han spilte rollen som Elliot i «E.T.».

I et intervju med Today i 2012 fortalte Thomas at han så gjerne ville snakke med Spielberg om Indiana Jones filmen hans «Raiders of the Lost Ark» da han skulle på audition.

Han ble derfor invitert til å lese foran Spielberg, hvor han både spilte ut en av scenene og improviserte litt.

 ©Universal / Courtesy Everett Collection / NTB
IMPONERTE: En video av Henry Thomas sin audition gikk viralt da den ble publisert på Youtube i senere tid. Foto: ©Universal / Courtesy Everett Collection / NTB

Det var improvisasjonen som ga ham rollen:

– Jeg fullførte scenen min og de gråt, og Steven sa: «Gutt, du har fått jobben», forteller Thomas i intervjuet.

– Dette er den eneste gangen i karrieren min at jeg visste jeg hadde fått rollen før jeg forlot rommet.

Ifølge The Guardian skal Thomas i etterkant av sin audition ha fortalt at han tenkte på sin døde hund for å finne riktig stemning.

11-åring i rollen som E.T.

Det var flere som var involvert i å bevege E.T.-kostymet under innspillingen, men Matthew De Meritt, spilte E.T. hver gang han gikk, skriver New York Post.

De Meritt, som da var elleve år, er født uten bein, og gikk på hendene sine da han var i E.T.-kostymet.

Dette ga romvesenet en unik gange.

– Spielberg ba meg om å ta alle scenene hvor E.T. faller eller går rart, sa han i et intervju med The Mirror i 2002, gjengitt av Metro.

Blant annet er det De Meritt som er i kostymet når E.T. går gjennom kjøleskapet og drikker seg full.

De Meritt forteller at Spielberg alltid passet på at han var trygg hver gang han skulle bevege seg eller falle i kostymet.

Indiana Jones i «E.T.»

Ifølge Far Out Magazine hadde skuespiller Harrison Ford (83) opprinnelig en rolle i «E.T.».

Ford, som er godt kjent for sin rolle som Indiana Jones, spilte inn en scene hvor han er rektor på Elliots skole, men denne ble fjernet fra filmen.

I scenen har Elliot havnet på rektors kontor på grunn av at han har sluppet fri alle froskene fra en skoletime.

Man ser aldri ansiktet til Ford, man hører kun stemmen og ser kroppen hans.

 Daniel Leal / AFP / NTB
HARRISON FORD: Skuespiller Harrison Ford er best kjent for sin rolle som Indiana Jones. Her er han på premieren for «Indiana Jones and the Dial of Destiny» i London i 2023. Foto: Daniel Leal / AFP / NTB

Ekte leger

I scenen hvor huset er dekket i plast, flere leger er på stedet og E.T dør, er det en detalj de fleste kanskje ikke vet om:

– Alle legene var ekte, det er noe jeg synes Steven ikke får nok skryt for.

Det sa skuespiller Robert MacNaughton (58), som spilte Elliots storebror, i et intervju med Yahoo Entertainment i 2017.

Alle legene som jobbet med E.T. var ekte leger og forskjellige spesialister fra hele California.

– Han ville bare at de skulle gjøre det som om det var en ekte «kode blå»-situasjon, forteller MacNaughton.

Var på audition for annen film

Det var ikke gitt at skuespiller Drew Barrymore (50) skulle få rollen som jenta Gertie i «E.T.».

Barrymore var egentlig inne til et intervju for å prøve seg som karakteren Carol Anne i Spielbergs skrekkfilm «Poltergeist».

Filmregissøren følte derimot at Barrymore ikke passet til rollen:

 Andrew Kelly / Reuters / NTB
«GERTIE»: Skuespiller Drew Barrymore var egentlig på audition for en rolle i «Poltergeist», men endte opp med å få en rolle i «E.T.» i stedet. Foto: Andrew Kelly / Reuters / NTB

– Han sa: «Hun er ikke som jenta i manuset,» fortalte Barrymore i et intervju med Today i 1983.

Det ble foreslått at hun kunne prøve seg som Gertie i «E.T.», som han jobbet med på samme tid, i stedet.

Etter et nytt intervju med Barrymore, hevdet Spielberg at hun var perfekt for rollen.

Det var skuespiller Heather O'Rourke som til slutt fikk rollen som Carol Ane i «Poltergeist».

Read Entire Article