Stabssjefen sa at Trump har «personligheten til en alkoholiker»

7 hours ago 2



Vanity Fair:

Stabssjefen i Det hvite hus, Susie Wiles kom med flere oppsiktsvekkende kommentarer i et stort intervju. Så fyrte hun løs mot magasinet som intervjuet henne.

 Manuel Balce Ceneta / AP / NTB
STABSSJEF: Susie Wiles er stabssjef i Det hvite hus, og er derfor tett på den amerikanske presidenten Donald Trump. Foto: Manuel Balce Ceneta / AP / NTB

Publisert 16.12.2025 22:55

Gjennom flere intervjuer med det amerikanske magasinet Vanity Fair kommer stabssjef Susie Wiles med flere uttalelser som vekker oppsikt.

Intervjuene ble publisert i flere artikler tirsdag.

«Alkoholisert personlighet»

Wiles sier blant annet at visepresident J.D. Vance har vært «konspirasjonsteoretiker i et tiår», og at Trump har «personligheten til en alkoholiker».

Trump drikker ikke alkohol, men Wiles utdyper kommentaren med at presidenten «har et syn på at det ikke er noe han ikke kan gjøre. Ingenting, null, ingenting».

I Vanity Fair-artikkelen snakker Wiles også om faren sin, som var en alkoholiker i mange år.

– Alkoholisme gjør dårlige ting med forhold, og sånn var det med faren min og meg, sier Wiles.

– Noen kliniske psykologer som er verd en million ganger mer enn meg, vil bestride det jeg skal si. Men høytfungerende alkoholikere, eller alkoholikere generelt, har overdrevne personligheter når de drikker. Så jeg er litt av en ekspert på store personligheter, sier Wiles videre.

 Al Drago / Reuters / NTB
INTERVJU OM TRUMP: Stabssjef Susie Wiles snakker om livet på innsiden av Det hvite hus i intervjuene med Vanity Fair. Foto: Al Drago / Reuters / NTB

Snakket om «hevntokt»

Wiles snakket også om Trump sine «hevnaksjoner» mot folk som han anser som sine fiender.

Blant personene som presidenten skal ha forsøkt å hevne seg på, er tidligere FBI-direktør James Comey. Comey var FBI-direktør da etterforskningen av angivelige forbindelser mellom Trumps valgkampanje og Russland startet.

I høst ble Comey tiltalt for å ha gitt uriktige opplysninger til Kongressen under sin forklaring til Senatets justiskomité 30. september 2020, samt å ha forhindret etterforskning.

Saken mot Comey ble avvist av en føderal dommer i november. Begrunnelsen var at statsadvokaten som reiste tiltalen var ulovlig utnevnt av Justisdepartementet.

I august ble Wiles spurt av Vanity Fair om slutten på et såkalt hevntokt fra Trump, som angivelig skulle vare i 90 dager.

– Jeg tror ikke han er på hevntokt. Et styrende prinsipp for han er: «Jeg vil ikke at det som skjedde med meg skal skje med noen andre», sier Wiles.

– I noen tilfeller kan det se ut som gjengjeldelse, og det kan være et element av det fra tid til annen. Hvem ville klandret ham? Ikke jeg, sier Wiles videre.

 Evan Vucci / AP / NTB
SNAKKET OM HEVN: Susie Wiles snakket blant annet om Trumps angivelige hevntokt mot sine motstandere i intervjuene med Vanity Fair. Foto: Evan Vucci / AP / NTB

– Vil gripe den

En annen som det ble regnet som at Trump ville hevne seg på, er New Yorks statsadvokat Letitia James. James var tiltalt for å angivelig ha forfalsket dokumenter for å få bedre renter på et boliglån.

Også tiltalen mot James ble avvist i november.

– Vel, det kan være den ene gjengjeldelsen, sier Wiles om tiltalen mot James som til slutt ble avvist.

Wiles ble så spurt om hun utfordret Trump om anklagene mot statsadvokaten.

– Ikke på henne. Hun hadde en halv milliard dollar av pengene hans, sier Wiles og ler.

Wiles sier videre at hun ikke tror at Trump «våkner om morgenen og tenker på hevn».

– Men når det byr seg en mulighet, vil han gripe den, sier Wiles.

Kaller det sensasjonsartikkel

I et innlegg på X tirsdag ettermiddag, går Wiles ut mot artiklene i Vanity Fair. Wiles kaller det for en «uærlig formulert sensasjonsartikkel om meg og den beste presidenten, staben i Det hvite hus og kabinettet i historien».

– Vesentlig kontekst ble ignorert, og mye av det jeg og andre sa om teamet og presidenten ble utelatt, skriver Wiles.

 Evan Vucci / AP / NTB
REAGERER: Susie Wiles går hardt ut mot artiklene i Vanity Fair tirsdag. Foto: Evan Vucci / AP / NTB

Hun skriver videre at hun antar at «dette ble gjort for å male en overveldende kaotisk og negativ historie om presidenten og temaet vårt».

Read Entire Article