Støre om Trumps tale: – Påstanden stemmer ikke

2 hours ago 2



DAVOS (TV 2): Støre tar avstand fra Trumps uttalelse om at USA er urettferdig behandlet av Nato.

 Daniel Sannum Lauten / TV 2
DAVOS: Statsminister Jonas Gahr Støre i Davos under World Economic Forum. Foto: Daniel Sannum Lauten / TV 2

Publisert 21.01.2026 17:18 Sist oppdatert 13 minutter siden

USAs president Donald Trump holdt onsdag en lang tale under World Economic Forum i Davos. 

I salen satt statsminister Støre og fulgte nøye med. 

– Talen er lang og i Trump-stil hvor han snakker mye om innenrikspolitikk. Det hører jeg på, men det er der han kommer inn på Nato, Grønland og toll-tariffer at jeg lytter mest, innrømmer Støre til TV 2 kort tid etter talen.

Særlig to ting bet han seg merke i. Én påstand han mener er totalt feil, og én helt tydelig endring hos presidenten. 

 Daniel Sannum Lauten / TV 2
TIL STEDE: Mange av verdens ledere er nå i Davos i forbindelse med Verdens økonomiske forum. Støre er en av dem. Foto: Daniel Sannum Lauten / TV 2

Trump: – Urettferdig

– Påstanden om at Nato ikke har gjort noe for USA, stemmer ikke, sier Støre.

I talen til Trump nevner han nemlig at USA er urettferdig behandlet av Nato, og at USA gir mye til Nato, uten å få noe tilbake.

– Vi gir så mye, og vi får så lite tilbake. Det vi har fått ut av Nato er ingenting, bortsett fra å beskytte Europa mot Sovjetunionen og nå Russland. Jeg mener, vi har hjulpet dem i så mange år. Vi har aldri fått noe, bortsett fra at vi betaler for Nato, sa Trump. 

Det har han ingen grunn til å hevde, mener Støre.

– Påstanden om at Nato ikke har gjort noe for USA, stemmer ikke. Den eneste gangen da artikkel 5 har blitt brukt, var da USA ble angrepet i 2001, sier Støre. 

 Daniel Sannum Lauten / TV 2
70 MINUTTER LANG: Trump på talerstolen i Davos. Foto: Daniel Sannum Lauten / TV 2

Han understreker hvor viktig Nato er for USA hver eneste dag. 

– Vi er med på å følge med, kontrollere sikkerhet, ikke minst i Nord-områdene. USA er viktig for Norge i nord, men jeg kan bekrefte at Norge er også viktig for USA i nord for vi følger med på noe som også er en trussel for USA.

Legger merke til endring

Deler av talen til Trump handlet om Europa. 

– Jeg elsker Europa, men Europa er ikke på vei i riktig retning, sa han.

Han kalte også Danmark utakknemlig for hjelpen de fikk av USA under andre verdenskrig, og sa at USA var dumme som ga Grønland tilbake til dem. 

 Daniel Sannum Lauten / TV 2
PRESSE: Trump møter pressen i Davos. Foto: Daniel Sannum Lauten / TV 2

– Trump brukte mye tid på Grønland. Og der vil jeg bare gjenta det som er en klar norsk holdning. Tanken på å skulle ta over Grønland, det å skulle ta land fra andre land og allierte land, det er uakseptabelt. Det er en holdning Norge har helt klart, sier Støre.

Tidligere har Trump svart unnvikende på hvorvidt det kan bli aktuelt for USA å bruke makt for å ta Grønland fra Danmark. Men i onsdagens tale var presidenten tydelig.

– Jeg merket meg at Trump gjorde det veldig klart i talen at det å bruke militær makt for å skaffe seg Grønland, det vil han ikke gå inn på. Dette er ting han tidligere har hatt åpent, sier Støre. 

– Og det mener jeg på den ene siden egentlig skulle bare mangle. Men det er iallfall et tydelig budskap som vi skal merke oss.

– Var det en slags lettelse? 

– Jeg syns det var nyttig at han ga en avklaring.

Read Entire Article