Nye bilder viser at de antatte gjerningsmennene gjennomførte våpentrening og rekognosering før skytingen, ifølge australsk politi.
Publisert 22.12.2025 10:46
Totalt 15 personer mistet livet og 40 ble skadet etter to menn åpnet ild mot en jødisk hannuka-feiring på Bondi Beach 14. desember.
Ti år gamle Matilda var ett av ofrene.
På et rettsmøte mandag ble det vist frem nye bilder i forbindelse med masseskytingen, som er den verste i Australia på nærmere 30 år.
Der ble det også kjent at de to antatte gjerningspersonene Naveed Akram (24) og faren Sajid Akram (50) skal ha kastet eksplosiver mot folkemengden, ifølge australsk politi.
«Tennis-bombe»
Ingen av eksplosivene gikk av under hendelsen. De blir likevel omtalt av politiet som «funksjonelle», ifølge ABC News.
Totalt fire hjemmelagde eksplosiver på stedet. Tre av dem var såkalte «rørbomber», og den siste befant seg på innsiden av en tennisball.
I tillegg ble det funnet en større improvisert bombe i bilen som de antatte gjerningspersonene benyttet seg av.
Den ene antatte gjerningspersonen, Sajid Akram (50), ble skutt og drept av politiet i løpet av angrepet.
Sønnen Naveed Akram (24) ble også skutt og havnet i koma, men våknet på tirsdag i forrige uke. Han er siktet for totalt 59 lovbrudd.
Trente på våpenbruk
De antatte gjerningsmennene benyttet seg også av to hagler og én rifle i angrepet.
I løpet av rettsmøtet ble det vist frem en video som angivelig viser Naveed og Sajid Akram som trener på våpenbruk. Politiet mener videoen ble tatt på landsbygda utenfor Sydney i oktober.
– På videoen kan man se den siktede og faren hans avfyre hagler og bevege seg på en taktisk måte, sier australsk politi ifølge BBC.
TRENTE MED HAGLE: Australsk politi mener at de to mennene trente med våpen tidligere i høst. Foto: NSW POLICE / Reuters / NTB
TRENTE MED HAGLE: Australsk politi mener at de to mennene trente med våpen tidligere i høst. Foto: NSW POLICE / Reuters / NTB
Politiet mener også at de har identifisert de antatte gjerningsmennene på en overvåkingsvideo fra Bondi Beach datert 12. desember, altså to dager før angrepet.
De to mennene skal ha oppsøkt stranden for å utføre rekognosering før angrepet, ifølge politiet.
– Man kan se den siktede og faren forlate bilen sin og gå langs gangbroen, som er den samme posisjonen de brukte to dager senere til å gjennomføre angrepet, skriver de i et rettsdokument ifølge BBC.
REKOGNOSERING: Australsk politi mener de antatte gjerningsmennene gjennomførte rekognosering på stranden før angrepet. Foto: NSW POLICE / Reuters / NTB
GANGBRO: Naveed og Sajid Akram forskanset seg på en gangbro da de begynte å skyte mot stranden. Foto: HANDOUT / AFP / NTB
Fordømte «zionister»
En annen videofil fra mobilen til en av de siktede viser at de to sitter foran et IS-flagg og forklare hvorfor de ønsket å gjennomføre angrepet, som var rettet mot den jødiske befolkningen i Australia.
I videoen skal de to mennene også ha fordømt «gjerningene til zionister», ifølge ABC News.
Norske jøder har fortalt TV 2 at de også føler seg mer utrygge etter angrepet.
Det ble også funnet flere IS-flagg i bilen som de to antatte gjerningspersonene brukte i forkant av skytingen.
ABC har tidligere skrevet at Naveed Akram tidligere er blitt knyttet til den kjente jihadist-lederen Wisham Haddad og Yousseff Uweinat, som er dømt for å rekruttere unge til IS.
Australias statsminister Anthony Albanes har bekreftet av Naveed Akram i 2019 var under søkelyset til den australske sikkerhetstjenesten Asio. Selv om han var knyttet til kjente islamister, mente Asio den gang at han ikke måtte settes på en overvåkingsliste.
– Han ble undersøkt på grunnlag av tilknytning til andre, og vurderingen som ble gjort tilsa at det ikke var noen indikasjon på noen pågående trussel om at han ville delta i voldelige handlinger, sa Albanese. ifølge 7News.













English (US)