Frankrikes tidligere kulturminister Jack Lang har trukket seg fra ledervervet i Institut du Monde Arabe (IMA) etter avsløringer i Epstein-dokumentene.
Publisert: 07.02.2026 19:10
86 år gamle Lang har ledet IMA siden 2013. Instituttet omtales som et ledende kulturinstitutt av nyhetsbyrået AFP. Den franske utenriksministeren Jean-Noël Barrot har godkjent avgangen.
Fransk påtalemyndighet åpnet fredag etterforskning mot både den tidligere ministeren og hans datter Caroline. De skal etterforskes for grov skattesvindel på grunn av deres mistenkte økonomiske forbindelser med Epstein, opplyser påtalemyndigheten.
Navnene til Jack og Caroline Lang er nevnt mer enn 670 ganger i de frigitte dokumentene om den domfelte sexforbryteren, skrev avisa La Figaro fredag. Caroline Lang har allerede trukket seg fra bransjeforeningen SPI, som representerer uavhengige filmprodusenter.
Jack Lang har sagt at han tar fullt ansvar for sine tidligere forbindelser med den amerikanske finansmannen, men at han ikke visste noe om Epsteins kriminelle fortid. Lang var kulturminister fra 1981 til 1986 og 1988 til 1993, og har hatt en lang rekke andre toppverv i fransk politikk.

2 hours ago
2




English (US)