To menn dømt: Betalte for overgrep mot 14-åring med sprit og sigaretter

1 week ago 7



I april møtte to menn i Haugaland og Sunnhordland tingrett.

Begge mennene, en i 40-årene og en i 60-årene var tiltalt for overgrep av barn mellom 14 og 16 år.

Sammen skal de ha forgrepet seg på en da 14 år gammel gutt. Overgrepene skal ha foregått i den eldstes bolig.

Overgrepene skal dessuten ha skjedd i bytte mot sprit, sigaretter og kontanter.

Her er ein av møtestadene der ein gut møtte eldre menn. Han fekk sprit og pengar etterpå. Asfalt og eit kumlokk.

På denne parkeringsplassen sør i Vestland skal gutten flere ganger ha blitt utsatt for overgrep i bil av mannen i 40-årene.

Foto: Olav Røli / NRK

– De har behandlet ham som sexleketøyet deres. Gitt han sprit. Det er ikke frivillig når det er barn inne i bildet, sa mor til gutten da saken var oppe i retten.

Nå er de begge dømt.

Dømt til fengsel

Mannen i 40-årene blir dømt til fengsel i syv måneder.

TV 2 meldte om dommen først.

I tillegg til at han må betale 60.000 kroner i erstatning til gutten, mens at mannen i 60-årene må betale 80.000 kroner i erstatning.

Mannen i 60-årene må dessuten sone i fengsel i 11 måneder. Han er også dømt for å ha filma og delt seksuelle videoer og bilder av fornærmede.

– Dette er en grov krenkelse av fornærmedes rettigheter, sier guttens bistandsadvokat Sigurd Klomsæt.

Advokaten mener at de mange sakene bærer preg av organisert misbruk av gutten, og at politiet har gjort slett etterforsking.

– Man innser ikke alvoret, verken i statsadvokatembetet eller politi i distriktet eller i domstolene, etter min oppfatning, legger han til.

Bistandsadvokat Sigurd Klomsæt, i Haugaland og Sunnhordland tingrett, i rettssak mot to personar tiltalt for seksuelle overgrep.

Bistandsadvokat Sigurd Klomsæt.

Foto: Olav Røli / NRK

Pårørende reagerer

De kommer til å anke saksbehandlingen og erstatningssummen.

– Hvordan tror du fornærmede og de pårørende kommer til å reagere på dommen?

– De vil bli svært, svært skuffet, men ikke overrasket.

NRK har vært i kontakt med far til den fornærmede gutten. Han reagerer sterkt på straffen.

– Det er hårreisende, sier han, og forteller at de vil følge dette videre.

Flere tiltalt for overgrep av samme gutt

NRK var til stede under rettssaken. Begge tiltalte erkjente straffskyld etter tiltalen.

Blant annet skal mannen i 40-årene ha hatt seksuell omgang med gutten i en bil på en parkeringsplass.

Men dette er ikke den første rettssaken der menn må svare for overgrep mot gutten.

I fjor høst ble også en tidligere politiker dømt til fengsel for overgrep mot den samme gutten.

Flere saker er fremdeles under etterforskning.

Person pågrepet denne uken

Så sent som denne uken ble en person pågrepet i saken, og både i mai og i august må menn fra sør på Vestlandet på tiltalebenken for å ha misbrukt gutten.

En fellesnevner som går igjen i sakene er seksuelt misbruk, i bytte mot alkohol, sigaretter og kontanter.

– Han har det helt forferdelig, sa Klomsæt under rettssaken.

Gutten klarte ikke å møte i retten, og derfor ble det spilt av tilrettelagte avhør av han.

Statsadvokat Folke Åmlid, som var aktor i saken som gikk i tingretten i april, mener det er gjort god nok etterforsking opp mot denne saken.

Statsadvokat Folke Åmlid i Haugaland og Sunnhordland tingrett, i rettssak mot to personar tiltalt for seksuelle overgrep.

Statsadvokat Folke Åmlid var aktor i saken.

Foto: Olav Røli / NRK

Publisert 02.05.2025, kl. 15.46 Oppdatert 02.05.2025, kl. 16.32

Read Entire Article