Trump forlenger Mexico-toll i 90 dager

21 hours ago 7



Min liste finner du under Min oversikt i menyen.

  • Trump forlenger Mexico-toll i 90 dager

    President Donald Trump har varslet at tollpausen for en rekke land avsluttes 1. august. Foto: Mark Humphrey / AP

    På Truth Social skriver Donald Trump at varer fra Mexico fortsatt vil ilegges toll i 90 dager til.

    Ifølge han skjer forlengelsen etter en «vellykket» telefonsamtale med Mexicos president Claudia Sheinbaum. Samtalen skal ha handlet om både handel og grensekontroll.

    – Vi forstår hverandre bedre og bedre, skriver Trump.

    Etter avtalen skal Mexico fortsatt betale 25 prosent generell toll. I tillegg skal landet betale 50 prosent toll på stål, aluminium og kobber

    I tillegg skal Mexico fjerne en rekke ikke-tollmessige handelshindre, ifølge USA-presidenten.

    Landene skal fortsette samarbeidet om grensekontroll, inkludert tiltak mot narkotika og ulovlig innvandring.

    Målet er å lande en ny avtale innen 90 dager.

Siste innlegg

Har du tips eller spørsmål om dette emnet? Vi vil gjerne høre fra deg!

  • Eric Kjerstad Solheim

    04:48

    Fall på Asia-børsene

    Natt til torsdag annonserte Donald Trump en handelsavtale med Sør-Korea.

    Per klokken 06.30 torsdag, går det slik med noen av de viktigste børsene i Asia og Stillehavsregionen:

    • Kospi i Seoul (Sør-Korea) faller 0,42 prosent.

    • Nikkei 225 i Tokyo (Japan) er opp 0,9 prosent.

    • Hang Seng i Hongkong faller 1,97 prosent.

    • Shanghai Composite (Kina) faller 0,65 prosent

    • FTSE Straits Times i Singapore er ned 0,57 prosent.

    • ASX 200 i Sydney (Australia) holder seg stabil.

    teaser

    i dag 04:45

    Trump: 15 prosent toll på sørkoreanske varer

  • Kobberprisen stupte 18 prosent etter ny Trump-toll

    Trump innførte onsdag kveld toll på flere kobber-produkter.

    Amerikanske kobberpriser falt kraftig etter nyheten. Donald Trump overrasket riktignok markedene ved å unnta raffinert kobber fra de nye tollsatsene.

    Det er 50 prosent toll på halvferdige kobberprodukter som rør og kabler. Men raffinert kobber blir altså unntatt.

    Kobberprisen i New York stupte 18 prosent til 4,60 dollar per pund i turbulent handel etter kunngjøringen, skriver Financial Times.

    Prisene hadde tidligere i måneden nådd rekordhøyder på nesten seks dollar da Trump først varslet toll på kobber uten å gi detaljer.

    – Dette var en massiv markedsoverraskelse, sier Natalie Scott-Gray, senioranalytiker i StoneX Financial, til Financial Times.

    USA importerer omtrent halvparten av sitt raffinerte kobber og har ikke kapasitet til å dekke eget behov.

    Landet har bare to kobbersmelterier, eid av Freeport-McMoRan og Rio Tinto.

  • Jørgen Indrøy Strømsnes

    i går12:37

    USAs økonomi vokste mer enn ventet

    Den amerikanske økonomien vokste med tre prosent i andre kvartal, ifølge nye BNP-tall.

    På forhånd hadde analytikere ventet en vekst på 2,6 prosent, ifølge estimater innhentet av Bloomberg.

    – Oppgangen reflekterer en moderat økning i privat konsum, samt et markant fall i importen etter at mange aktører hentet inn varer tidligere i år for å komme tollsatsene i forkant. Dermed er det betydelige handelssvingninger som påvirker BNP-tallene i første halvår, skriver Karine Alsvik Nelson i Handelsbanken til E24.

    – For å vurdere underliggende styrke i økonomien ser vi på sluttetterspørselen fra private innenlandske aktører, som kun økte med 1,2 prosent – det svakeste siden slutten av 2022, påpeker hun.

    Tallene ble offentliggjort samme dag som den amerikanske sentralbanken møtes for å vurdere renten. Til tross for press fra Det hvite hus om et kraftig rentekutt, er det ventet at renten holdes uendret.

    På Truth Social kritiserer USAs president Donald Trump igjen sentralbanksjef Jerome Powell, som han kaller «Too Late».

    – BNP for 2. kvartal er akkurat kommet: Tre prosent, langt bedre enn ventet! "Too Late" må nå sette ned renten. Ingen inflasjon! La folk kjøpe og refinansiere boligene sine, skriver Trump.

  • Daniel Nerli Gussiås

    i går09:14

    Bedre BNP enn ventet i eurosonen

    Eurosonens økonomi vokste med 0,1 prosent i andre kvartal, viser ferske tall fra onsdag. Det var bedre enn forventet, ifølge CNBC.

    I første kvartal hadde eurosonen til sammenligning en BNP-vekst på 0,6 prosent.

    Ifølge økonomer Reuters hadde snakket med, var det på forhånd ventet nullvekst i perioden.

    Amerikanske tollsatser har vært en stor bekymring for europeiske økonomier. EU og USA ble søndag enige om en avtale som innebærer 15 prosent toll. Noen varer skal være unntatt, og avgiftene på biler er redusert til grunnivået.

    Det har også kommet BNP-tall for Tyskland, Europas største økonomi. Disse viser en tilbakegang med 0,1 prosent i andre kvartal sammenlignet med årets første tre måneder.

    Det var i tråd med forventningene, men markerte en kraftig nedgang fra 0,3 prosent vekst i første kvartal.

  • Photocure oppjusterer inntektsanslag

    Farmasi- og blærekreftselskapet Photocure hadde salgsinntekter på 135,6 millioner kroner i andre kvartal, ifølge kvartalsrapporten selskapet la frem onsdag morgen.

    Samme kvartal i fjor hadde selskapet inntekter på 123,8 millioner kroner.

    De samlede inntektene falt fra 145,5 millioner til 135,6 millioner.

    Resultatet før skatt endte på 2,5 millioner, ned fra 16,2 millioner i samme kvartal.

    Samtidig oppjusterer selskapet forventningene til inntektsvekst på produktsiden på mellom 7 og 11 prosent.

    De venter også at det justerte driftsresultatet (Ebitda) stiger i 2025.

    Aksjen stiger over 10 prosent på Oslo Børs.

  • UBS dobler overskuddet

    Den sveitsiske storbanken UBS leverte et resultat før skatt på 2,2 milliarder dollar i andre kvartal, ifølge bankens kvartalsrapport. Det tilsvarer 23,1 milliarder norske kroner.

    Det er bedre enn hva som var forventet i forkant, ifølge Reuters. Det er også omtrent en dobling fra samme tid i fjor.

    Inntektene fra transaksjoner økte med 12 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

    Global Markets-divisjonen hadde sitt beste andre kvartal noensinne, med inntekter opp 25 prosent.

  • Jørgen Indrøy Strømsnes

    i går06:54

    Hermès øker omsetningen – dro inn 3,9 milliarder euro

    Foto: Abdul Saboor / Reuters / NTB

    Det franske luksusmerket Hermès la onsdag frem tall for første halvår 2025.

    I andre kvartal omsatte Hermès for 3,9 milliarder euro, opp ni prosent fra året før justert for valutakurser.

    For hele første halvår endte omsetningen på åtte milliarder euro. Det er en vekst på åtte prosent fra samme periode i fjor.

    – Ved utgangen av juni 2025 hadde valutakurssvingninger en negativ effekt på inntektene på 77 millioner euro, står det i rapporten.

    Driftsresultatet (EBIT) endte på 3,3 milliarder euro for halvåret, tilsvarende en margin på 41,4 prosent. Nettoresultatet ble 2,2 milliarder euro for første halvår.

    – De solide resultatene i første halvår viser styrken i Hermès-modellen. Vi vil fortsette å investere og ansette for å sikre bærekraftig vekst, sier konsernsjef Axel Dumas i en kommentar.

    Den første originale Birkin-vesken ble nylig solgt for 82 millioner kroner.

    Veksten var særlig sterk i Japan (16 prosent), Europa utenom Frankrike (13 prosent) og Midtøsten (17 prosent). I Asia utenom Japan var veksten mer moderat (3 prosent), mens USA og resten av Amerika økte med 12 prosent.

    – På mellomlang sikt, til tross for økonomiske, geopolitiske og monetære usikkerheter i verden, opprettholder konsernet et ambisiøst mål om inntektsvekst målt i faste valutakurser, skriver selskapet i kvartalsrapporten.

    Blant produktene var det skinnvarer som bidro mest, med en økning på 12 prosent sammenlignet med samme halvår i fjor, tett etterfulgt av smykker og interiørprodukter.

    Tallene fra Hermès står i kontrast til konkurrenten Kering, som eier Gucci. Selskapet meldte tirsdag om et fall i omsetningen på 15 prosent i andre kvartal, til 3,7 milliarder euro. Det var svakere enn ventet, skriver Reuters.

    Gucci alene falt hele 25 prosent.

    Kering varsler ytterligere prisøkninger i USA for å motvirke nye tollsatser.

  • Børsoppgang i Asia

    Det er svak oppgang i de asiatiske aksjemarkedene før rentemøtet til den amerikanske sentralbanken og tollforhandlingene med Trump-administrasjonen.

    Representanter fra USA og Kina har vært i forhandlinger i Stockholm de siste dagene, der de forhandler om tollsatser. Møtet ble avsluttet uten store gjennombrudd, ifølge Reuters.

    Når rentekomiteen i den amerikanske sentralbanken møtes onsdag, er det ventet at de lander på uendret styringsrente igjen.

    Slik er det bildet på noen av de viktigste børsene i Asia og Stillehavsregionen litt før klokken 6.30 norsk tid:

    • Nikkei 225 i Tokyo er opp 0,05 prosent

    • Hang Seng i Hongkong faller 0,43 prosent

    • Kospi i Seoul stiger 0,90 prosent

    • Shanghai Composite opp 0,52 prosent

    • FTSE Straits Times i Singapore er opp 0,36 prosent

    • ASX 200 i Sydney stiger 0,73 prosent

  • Svakere utsikter for Novo Nordisk - aksjen raser

    Den danske legemiddelgiganten skriver i en pressemelding tirsdag ettermiddag at salgsveksten nå ventes å bli 8-14 prosent i år.

    Tidligere ventet selskapet en salgsvekst på 13-21 prosent.

    Driftsresultatet ventes nå å bli 10-16 prosent, ned fra tidligere 16-24 prosent.

    Investorene reagerer kraftig, og aksjen er ned 14 prosent etter meldingen.

  • Kristian Aaser

    Tirsdag06:01

    Uendret shoppeaktivitet i juni

    Fra mai til juni var omsetningsvolumet i detaljhandelen uendret, ifølge sesongjusterte tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB).

    – Det var små endringer i omsetningsvolumet for de fleste næringene innenfor detaljhandelen i juni. Blant næringene som trakk opp er «Detaljhandel utenom utsalgssted», som økte med 4,4 prosent. Næringen inkluderer blant annet netthandel, sier førstekonsulent Didrik Boe-Tangen i Statistisk sentralbyrå i en uttalelse.

    Detaljhandelen fra april til mai kom også inn uendret.

    Siden sommeren i fjor har det vært en trend der man har sett økende omsetningen, men det har samtidig vært måneder uten vekst i perioden.

  • Kristian Aaser

    Tirsdag04:21

    Børsfall i Asia

    Det er bredt aksjefall i de asiatiske aksjemarkedene tirsdag morgen.

    Utviklingen kommer etter at investorer begynner å ta innover seg konsekvensene av en verden med høyere tollsatser, skriver Reuters.

    – Mens vi unngikk «worst case»-scenarioet, er økningen i toll på EU-eksport fra 1 prosent i januar en betydelig økning, skriver banken JP Morgan i et notat.

    USA og EU kunngjorde søndag kveld en handelsavtale som blant annet innebærer en 15 prosent tollsats på varer EU eksporterer til USA.

    Slik er bildet litt etter klokken 6 norsk tid:

    • Hang Seng i Hongkong faller 0,95 prosent

    • Nikkei 225 i Tokyo faller 0,86 prosent

    • Shanghai Composite faller 0,07 prosent

    • Kospi i Seoul er opp 0,53 prosent

    • FTSE Straits Times i Singapore er ned 0,41 prosent

    • S&P/ASX 200 i Sydney er ned 0,14 prosent

  • Anders Nybakken Kvale

    Mandag14:43

    Shippingfest på Oslo Børs

  • Anders Nybakken Kvale

    Mandag14:21

    Advarer om oljeaksje: – Svak utbyttekapasitet (+)

  • Aker BP byttehandler i Nordsjøen

    Det Kjell Inge Røkke-kontrollerte oljeselskapet Aker BP melder mandag morgen at det har inngått avtale om å bytte eiendeler med Japex Norge as, som er et datterselskap av det japanske oljeselskapet Japex.

    Aker BP kvitter seg med 10 prosent av Alve Nord-utbyggingen og 3,5 prosent av Verdande-utbyggingen.

    Til gjengjeld får Aker BP Japex sin portefølje i nordre del av Nordsjøen. Dette utgjør en 15 prosent eierandel i Kjøttkake-funnet, en 10 prosent eierandel i Kveikje-funnet og en 20 prosent eierandel i en tredje lisens. I tillegg får Aker BP 14 millioner dollar i kontanter.

    Aker BP skriver at de med disse transaksjonene styrker posisjonen sin i en klynge av funn med høyt potensiale.

Read Entire Article