Da Ungarns statsminister Viktor Orban besøkte Det hvite hus fredag, fikk han «ubegrenset» unntak fra amerikanske sanksjoner mot russisk olje.
Publisert: 08.11.2025 00:13
– USA har gitt Ungarn et fullstendig og ubegrenset unntak fra sanksjoner på olje og gass. Vi er takknemlige for denne avgjørelsen, som garanterer Ungarns energisikkerhet, sier Ungarns utenriksminister Peter Szijjarto på X etter Orbans møte med Donald Trump.
Den amerikanske presidenten hadde antydet å gi Ungarn frikort til å handle olje fra Russland uten konsekvenser. Det kystløse landet er avhengig av oljerørledninger og dermed også svært avhengig av russisk olje, selv om EU jobber med å fase ut importen fra Russland.
De to lederne øverste hverandre med godord. Orban fikk full støtte fra Trump i den harde linjen i innvandringspolitikken. Verten i Det hvite hus sier Ungarns partnere i EU bør vise Orban mer respekt.
Orban sa også at det må et mirakel til om Ukraina skal vinne over Russland, og han understreket dermed hvor stor avstand det er mellom ham og andre europeiske ledere i synet på krigen i Ungarns naboland.

4 hours ago
3












English (US)