Trump om fredspristildelingen: – Norge kontrollerer den fullstendig

3 hours ago 2



I et intervju med NBC News hevder USAs president Donald Trump at Norge kontrollerer tildelingen av Nobels fredspris.

 Kevin Lamarque / Reuters / NTB
NYTT INTERVJU: Donald Trump retter skytset mot Norge og Nobels fredspris, og hevder at Norge egentlig kontrollerer prisutdelingen. Foto: Kevin Lamarque / Reuters / NTB

Publisert 19.01.2026 17:06 Sist oppdatert nå

– Norge kontrollerer den fullstendig, uansett hva de sier, sier Trump til NBC News.

Den amerikanske presidenten gjentok mandag et poeng han har trukket fram tidligere når han har snakket om Nobelprisen: at han gjennom sine fredsinnsatser har stanset åtte kriger og reddet mange liv, noe han mener er en større belønning.

I intervjuet kritiserte Trump også europeiske ledere som har «motarbeidet hans forsøk på å skaffe seg Grønland», som han hevder er nødvendig for å beskytte USAs nasjonale sikkerhet mot ytre trusler.

– Europa burde fokusere på krigen mellom Russland og Ukraina, for, åpenbart, dere ser jo hva det har ført til for dem.

– Det er det Europa burde fokusere på, ikke Grønland, sier Trump. 

 Marko Djurica / Reuters / NTB
DEMONSTRER: Folk deltar i en demonstrasjon mot USAs president Donald Trumps krav om at den arktiske øya skal avstås til USA, og krever at den selv får bestemme sin framtid, foran det amerikanske konsulatet i Nuuk på Grønland 17. januar 2026. Foto: Marko Djurica / Reuters / NTB

SMS til Støre: – Dere ga meg ikke Nobels fredspris

Striden om Grønland fikk en ny og uventet vending da Trump blandet inn Norge og Nobels fredspris. 

I en tekstmelding til statsminister Jonas Gahr Støre søndag, knyttet Trump Grønland-spørsmålet til at han ikke fikk Nobels fredspris i fjor.

Tekstmeldingen ble offentliggjort av Statsministerens kontor i tråd med norsk offentlighetslovgivning.

– Siden landet deres bestemte seg for ikke å gi meg Nobels fredspris for å ha stoppet åtte kriger PLUSS, føler jeg ikke lenger noen forpliktelse til å tenke utelukkende på fred, selv om det alltid vil være det viktigste, men jeg kan nå tenke på hva som er godt og riktig for Amerikas forente stater, skrev Trump ifølge PBS, som først omtalte meldingen. 

 Carina Johansen / NTB
STØTTE: Statsminister Jonas Gahr Støre slår fast at Norge fullt ut støtter Danmarks suverenitet over Grønland Foto: Carina Johansen / NTB

Opplysningene er bekreftet som korrekte av Støre.

– Norge kontrollerer den fullstendig

Fredag møtte TV 2 statsminister Jonas Gahr Støre. Han benyttet blant annet anledningen til å svare på utblåsningen fra Trump:

– Så må vi gang på gang, og det er viktig, understreke at det er ikke Norge som gir fredsprisen, sier Støre.

Nobels fredspris deles hvert år ut av en komité på fem medlemmer oppnevnt av Stortinget. Komiteen arbeider uavhengig, og norske myndigheter har formelt ingen innflytelse over hvem som får prisen.

Trump avviser likevel dette og hevder at Norge i praksis styrer det hele.

– Norge kontrollerer den fullstendig, uansett hva de sier, sier han til NBC News.

– De liker å si at de ikke har noe med det å gjøre, men de har alt å si, legger han til.

Ga den til Trump

Fredsprisvinner og opposisjonsleder María Corina Machado, ga sist uke Nobel-medaljen sin videre til Trump, som takket for henne for gaven:

– En så fin gest av gjensidig respekt. Takk, María!

 Daniel Torok / The White House / Handout / NTB
MEDALJE: I et bilde offentliggjort av Det hvite hus, vises Trump og Machado med Nobel–medaljen. Foto: Daniel Torok / The White House / Handout / NTB

Den Norske Nobelkomiteen har vært ganske så stille etter de ny utspillene fra Trump, som hevder Norge som land er ansvarlig for fredsprisen, men svarer følgende på en henvendelse fra TV 2: 

– Den Norske Nobelkomite er en uavhengig komite og komiteens beslutninger tas uavhengig av norske myndigheter, sier Erik Aasheim, medie- og kommunikasjonssjef i Den Norske Nobelkomite. 

På spørsmål til Støre om hva han syns om stillheten fra Nobelkomiteen, svarer statsministeren at han «forstår» at de ikke kan gå inn i alle debattene.

– De må gjøre sin jobb. De får jo nominasjoner til nobelprisen og de jobber jo veldig fortrolig, veldig hemmelig.

– Jeg vil ikke gi noen karakter til det. Jeg tenker at de tar sin beslutning, og det er det de har ansvaret for, sier Støre. 

Vil ikke avvise maktbruk

I det korte telefonintervjuet med NBC News blir Trump også spurt om han kan komme til å bruke militær makt for å sikre amerikansk kontroll over Grønland, som er et selvstyrt territorium under Danmark.

– Ingen kommentar, svarer den tidligere presidenten.

Trump har de siste dagene gjentatt at han ønsker en avtale om amerikansk overtakelse av Grønland.

Lørdag varslet Trump en straffetoll mot flere europeiske land, også Norge. Ifølge Trump innføres straffetollen på 10 prosent 1. februar, og vil øke til 25 prosent 1. juni.

EU: – Tolltrusler er ikke veien å gå

EUs utenrikssjef Kaja Kallas understreker mandag at sikkerheten i Arktis et et felles transatlantisk anliggende.

– Arktisk sikkerhet er en delt transatlantisk interesse, og noe vi gjerne diskuterer med våre amerikanske allierte. 

– Men tolltrusler er ikke veien å gå for å håndtere dette, sier Kalla.

Hun påpeker også at EU står fast på sitt:

– Vi har ingen interesse av å starte en konflikt, men vi vil stå støtt. 

Read Entire Article