Den venezuelanske båten skal ha vært på vei til USA. Det er det andre dødelige angrepet mot det som ifølge Trump er voldelige narkokarteller.

Det melder Trump på Truth Social.
Angrepet skal ha skjedd i internasjonalt farvann, skriver den amerikanske presidenten i innlegget.
Trump opplyser videre at angrepet skjedde denne morgenen på hans ordre. Ingen amerikanske soldater skal ha blitt skadet, sier han.
Tidligere i september gjennomførte det amerikanske militæret et angrep mot et annet fartøy fra Venezuela som angivelig fraktet narkotika. Da ble 11 personer drept, og Trump meldte også om angrepet i ettertid.
– Utgjør en trussel
Ifølge Trump var det nye angrepet mandag rettet mot det han omtaler som «ekstremt voldelige narkotikakarteller og narkoterrorister» på South Com-området, som er et av de ni felles hovedkommandoene i det amerikanske forsvarsdepartmenetet.
– Disse ekstremt voldelige narkotikasmugler-kartellene utgjør en trussel mot amerikansk nasjonal sikkerhet, utenrikspolitikk og amerikanske interesser, skriver Trump i innlegget.
Han har også publisert en video av angrepet.
Påsto at gjeng ble kontrollert av presidenten
Om det første angrepet, som fant sted 2.september, påsto Trump at mannskapet på båten var medlemmer av den venezuelanske gjengen Tren de Aragua, som USA i februar utpekte som en terrorgruppe.
Han påsto også at gjengen blir kontrollert av Nicolás Maduro, presidenten i Venezuela.
Det ble benektet av Caracas, myndighetene i Venezuela.
Pentagon ga ikke den gang noen detaljer om angrepet eller om narkotikaen som angivelig skal ha vært om bord på båten der 11 personer ble drept.
Reuters omtalte beslutningen om å sprenge et mistenkt narkofartøy framfor ta beslag av gods og arrestere mannskapet for uvanlig, opplyste VG i en tidligere artikkel.
Vil slå hardere ned på narkokarteller
Trump har lovet å slå hardere ned på narkokarteller, og USA har utplassert krigsskip i det sørlige Karibia.
Det nye angrepet mandag kommer etter økt spenning mellom USA og Venezuela, som følge av økt amerikansk militær tilstedeværelse i regionen.
Det opplyser CNN.
Om det første angrepet 2. september, har den amerikanske nyhetskanalen tidligere meldt at ansatte i forsvarsdepartementet ikke har kunnet legge fram bevis om at de drepte var medlemmer av gjengen Tren de Aragua, som påstått av Trump.
Det skal også ha blitt stilt spørsmål om hvorvidt fartøyet faktisk var på vei til USA.
USAs myndighet til å gjennomføre angrepet er dermed blitt kritisert, blant annet av den demokratiske senatoren Jack Reed, skriver CNN.
Både Trump og USAs forsvarsminister Pete Hegseth har sagt at båten var på vei til USA, og at det vil bli dødelige konsekvenser for enhver som smugler narkotika og er på vei til USA, opplyser nyhetskanalen i artikkelen.