Trump vil godta Nobels fredspris fra Machado: – En stor ære

11 hours ago 3



Saken oppsummert

  • Donald Trump avslørte at Venezuelas opposisjonsleder María Corina Machado besøker Washington neste uke.
  • Machado har sagt at hun ønsker å dele Nobels fredspris med Trump for hans støtte til Venezuela.
  • Trump kritiserer Norges fredspriskomité og mener han burde fått prisen for å stoppe åtte kriger.
  • En faktasjekk viser at Trumps påstand om å ha avsluttet åtte kriger er unøyaktig.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI

I et ferskt intervju med Fox News avslører Donald Trump at Venezuelas opposisjonsleder María Corina Machado kommer til Washington neste uke.

Det blir i så fall første gang Fifas fredsprisvinner Trump og Nobels fredsprisvinner Machado møtes ansikt til ansikt.

Det hvite hus gir ingen detaljer om hvilke saker som eventuelt vil bli diskutert, skriver The Washington Post.

 Sabrina Alfonzo / TV 2

NOBEL: Maria Corina Machado var i Oslo før jul for å motta Nobels fredspris. Foto: Sabrina Alfonzo / TV 2

 Goran Jorganovich  / TV 2

NOBEL: Maria Corina Machado var i Oslo før jul for å motta Nobels fredspris. Foto: Goran Jorganovich / TV 2

 Goran Jorganovich  / TV 2

NOBEL: Maria Corina Machado var i Oslo før jul for å motta Nobels fredspris. Foto: Goran Jorganovich / TV 2

 Lars B. Nyland / TV 2

NOBEL: Maria Corina Machado var i Oslo før jul for å motta Nobels fredspris. Foto: Lars B. Nyland / TV 2

– En stor ære 

Machado sa denne uken at hun ønsker å dele fredsprisen med Trump, som en anerkjennelse for hans støtte til Venezuela og hans rolle i pågripelsen av president Nicolás Maduro.

Machado uttalte at Trump fortjener prisen for sin innsats for demokrati og frihet i landet.

– Jeg ville absolutt elsket å kunne fortelle ham personlig at vi, fordi dette er en pris for det venezuelanske folket, ønsker å gi den til ham og dele den med ham, sa Machado til Fox News mandag

 Jonathan Ernst / Reuters / NTB
FIFA: I desember ble Donald Trump den første mottakeren av Fifas fredspris. Den ble kunngjort kort tid etter at Machado ble utnevnt som vinner av Nobels fredspris. Foto: Jonathan Ernst / Reuters / NTB

Natt til fredag stilte Trump til intervju med samme kanal. Programleder Sean Hannity spurte presidenten rett ut om han vil akseptere prisen fra Machado: 

– Planlegger du å møte henne, og vil du akseptere prisen hun vil gi deg? 

–  Jeg har forstått det slik at hun kommer inn i løpet av neste uke, og jeg ser fram til å si hei til henne. Jeg har hørt at hun ønsker å gjøre det, det vil være en stor ære, svarer Trump. Han viser videre til sin tidligere påstand om at han har stanset åtte kriger, som flere medier bestrider

Se utvekslingen mellom Trump og Hannity her: 

TV 2 har spurt Norges statsminister Jonas Gahr Støre om hva han tenker rundt Machados ønske om å dele fredsprisen.

– Det får være hennes beslutning om hun ønsker å gjøre det. Jeg tenker at det at ledere i verden er veldig opptatt av hva som skal til for å få fredsprisen, det må jo være et godt budskap for fred, sier Støre. 

Håper på innflytelse

Venezuela-ekspert Benedicte Bull forteller at Machado trolig ønsker å holde tett kontakt med USA: 

– Dette er nok María Corina Machado sitt forsøk på å ikke skyve Trump fra seg og prøve å få en større rolle i en eventuell overgang til et nytt styre i Venezuela, sier Bull. 

I Venezuela er det delte meninger om Machados kontakt med USAs president. 

 Jonas Fæste Laksekjøn / NTB
VENEZUELA: Benedicte Bull er statsviter og Sør-Amerika-forsker på Senter for Global Bærekraft ved Universitetet i Oslo Foto: Jonas Fæste Laksekjøn / NTB

– En del ville trekke støtten, men mange tenker nok at alt som kan føre til endring er bra, om det så innebærer å alliere seg med Trump. De fleste har veldig blandede følelser, sier hun. 

Bull peker på at USAs angrep mot Venezuela og pågripelsen av Nicolas Maduro, så langt ikke har ført til regimeskifte. 

– Men i en situasjon som denne, der alt kastet opp i lufta, kan det også komme demokratiske åpninger. Min oppfordring til myndigheter og verdenssamfunnet er å se etter dette og følge med i tiden fremover, sier Bull. 

Vil ikke svare

TV 2 har kontaktet Den norske nobelkomiteen flere titalls ganger siden siden USAs angrep på Venezuela lørdag 3. januar med spørsmål, intervjuforespørsler og tilbud om imøtegåelse på konkret kritikk.

Forespørslene har blitt sendt til komitéleder Jørgen Watne Frydnes, styreleder Kristian Berg Harpviken og medie- og kommunikasjonssjef Erik Aasheim.

Fredag sendte TV 2 en ny forespørsel, hvor vi ba om en kommentar til Trumps siste utspill på Fox News. 

– En Nobelpris kan hverken tilbakekalles, deles eller overdras til andre. I det kunngjøringen er gjort, så står beslutningen til evig tid. Når det gjelder prispengene, så står prisvinner fritt i å disponere disse, skriver kommunikasjonssjef Erik Aasheim i en e-post. 

Dette skriver Nobelkomiteen til TV 2

I en e-post til Nobelkomiteen ber TV 2 om svar på følgende spørsmål:

  • Hva tenker dere om at Machado vil tildele sin fredspris til Donald Trump?
  • Har en fredsprisvinner gitt prisen sin til noen andre tidligere?
  • Flere mener den siste ukens hendelser stiller fredsprisutdelingen i et nytt lys. Hva er deres kommentar til dette?

Dette er svaret fra kommunikasjonssjef Erik Aasheim:

«Fakta om prisen

En Nobelpris kan hverken tilbakekalles, deles eller overdras til andre. I det kunngjøringen er gjort, så står beslutningen til evig tid. Når det gjelder prispengene, så står prisvinner fritt i å disponere disse.

**

il de andre spørsmålene;

Den norske Nobelkomité og Det norske Nobelinstitutt mottar en rekke forespørsler om kommentarer til den pågående utviklingen i Venezuela. Vår hovedoppgave er å dele ut Nobels fredspris årlig. For den fullstendige begrunnelsen for fredsprisen i 2025 til Maria Corina Machado, se kunngjøringsteksten som ble publisert 10. oktober i fjor.: https://www.nobelprize.org/prizes/peace/2025/press-release/»

Hevder å ikke ha nok støtte 

Trump har tidligere vært kritisk til at Machado fikk Nobels fredspris. Han mente at prisen burde gått til ham selv.

USAs president har også uttalt at Machado ikke skal bli Venezuelas president, og hevdet at hun ikke har nok støtte i landet. 

– Jeg tror det ville vært veldig krevende for henne å være leder nå. Hun har ikke støtte eller respekt innad i landet, sa Trump til kanalen. 

Trump: USA kan kontrollere Venezuela i «årevis»

Kritiserer komiteen 

Trump benyttet samtidig anledningen til å kritisere Norges fredspriskomité.

– Jeg har stoppet åtte kriger, og jeg synes det har vært en stor skuffelse for Norge. Jeg vet ikke hva Norge har å gjøre med det, men det er der komiteen holder til. Når du stopper åtte kriger, burde du få en pris for hver krig. 

Trump påpekte at Norge burde vurdere hans innsats for fred.

Ifølge en faktasjekk fra nyhetsbyrået Associated Press i slutten av desember 2025, er Trumps påstand om å ha avsluttet åtte kriger unøyaktig. 

Flere av konfliktene Trump refererte til er fortsatt pågående, og noen har ikke vært kriger i det hele tatt. Eksempler inkluderer konflikten mellom Egypt og Etiopia, som ikke har nådd nivået av en fullskala krig. 

Read Entire Article