Tysk rakettsjef vil stenge havet for fiskere: – Én time i måneden er rimelig

4 hours ago 1



Forrige ukes planlagte rakettoppskyting på Andøya ble avbrutt i siste liten.

I løpet av de 15 minuttene raketten hadde tillatelse til å bli skutt opp skjedde flere ting.

Først ble oppskytingen forsinket av fiskebåter i sikkerhetssonen. Deretter ble drivstoffet i raketten for varmt, og oppskytingen ble avbrutt.

– Vi er skuffet over at folk ikke respekterer fareområdene som blir sendt ut i god tid før oppskytingen, for både luft og sjø, sier sjefen for det tyske rakettselskapet Isar Aerospace, Daniel Metzler, til NRK.

Nå forventer han mer hjelp fra norske myndigheter slik at sikkerhetssonen overholdes ved fremtidige oppskytinger.

– Hvis man setter et fareområde, må man håndheve det. Hvis ikke kan alle bare dra inn. Vi vil jobbe med myndighetene for å ha en mer robust opplegg i femtiden.

Men ifølge politiet i Nordland var det ikke forbudt å være i sikkerhetssonen til havs under oppskytingen.

Etter planen skulle raketten skytes opp klokken 21.00 onsdag 25. mars, men det ble avbrutt.

Kun farevarsel til havs

Ferdselsforbudet gjaldt kun på land under oppskytingen.

– Dette ferdselsforbudet ble respektert og det var ingen problemer med å holde ferdsel borte fra disse områdene, sier politiinspektør Bjarte Walla.

Politiinspektør Bjarte Walla

Politiinspektør Bjarte Walla forteller at politiet ikke følger opp dersom noen ikke overholdt varslene og beveget seg inn i området, fordi det ikke var regulert av politiet.

Foto: Ole-Fredrik Lambertsen

For havområdene utenfor Andøya var det kun publisert et farevarsel.

Dette ble publisert av Kartverket i etterretning for sjøfarende. Her var koordinatene for fareområdet, samt tidspunkt publisert.

I varselet sto det:

«Sjøgående trafikk bes være oppmerksomme på følgende to fareområder:»

Et farekart som viser en stor faresone til havs, som strekker seg fra Andøya og nesten helt til Grønland.

Fareområdet som var utstedt til havs strakte seg fra Andøya, og nesten helt til Grønland. Ikke langt fra land overlapper området et populær fiskefelt utenfor Andøya.

Grafikk: Andøya Space

Men å seile inn i fareområdene er ikke straffbart.

– Disse er ikke regulert av politiet. Politiet vil derfor ikke følge opp dersom noen ikke overholdt disse varslene og beveget seg inn i området, sier Walla.

Samtidig oppfordrer politiet til å overholde alle varsler, hensynssoner og ferdselsforbud.

– Dersom politiet fremover erfarer at disse ikke overholdes, og at sikkerheten til befolkningen ikke blir ivaretatt, må vi vurdere å utvide områdene som dekkes av ferdselsforbud, inkludert ferdselsforbud på havet.

– Foreløpig gjør vi ikke det, og håper at en vennlig påminnelse skal bidra til at folk ikke oppsøker de områdene som kan utgjøre fare, sier Walla.

Fisker: – Vil være ganske drastisk

Lokale fiskere rynker på nesten av et mulig ferdselsforbud til havs.

– Det vil være ganske drastisk og da går vi inn i en helt annen grad av arealkonflikt enn det man har hatt til nå, sier Eirik Norvoll.

Han er sjarkfisker og sekretær i Andøy Fiskerlag.

– Områdene er veldig viktig for fiskerne. Vi har en smal sokkel som vi driver på, og dette er kanskje et av de viktigste fiskeområdene i hele landet.

En mann står ved en havn med flere båter. Han har en gråmelert jakke med svarte og røde detaljer. I bakgrunnen ligger flere fartøy langs kaien. Været er overskyet. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Eirik Norvoll er sjarkfisker og sekretær i Andøy Fiskerlag. Han forteller at områdene rundt Andøya Space der det ble sendt ut farevarsel er viktig for fiskerne.

Foto: Brynjar Mangor Myrtveit Osgjerd / NRK

Konsekvensene kan bli at området må stenges tidligere, og det må komme strengere føringer for når man kan fiske, og når man må være ferdig.

– Skal man komme inn med Kystvakt og greier, da vil man få et helt annet regime.

– Steile fronter og kystopprør?

– Steile fronter i alle fall.

Isar Aerospace, Andøya Space, etter 3.forsøk. Dagen derpå.

Sjefen for det tyske rakettselskapet Isar Aerospace, Daniel Metzler sier at han er skuffet og mener folk ikke respekterte fareområdene som ble sendt ut før oppskytingen som skulle skje forrige onsdag.

Foto: Brynjar Mangor Myrtveit Osgjerd / NRK

– Er det ikke mulig å holde seg unna i det tidsrommet som er satt?

– I utgangspunktet skal det gå an. Men det kan skje uforutsette ting.

I tillegg er man helt i slutten av skreisesongen, som strekker seg fra jul til påske.

– Disse områdene brukes både på dagtid og på kveldstid, av ulike båter. Områdene brukes en større del av døgnet. Det er midt i sesongen, og det er problematisk.

Isar-sjefen: – Rimelig

Isar-sjef Metzler mener imidlertid at inngrepet burde være overkommelig.

– Kan dere sameksistere med fiskerne?

– Absolutt. Vi har tillatelse til 15 oppskytinger i året per oppskytingsrampe. Og hvis man regner én times oppskytingsvindu, snakker vi om 15 timer per år. Jeg syns det er et lavt tall.

Mann blir intervjuet med havet i bakgrunnen.

– Hvis man setter et fareområde, må man håndheve det., sier, Daniel Metzler er sjefen for det tyske rakettselskapet Isar Aerospace.

Foto: Brynjar Mangor Myrtveit Osgjerd / NRK

– Du sier 15 timer årlig, men vi er nå inne i høysesongen for fiskerne. Hva får de igjen for å slutte å fiske og ikke tjene penger mens dere skal skyte opp rakett?

– Vi skyter opp satellitter i rommet av mange årsaker, deriblant kommunikasjon, forsvar og navigasjon. Så det er ikke noe fiskeri uten satellitter. Jeg vil påstå at å ha én time hver måned er rimelig for å kunne fiske resten av året.

Andøya Space: Kommer til å bli økt trykk

Det er Andøya Space som skal legge til rette for at oppskytinger skjer på en trygg og sikker måte, gjennom å varsle folk på land, sjø og luft.

Daglig leder Ketil Olsen sier at det varsles om oppskyting flere uker i forveien.

– Så er det opp til de på andre siden, enten fiskere eller andre brukere av havet, som må sørge for å få med seg det som skjer og prøve å forholde seg til det. Dette er en tosidig sak.

En mann står i en gang og ser i kamera

Ketil Olsen er daglig leder i Andøya Space, og sier at antall oppskytinger bare vil øke i årene som kommer.

Foto: Andøya Space

– Fiskere er bekymret for all aktiviteten i området hvor de skal drive fiske. Tar dere nok hensyn?

– Jeg skjønner godt at de er litt bekymret, for det tar av den tiden de har der ute. På en annen side er dette med rom kommet for å bli. Oppskytingene blir det flere av og det kommer til å bli et økt trykk.

– Så her må vi finne dialogen oss imellom, og involverte myndighetene slik at dette blir trygt og sikkert. Vi kan ikke skyte opp så store raketter uten å være sikker på at det blir gjort på en trygg måte. Det er dialog som må til.

Oppskytingsperioden på Andøya er over for denne gang. Neste mulighet for oppskyting vil være 8. april.

Publisert 31.03.2026, kl. 16.06

Read Entire Article