USAs Golfallierte: Ikke stopp krigen

4 days ago 24



Golfstatene oppfordrer Trump til å fortsette krigen mot Iran. Samtidig strømmer tusenvis av amerikanske soldater inn i regionen.

 NATHAN HOWARD / AFP / NTB
FORTSETTE: USAs president Donald Trump møter press fra sine allierte Golfland, som oppfordrer ham til å fortsette krigen mot Iran og ikke inngå en fredsavtale før regimet i Teheran er betydelig svekket. Foto: NATHAN HOWARD / AFP / NTB

Publisert 31.03.2026 03:30 Sist oppdatert 1 minutter siden

USAs allierte Golfstater, ledet av Saudi-Arabia og De forente arabiske emirater (UAE), argumenterer overfor Det hvite hus at regimet i Teheran ennå ikke er svekket nok etter en måneds bombing, og at krigen bør fortsette. 

Opplysningene kommer fra amerikanske, israelske og Golfstatenes tjenestepersoner som ikke er autorisert til å uttale seg offentlig, skriver Associated Press

Tjenestepersoner fra Saudi-Arabia, UAE, Kuwait og Bahrain skal i private samtaler ha formidlet at de ikke ønsker at militæroperasjonen avsluttes før det er skjedd betydelige endringer i det iranske lederskap, eller en dramatisk endring i iransk politikk.

Dette skjer samtidig som USAs president, Donald Trump, veksler mellom å hevde at Irans ledelse er klar til å forhandle, og true med ytterligere eskalering dersom en avtale ikke snart kommer på plass.

Krigen har så langt kostet over 3000 menneskeliv og sendt sjokkbølger gjennom verdensøkonomien. 

 Altaf Qadri / AP / NTB
DRONE: Vrakrester fra en nedskutt iransk drone traff et oljeanlegg og utløste brann i emiratet Fujairah tidligere denne måneden. Foto: Altaf Qadri / AP / NTB

Ønsker bakkeinvasjon

UAE har fremstår som det mest krigshissige av Golfstatene, og presser hardt på for at Trump skal beordre en bakkeinvasjon. Emiratene har blitt utsatt for over 2300 missil- og droneangrep fra Iran siden krigens utbrudd, og frustrasjonen vokser ettersom angrepene truer landets omdømme som Midtøstens trygge, velstående knutepunkt for handel og turisme, skriver AP.

– Et iransk regime som skyter ballistiske missiler mot sivile hjem, bruker verdenshandelen som våpen og støtter militser, er ikke lenger en akseptabel del av det regionale landskapet, skrev Noura Al Kaabi, statsråd i UAEs utenriksdepartement, i en kronikk mandag. 

– Vi vil ha en garanti for at dette aldri skjer igjen, fortsatte hun.

Kuwait og Bahrain støtter angivelig også en bakkeinvasjon, mens Oman og Qatar, som tradisjonelt har fungert som meklere mellom Iran og Vesten, ønsker en diplomatisk løsning. 

 Evan Vucci / AP / NTB
MØTTES: Saudi-Arabias kronprins Mohammed bin Salman møtte USAs president Donald Trump i Det hvite hus i november 2025. Nå oppfordrer kronprinsen Trump til å fortsette krigen mot Iran. Foto: Evan Vucci / AP / NTB

Saudi-Arabia har argumentert for at en fredsavtale nå ikke vil gi tilstrekkelig sikkerhet for Irans arabiske naboland. Saudi-Arabia krever at en eventuell avtale nøytraliserer Irans atomprogram, ødelegger landets ballistiske missilkapasitet, avslutter støtten til militser og sikrer at Iran ikke kan stenge Hormuzstredet i fremtiden. 

Kronprins Mohammed bin Salman skal ha fortalt Det hvite hus at en ytterligere avvæpning av Iran gagner hele Golfregionen på lang sikt. 

– En apokalyptisk fremtidsvisjon

USAs utenriksminister Marco Rubio støttet mandag den felles fronten, og beskrev Iran som «religiøse fanatikere som aldri kan få lov til å besitte atomvåpen».

– De har en apokalyptisk fremtidsvisjon. Og alle naboene deres vet dette, sa Rubio i et intervju med ABC. 

 Brendan Smialowski
ALDRI: USAs utenriksminister Marco Rubio beskrev mandag i et intervju med ABC Iran som «religiøse fanatikere som aldri kan få lov til å besitte atomvåpen». Foto: Brendan Smialowski

Trump roste fredag Bahrain, Kuwait, Qatar, Saudi-Arabia og UAE for å ha vist «mot» i konflikten, og omtalte kronprins Mohammed bin Salman som en «kriger» og en «fantastisk mann». 

Trapper opp

Mens samtalene pågår, trappes den militære tilstedeværelsen opp. Tusenvis av soldater fra USAs 82. luftbårne divisjon har begynt å ankomme Midtøsten, opplyser to amerikanske tjenestemenn til Reuters. Bare i helgen ankom rundt 2500 marinesoldater regionen.

Styrkene inkluderer enheter fra divisjonens hovedkvarter, logistikk- og støttepersonell samt én brigadekampgruppe. Det er foreløpig ikke tatt noen beslutning om å sende tropper inn i Iran, men oppbyggingen skal øke kapasiteten for eventuelle fremtidige operasjoner. 

Siden operasjonene startet 28. februar har USA gjennomført angrep mot over 11000 mål. Mer enn 300 amerikanske soldater er såret, og 13 er drept som del av operasjon Epic Fury, skriver nyhetsbyrået. 

Truer med å ramme drikkevannet: – Dette vil være hevn

Trump-administrasjonen diskuterer flere mulige militære operasjoner inne på iransk territorium. Ett alternativ er et forsøk på å ta kontroll over Kharg-øya, knutepunktet for 90 prosent av Irans oljeeksport. Et slikt angrep beskrives som svært risikabelt, ettersom Iran kan nå øya med missiler og droner.

Trump sa mandag at USA er i forhandlinger med et «mer fornuftig regime» om å avslutte krigen, men gjentok advarselen til Teheran om å åpne Hormuzstredet, ellers risikerer Iran angrep mot oljebrønner og kraftverk. Fristen er satt til 6. april.

Read Entire Article