Ut mot Arbeiderpartiets eldrepolitikk: – Det er helt forferdelig

5 hours ago 3



Flere pensjonister i Norge sliter med å få endene til å møtes, ifølge SV. Det vil partiet ha en slutt på.

 Goran Jorganovich  / TV 2
OPPRØRT: Jan Erik Jacobsen og Inger-Karin Amundsen deler erfaringene sine med SV-politiker Marian Hussein. Foto: Goran Jorganovich / TV 2

Publisert 12.11.2025 23:05

Tilværelsen som pensjonist i Norge i dag er tøff, ifølge Inger-Karin Amundsen (79). 

– Vi har lave pensjoner, høye husleier, og maten er blitt så dyr, sier Amundsen.

79-åringen mottar pensjon fra Nav, og sier selv at hun har en pensjon som er litt høyere enn minstepensjon.

Likevel opplever hun at hun ikke kan leve som før. 

– Jeg kan ikke gå ut og kose meg med en god middag. Jeg kan ikke gå til tannlege. Jeg sliter med å ha nok til å få medisiner og legetime, sier hun.

 Goran Jorganovich  / TV 2
STREKKER IKKE TIL: Pensjonisten, Inger-Karin Amundsen, sier hun sliter med å få endene til å møtes med dagens pensjon. Foto: Goran Jorganovich / TV 2

Ekstra vondt er det at hun strever med å kunne gi gaver til familiemedlemmer, forteller Amundsen.

– Det er helt forferdelig. Jeg har familie både i og utenfor Oslo, men jeg kan ikke reise med tog og besøke dem. Det blir for dyrt, sier hun. 

Les svaret fra Arbeiderpartiet lenger ned i saken.

– Helt forferdelig

Nestlederen i Sosialistisk Venstreparti, Marian Hussein, sier hun blir opprørt av å høre Amundsens erfaringer. 

– Minstepensjonen og garantipensjonen må opp. Det er en skam at vi fortsatt har fattige eldre i Norge, sier Hussein til TV 2.

Hussein røper i forkant av SVs forslag til alternativt statsbudsjett, som kommer fredag, at partiet ønsker å slå et slag for de eldre.

 Goran Jorganovich  / TV 2
DIALOG: På Frelsesarmeens kafé på Ensjø møter Hussein Inger-Karin og Jan Erik Jacobsen. Foto: Goran Jorganovich / TV 2

SV vil øke pensjonene med 12.000 kroner per person i året, i tillegg til den årlige justeringen i trygdeoppgjøret.

Forslaget er til stor glede for pensjonistene Jan Erik Jacobsen (76) og Inger-Karin Amundsen. De møter Hussein på Frelsesarmeens kafé på Ensjø i Oslo.

– Det er jeg veldig glad for. Alt vi kan få ekstra hjelper oss, sier Amundsen. 

 Goran Jorganovich  / TV 2
POSITIV TIL FORSLAGET: Jan Erik Jacobsen er positiv til SVs forslag. Foto: Goran Jorganovich / TV 2

– Det måtte jo være kjempefint, sier pensjonist Jacobsen om forslaget.

Én milliard

Hussein forklarer at pensjonsøkningen vil koste over en milliard til sammen. Det mener hun det er verdt.  

– Det er en skam at eldre i Norge skal måtte være redde for å gå ut, fordi de ikke har råd til å delta i sosiale aktiviteter. Det er en skam at mange legger seg sultne, sier hun. 

Statistisk Sentralbyrå skriver i en epost til TV 2 at tall fra 2023 viser at det da var om lag 85.000 alderspensjonister fra 67 år som var under den årlige lavinntektsgrensen. 

 Goran Jorganovich  / TV 2
VIL GI FATTIGDOMSLØFT: Sosialistisk Venstreparti presenterer sitt forslag til alternativt statsbudsjett fredag. Foto: Goran Jorganovich / TV 2

Samtidig peker de på at andelen personer med vedvarende lavinntekt over 67 år og eldre har sunket fra 9,9 prosent i 2011 til 2013, til 8,7 prosent i 2021-2023.

Hussein sier likevel at hun mottar tilbakemeldinger fra matsentraler om at mange eldre er blant de som står i matkø i dag. 

– Det finnes ekstremt mye penger i Norge, de er bare veldig urettferdig fordelt. Vi ønsker å hente penger ved både å øke skatten til milliardærene, men også at ved at vi omfordeler fra andre forslag, sier Hussein. 

– Forbanna

Forslaget om økt minstepensjon og garantistpensjon er en del av en større pakke som SV foreslår for å bekjempe fattigdom i Norge, ifølge SV-nestlederen.

Hussein er lite imponert over Arbeiderpartiets nåværende forslag til statsbudsjett. 

– Skulle jeg lagd en kampanje for å øke fattigdommen i Norge, hadde jeg gjort akkurat de tingene Arbeiderpartiet gjør nå, sier hun. 

Hun trekker frem kutt i sosialhjelpen til de som mottar barnetrygd, og Aps forslag om å fjerne stønaden til enslige foreldre som eksempler. 

SVs tre krav til regjeringen i statsbudsjettforhandlingene:

  • Oppjustering av minstepensjonen og garantipensjon.
  • Økning av fribeløpet i uføretrygden til 1G.
  • Reversering av flere av Arbeiderpartiets kutt som SV mener er usosiale. Det gjelder muligheten til å avkorte sosialhjelp, samt overgangsstønad og engangsstønad.
  • Kilde: SV.

Heller ikke pensjonisten Amundsen er fornøyd med det som hittil har vært regjeringen eldrepolitikk. 

– Jeg er så forbanna på Arbeiderpartiet. Jeg trodde det var et parti for arbeidsfolk, men det er de ikke lenger, sier hun. 

 Goran Jorganovich  / TV 2
KJEMPER: Marian Hussein sier SV skal jobbe for høyere minstepensjon og garantipensjon i forhandlingene. Foto: Goran Jorganovich / TV 2
 Goran Jorganovich  / TV 2
FORBANNA: Pensjonist Inger-Karin Amundsen sier hun er forbanna på Arbeiderpartiet. Foto: Goran Jorganovich / TV 2

Pensjonisten har følgende beskjed til partiene som snart skal forhandle budsjett: 

 – Ta med økning av pensjonen i budsjettet. Og kutt ut det dyre husleietullet. Nå må pensjonistene få lov å leve, de òg. De som har jobba hele livet og betalt skatt, sier hun. 

Peker på økt kjøpekraft

Arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng i Arbeiderpartiet sier hun har forståelse for det pensjonisten forteller om. 

– Jeg skjønner godt at mange, også pensjonister, har det økonomisk trangt nå, og jeg forstår at det er vanskelig. Vi har hatt en periode med økte priser, der ting har blitt mye dyrere, sier ministeren. 

Likevel holder Arbeiderpartiet fast ved at eldre har fått bedre kjøpekraft. Stenseng sier at minstepensjonen har økt med 10.000 kroner fra partiet tok over. 

 Jan Helge Rambjør / TV 2
MINISTER: Kjersti Stenseng er Norges arbeids- og inkluderingsminister. Foto: Jan Helge Rambjør / TV 2

– Jeg er glad for at pensjonistene har fått økt kjøpekraft gjennom en vekst i alderspensjonen, men det betyr på ingen måte at det er romslig og at mange opplever at det er trangt, sier Stenseng. 

– Kommer dere til å gå med på endringer i statsbudsjettet angående dette?

– Vi vet godt at vi skal forhandle budsjett med flere partier for å komme til enighet. Men vi har lagt fram vårt forslag, og så skal vi se hvordan det endelige budsjettet blir, sier hun. 

Read Entire Article