Utenlandsk selskap legger inn bud på alle aksjene i Rana Gruber

2 hours ago 3



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 21. desember 2025 kl. 21:21

    Utenlandsk selskap legger inn bud på alle aksjene i Rana Gruber

    Søndag kveld annonserer Rana gruber i en pressemelding at Champions Iron har lagt inn bud på alle utestående aksjene i selskapet.

    Champions Iron er en jernmalmprodusent med drift i Canada og en ledende aktør innen produksjon av høykvalitets jernmalm.

    Budet verdsetter selskapet, Rana Gruber, til omtrent 2,93 milliarder kroner. Og har fått enstemmig støtte fra
    selskapets styre, samt flere av selskapets største aksjonærer.

    – Vi er glade for at Champion Iron anerkjenner betydningen av vår historie og vår rolle i Mo i Rana, sier administrerende direktør i Rana Gruber, Gunnar Moe


    Moe sier dette ikke bare et oppkjøp, men et partnerskap bygget på felles verdier og en forpliktelse til å bevare Rana Grubers unike posisjon, samtidig som de åpner nye strategiske muligheter.

    – Sammen skal vi sikre stabilitet for våre ansatte og bidra til regionens fremtidige utvikling, sier Moe.

    Daglig leder Rana Gruber, Gunnar Moe i blå jakke

    Foto: Lars-Petter Kalkenberg / NRK
  • 21. desember 2025 kl. 21:14

    Salget av reseptfrie legemidler skyter i været i desember

    Salget av enkelte reseptfrie legemidler fra apotekene øker markant i desember, viser tall NTB har fått fra Apotekforeningen.

    Midler mot refluks til spiserøret hadde en salgsøkning på hele 40 prosent i desember i fjor sammenlignet med øvrige måneder i 2024.

    Produkter som Pepcid, Gaviscon og Somac Control er blant de mest solgte, skriver Sykepleien.

    – Kostholdet i desember med mye fet mat og større porsjoner gir flere fordøyelsesplager, sier fagdirektør Hanne M. Andresen i Apotekforeningen.

    Hun peker også på at økt alkoholinntak kan bidra til sure oppstøt.

    Også reseptfrie potensmidler med virkestoffet sildenafil øker i desember. Opp 25 prosent sammenlignet med gjennomsnittet resten av året.

    Juli er ellers måneden med høyest salg. Andresen understreker at tallene ikke gir grunnlag for å si at impotens er et økende problem, men at flere kan ha blitt kjent med ordningen «reseptfritt med veiledning».

    Medisiner i apotekhylle

    Foto: Scanpix
  • 21. desember 2025 kl. 19:50

    Én av fire unge opplever overdreven alkoholbruk i jula

    24 prosent av nordmenn under 30 år opplever at noen rundt dem drikker for mye i julen, viser en undersøkelse Norstat har gjort for Frende Forsikring.

    Andelen synker med alderen, blant dem over 60 år er tallet 9 prosent.

    – La det heller bli et glass for lite enn et for mye, sier rådgivende lege Helge Skjerven i Frende Forsikring.

    Tall fra Folkehelseinstituttet viser at nesten én av ti barn vokser opp i hjem der foreldre drikker for mye.

    Skjerven advarer mot konsekvensene.

    – En jul med for mye drikking kan prege et barn hele livet.

    Fylkesvis er det flest i Telemark og Oslo som opplever overdreven alkoholbruk i julen (24 prosent), mens Finnmark ligger lavest med 7 prosent. Nordland ligger på 19 prosent.

    (©NTB)

    Illustrasjonsfoto

    Foto: NTB
  • 21. desember 2025 kl. 18:37

    Beruset mann bortvist fra kjøpesenter

    I politiloggen skriver politiet at en person er bortvist fra et kjøpesenter i Narvik på grunn av beruselse.

    Mannnen har fått pålegg om å holde seg borte fra stedet til mandag klokken ti.

  • 21. desember 2025 kl. 17:13

    Trafikkulykke: kjøretøy av veien

    Klokken ti over fem er nødetater på vei til trafikkulykke i Bjørnåga i Vefsn.

    Ett kjøretøy har kjørt av veien og det skal være en person i kjøretøyet. Politiet forteller at han er bevisst.

    Klokken halv syv melder politiet at de har vært på stedet.

    Fører av bilen er tatt hånd om av ambulansen og fraktet til sykehus.

    Det er ikke mistanke om promillekjøring.

    Ifølge politiet har fører kjørt ut på mottatt side av sitt kjørefelt.

    Politiet har gjort videre undersøkelser på stedet og oppretter sak. Fører fikk førerkortet beslaglagt.

  • 21. desember 2025 kl. 17:00

    Beruset gjest spyttet på politiet og var vanskelig i restauranten

    Søndag kveld ble politiet tilkalt til restaurant i Bodø. Der hadde de problemer med en beruset og vanskelig gjest.

    Politiet har vært på stedet og forteller at personen ønsket ikke å samarbeide med politiet.

    I tillegg spyttet han på en av polititjenestepersonene.

    Mannen blir tatt med av politiet og satt i arrest. Han vil bli anmeldt skriver politiet.

  • 21. desember 2025 kl. 16:26

    Bodø kan bli først i Europa med banebrytende demensprosjekt

    Bodø kommune er aktuell som pilot for EU-prosjektet Trust4Cognition, som kan oppdage demens opptil ti år før sykdommen utvikler seg.

    Prosjektet kombinerer blodprøver, kognitive tester, EEG, MR og kunstig intelligens – alt i en mobil klinikk på hjul. Det skriver Bodø Nu.

    – Nord-Norge er det perfekte stedet. Bodø har store avstander, begrensede ressurser og mange eldre. Det er akkurat denne typen kommuner teknologien er laget for, sier prosjektleder Ira Haraldsen, nevrolog og psykiater.

    Systemet krever ikke lege til stede. Blodprøve, EEG og tester gjøres av opplært personell. Først når algoritmen finner risiko, kobles lege inn. Det gjør metoden billig, effektiv og mulig å rulle ut i distriktene, skriver avisen.

    Kommuneoverlege Francis Odeh mener satsingen er avgjørende:
    – Vi møter pasientene for sent. 30–40 prosent av mild kognitiv svikt kan reverseres hvis vi oppdager det tidlig. Forebygging er det billigste vi gjør i helsevesenet, sier han.

    I dag lever rundt 1100 bodøværinger med demens. Tallet kan dobles innen 2050. Odeh advarer om at dagens system ikke er rigget for veksten og at nye arbeidsmetoder er nødvendige.

    Hvis EU-søknaden går gjennom, kan Bodø vise Europa hvordan teknologien fungerer i praksis.
    – Klarer man det i nord, klarer man det overalt, sier Haraldsen.

    en gate med biler og bygninger langs den

    Foto: Therese Bergersen
  • 21. desember 2025 kl. 13:59

    Normal strømforsyning i Grane og Hattfjelldal

    Søndag fikk strømselskapet Linea koblet inn transformatoren fra Statnett på Trofors. Dermer er strømnettet i Grane og Hattfjelldal tilbake til en normalsituasjon.

    – Dette betyr at alle kunder i Grane og Hattfjelldal nå kan bruke strømmen som normalt igjen. Det er svært
    godt å få en normalsituasjon tilbake i strømnettet, særlig nå like før julehøytiden, skriver Linea i en pressemelding.

    Linea vil samtidig rette en stor takk til alle berørte innbyggere, næringsliv og samarbeidspartnere for
    tålmodighet, forståelse og godt samarbeid gjennom en krevende periode.

  • 21. desember 2025 kl. 12:20

    Person sendt til legevakt etter frontkollisjon på E6

    En person er fraktet til legevakt med ambulanse etter en frontkollisjon mellom to trailere på E6 ved i Hamarøy i Nordland.

    To personer er involvert i ulykken og begge er ute av kjøretøyene.

    Veien var tidligere stengt, men klokken 14.25 melder politiet at trafikken kan passere. Skadestedet er sikret og bilberger har startet opprydning på stede

    Politiet skriver klokken 18.38 at de har avsluttet på stedet og vil opprette sak.

    Skilvassbakk i Hamarøy

  • 21. desember 2025 kl. 11:41

    Seks personer involvert i utforkjøring

    Nødetatene rykker ut til en bil med ni seter som har kjørt av veien på E10 over Bjørnfjell.

    Bilen ligger på taket i grøften.

    Det var totalt seks kinesiske turister i bilen da hendelsen skjedde. Alle er ute av kjøretøyet og det er ikke meldt om personskader.

    – Vitner vi har vært i kontakt med forteller at det ikke har vært høy fart på ulykkesbilen. Det ser også ut til at bilen er skodd etter foholdene. Politiet oppretter ikke sak på forholdet, sier innsatsleder Tim-Arle Pettersen til Fremover.

    Alle ble tatt hånd om av ambulansepersonell og ble sendt til legevakt for en sjekk.

    E10 Bjørnfjell

  • 21. desember 2025 kl. 11:30

    Utforkjøring i Lødingen: – Svært glatt

    Politiet har fått inn melding om en bil som har kjørt av fylkevei 7542 på vestbygdveien i Lødingen.

    Det er ikke meldt om personskade. Sjåføren som var alene i bilen har kommet seg ut av bilen.

    – Gjør igjen oppmerksom på at det er svært glatt, så ta det med ro, opplyser operasjonsleder Remi Johansen.

    Bilen ligger utenfor veien og det er mulig å passere.

    Bil kjørte av veien og havnet på taket i Lødingen.

    Foto: Politiet
  • 21. desember 2025 kl. 10:26

    I dag er årets mørkeste dag - nå «snur» sola!

    Søndag 21. desember er dagen med færrest timer dagslys. Solen står lavest på himmelen og nordpolen heller lengst bort fra solen.

    Solsnu, eller vintersolverv, inntreffer hvert år den 21. eller 22. desember på den nordlige halvkule.

    Dagene blir kortere og kortere opp mot vintersolverv, og lengre igjen etterpå. Men det tar tid før vi merker forskjellen.

    Først i midten av januar blir dagene tre til fire minutter lengre fra dag til dag.

    Sakte, men sikkert går vi likevel mot lysere tider.

    (NRK/NTB)

    Soloppgangen lyser opp bygningene langs vannkanten i en urban setting. Refleksjoner av lys og farger sees på vannflaten. I bakgrunnen ruver en skogkledd høyde. Bildet gir en rolig stemning i en bymiljø. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

    Foto: Erik Flaaaris Johansen / NTB
  • 21. desember 2025 kl. 09:59

    Tidligere Helse Nord-direktør skal lede nytt styre

    Tidligere Helse Nord-direktør Cecilie Daae er oppnevnt som leder for Forskningsrådets nye satsing på forsvarsevne og sikkerhet.

    Det skriver Forsvarets forum.

    Styret skal tildele midler til forskning som både styrker Forsvarets egne kapasiteter og den sivile støtten innenfor totalforsvaret.

    I tillegg skal styret fremme norsk deltakelse i internasjonalt forskningsarbeid.

    – Det er viktig for hele Norges totalforsvar at vi nå har fått på plass dette porteføljestyret, sier styreleder i Forskningsrådet Gunnar Bovim.

    Interessen for å sitte i det nye organet har vært stor. Hele 173 kandidater ble foreslått i en åpen prosess, og 14 medlemmer er nå valgt ut basert på sin personlige kompetanse.

    Bildet viser en person med mørkt hår iført en svart jakke og en lysegrå skjerf med mønster. Bakgrunnen er en moderne innendørs setting med en sofa og bord i nøytrale farger. Det er dempet belysning, og rommet har en stilren interiørdesign. Personens uttrykk og kroppsspråk indikerer en seriøs atmosfære.

    Foto: Jørn Inge Johansen
  • 21. desember 2025 kl. 08:29

    Anmeldes for vold mot politiet

    Det har vært en urolig natt for politiet i Nordland med flere arrestasjoner, voldsepisoder og en rekke bortvisninger over hele fylket.

    I Bodø sentrum ble en person anmeldt for vold mot offentlige tjenestepersoner etter å ha slått og sparket politiet. Vedkommende skal også ha slått en vakt ved et utested.

    – Vakten anmelder selv forholdet. Det opprettes sak på vold mot offentlig tjenesteperson, uttaler operasjonsleder Ina Kristin Selfors i politiet.

    På Gravdal kom politiet over en person som var påført ansiktsskader etter det som beskrives som et uprovosert overfall.

    Ifølge fornærmede skal det ikke ha vært noen konflikt i forkant av hendelsen og gjerningspersonen er ukjent. Vedkommende ble sendt til legevakt med sprukket leppe og en løs tann.

    Politiet har også utført mange bortvisninger som følge av ordensforstyrrelser, beruselse og krangling i Narvik, Mosjøen, Mo i Rana, Ørnes og Myre.

  • 21. desember 2025 kl. 08:14

    Person reddet opp fra sjøen i Bodø

    En person ble reddet opp fra sjøen i Bodø. Rundt klokken 04:00 rykket nødetatene ut til Bodø sentrum etter melding om en person i vannet.

    Det ble kastet ut en livbøye som vedkommende fikk tak i, og personen ble dratt inn mot en stige, ifølge Ina Kristin Selfors i Nordland politidistrikt.

    Vedkommende var bevisst da hen ble hjulpet opp, og ble umiddelbart tatt hånd om av ambulansepersonell og kjørt til helsesjekk.

  • 20. desember 2025 kl. 20:54

    Fire fra Nordland ble lottomillionær lørdag kveld

    Fire fra Nordland kunne kassere inn én million hver fra Norsk Tipping lørdag kveld.

    Potten i Lotto Supertrekning endte på 41 millioner kroner. Det betyr 41 ekstra millionutbetalinger, skriver AN.

    Disse fire fra Nordland stakk av med millionen:

    Mann fra Alstahaug.

    Mann fra Flakstad.

    Kvinne fra Bodø.

    Mann fra Vestvågøy.

    I tillegg var det ytterligere to vinnere fra Nord-Norge. En mann fra Nordkapp og en mann fra Tromsø.

    Vant i Vikinglotto

    Foto: Norsk Tipping
  • 20. desember 2025 kl. 20:16

    Flere lyspunkter for norsk matproduksjon i 2025

    Norsk landbruk viser positive trender i 2025, med historisk eplesesong, teknologiske nyvinninger og økt rekruttering av unge bønder, skriver Bondebladet.

    Ifølge Matprat er hver femte bonde nå under 40 år – det høyeste på 20 år. Kornavlingene har vært gode, og potetforbruket har økt med fem kilo per person.

    – Ny teknologi som droner og virtuelle gjerder gir smartere ressursbruk, og svinenæringen har startet et nasjonalt prosjekt for bedre dyrehelse.

    Samtidig har matsvinnet gått ned med 24 prosent siden 2015.

    Forbrukerundersøkelser viser høy tillit til landbruket: Sju av ti mener Norge bør produsere mest mulig mat selv.

    ku i lofoten

    Foto: Vilde Bratland Erikstad / NRK
  • 20. desember 2025 kl. 18:38

    Moskenes uten boliger til salgs – en sjelden situasjon

    For første gang i nyere tid er det ingen boliger til salgs i Moskenes kommune på FINN Eiendom.

    Et søk viser null annonser, noe som overrasker både kjøpere og meglere, skriver Lofot-Tidende.

    – Vi har solgt unna alt i høst. Boligene som har vært ute, har gått på første eller andre visning, sier Fredrik Bakkejord i Eiendomsmegler 1. Han beskriver situasjonen som «veldig spesiell».

    Nabokommunene har et helt annet bilde: Flakstad har fire boliger til salgs, mens Vestvågøy topper med 65.

    Selv om boligmarkedet i Moskenes er tomt, finnes det fortsatt næringseiendommer til salgs – fire i Moskenes og flere i nabokommunene.

    Om dette er starten på en trend eller bare et øyeblikksbilde, er usikkert. Men at Moskenes står helt uten boliger til salgs, er oppsiktsvekkende.

    Moskenes i Lofoten

    Foto: Kasper Holgersen / NRK
  • 20. desember 2025 kl. 17:19

    Moderat snøskredfare i Vesterålen

    Varsom.no melder om moderat snøskredfare. Vind fra nordvest og snøbyger vil lage ferske fokksnøflak i høyden, skriver VOL.

    – Disse kan lett løses ut av en skikjører. Snødekket er tynt og har mange steiner som stikker opp, noe som gjør at folk ofte ferdes i områder med skredproblem.

    Mildværet de siste dagene har gitt et hardt og stabilt snølag under den nye fokksnøen, skriver Varsom.no.

  • 20. desember 2025 kl. 16:57

    Brann i lyktestolpe

    Litt før klokken fem lørdag kveld rykker politiet ut til melding om branntilløp i en lyktestolpe på Leknes i Vestvågøy.

    Hendelsen skal ikke være verre enn at brannvesenet holdt seg på stasjonen.

    – Kraftlaget er varslet så det er stille og rolig på stedet nå, skriver Lofotposten.

    Politiet har gjort undersøkelser og avslutter på stedet.

Spilles av

Kontraster før gullkampen

Neste

Read Entire Article