Varsler prisjustering etter Trump-toll

1 day ago 3



Norges største møbelprodusent sier dette vil ha en påvirkning på deres priser.

 BRENDAN SMIALOWSKI / AFP / NTB
TOLL FOR ALLE: Denne berømte tolltavlen til USAs president. Foto: BRENDAN SMIALOWSKI / AFP / NTB

Publisert 01.08.2025 09:27 Sist oppdatert 4 minutter siden

Fredag ble det klart at USA setter 15 prosent toll på norske varer. 

Trump har ilagt en rekke land nye tollsatser fra 10 prosent og helt opp til 41 prosent. Canada endte på en tollsats helt oppe i 35 prosent, etter forhandlingsforsøk denne uka.

Den nye tollsatsen fremgår av et dokument lagt ut på nettsidene til Det hvite hus natt til fredag.

For Norge er det bedrifter som vil legge merke til tollen, og spesielt bedrifter som eksporterer mye til USA. 

Prisjustering

Norges største møbelprodusent, Ekornes, har et enormt marked i USA. I 2024 tjente selskapet over 1 milliard kroner i landet. 

Administrerende direktør Tine Hammernes Leopold, skriver i en tekstmelding til TV 2 at de har fleksibilitet ettersom de opererer i flere land. De følger nøye med på situasjonen. 

–  Nå som det konkrete utfallet av tollsatsene stort sett er kjent medfører det at vi må vi justere prisene. Det er først og fremst amerikanske kunder som får prisøkning. Vi vurderer prisene ut i fra konkurranse situasjon i de enkelte markeder.

 Håkon Mosvold Larsen / NTB
TOLL TIL FOLKET: Tine Hammernes Leopold forklarer at dette vil føre til en prisjustering i USA. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

På spørsmål om dette får konsekvenser for deres ansatte, sier Leopold følgende: 

– Vi er alltid forberedt på å justere kapasiteten i virksomheten ut i fra etterspørsel. De vurderingene gjør vi hele tiden. Ut over normale effektivitetstiltak er det ingen konkrete planer som foreligger nå. 

Gir forutsigbarhet

Administrerende direktør i Norges Sjømatråd, Christian Chramer, forteller til TV 2 at tollsatsene gir er på samme nivå som andre viktige sjømatseksportører. 

Så langt i år er nemlig USA Norges største marked for sjømat. 

– Det betyr at vi har fått en avklaring som forteller at vi er på linje med viktige konkurrenter fra Europa, sier administrerende direktør Christian Chramer. 

 Christian Chramer er glad for en avklaring på tollen.
SJØMATSJEF: Christian Chramer er glad for en avklaring på tollen.

Norge og norsk sjømat har en svært sterk posisjon i USA og etterspørsel etter norsk sjømat, og særlig laks, er bygd opp over år av norske sjømatbedrifter og amerikanske kjøpere.

– Ingen ønsker toll, men avklaringen er positiv, for usikkerheten gjør at det er vanskelig å inngå nye kontrakter. Det gjør det mulig å planlegge framover for norske sjømateksportører og amerikanske importører. Dette i seg selv er positivt for etterspørselen etter norsk sjømat i USA.

I Sjømat Norge beklager administrerende direktør Geir Ove Ystmark innføringen av toll og sier det kan gi mindre etterspørsel etter norsk sjømat.

– Vi kan allerede nå konstatere at sjømatprodusenter fra Storbritannia med tollsats på 10 prosent vil ha et konkurransefortrinn i forhold til norske sjømatprodusenter i USA. Dette kan gi konsekvenser for vareflyt og bearbeidingsaktiviteter i sjømatmarkedet, sier Ystmark til NTB.

Read Entire Article