Venezuela har tatt 5600 nye soldater i ed etter USAs militære opptrapping og press.
Publisert: 07.12.2025 16:49
– Vi tillater ikke under noen omstendigheter en invasjon fra en imperialistisk makt, sa oberst Gabriel Rendon under lørdagens seremoni på Fuerte Tiuna, som er Venezuelas største militæranlegg, i hovedstaden Caracas.
Venezuela har nå rundt 200.000 soldater og ytterligere rundt 200.000 politiansatte, ifølge offisielle tall.
President Nicolás Maduro har bedt om økt militær rekruttering etter at USA har utplassert en flåte med krigsskip og verdens største hangarskip i Karibia under påskudd av å bekjempe narkotikahandel.
USA har anklaget Maduro for å lede det såkalte «Sol-kartellet», som ble erklært som en terrororganisasjon forrige måned.
Maduro sier at den amerikanske utplasseringen av militære styrker har som mål å styrte ham og ta kontroll over landets oljereserver.

11 hours ago
4











English (US)