Tusenvis av venezuelanerne som har flyktet fra landet under styret til Nicolás Maduro, har samlet seg i byer over hele verden for å feire at han er avsatt.
Venezuelanere danser og feirer i gatene i Santiago i Chile etter at amerikanske styrker gikk til aksjon og fanget Venezuelas president lørdag. Foto: Esteban Felix / AP / NTB
Nesten åtte millioner venezuelanerne har flyktet fra økonomisk kollaps og undertrykkelse under Maduro, og nyheten om at han er tatt til fange og avsatt av amerikanske styrker blir feiret over hele verden.
Tusenvis samlet seg i hovedstedene i Chile, Mexico, Argentina og i Miami i USA, der de danset, klemte hverandre og viftet med venezuelanske flagg.
I Miami samlet tusenvis seg, der de sang og kysset det venezuelanske flagget. I Spania, som er hjemsted for rundt 400.000 venezuelanere, kom tusenvis sammen i Madrid for å feire.
Stille for Machado
Venezuelas visepresident Delcy Rodríguez har sagt hun er klar til å samarbeide med Washington, ifølge USAs president Donald Trump. Han sier opposisjonsleder og fredsprisvinner María Corina Machado «ikke har støtten eller respekten i landet» til å være president.
Under markeringen i Madrid ble imidlertid en melding fra Machado spilt over høyttaleren, og folkemengden ble stille da hun i meldingen sa at «Venezuela skal bli fritt.»
I hovedstaden Bogota i Colombia, som huser nesten tre millioner venezuelanere – flere enn noe annet land – smilte frisøren Kevin Zambrano bredt da han fortalte AFP at han var «Glad, glad, glad» for å se Maduro forsvinne.
– Guddommelig rettferdighet, sa sikkerhetsvakten Yeiner Benítez, som flyktet fra Venezuela i 2022.
Ikke alle fornøyde
Ikke alle er imidlertid fornøyde med det de ser på som amerikansk intervensjon.
I Mexico City og Buenos Aires samlet grupper seg ved de amerikanske ambassadene der for å gjøre sin protest kjent. I Mexico ble det viftet med bannere med slagord som «Nei til krig», mens i Argentinas hovedstad ropte folk «Ut, yankeer, ut!»
I Los Angeles og flere andre amerikanske byer var det også demonstrasjoner som fordømte USAs aksjon.

23 hours ago
1











.jpg)


English (US)