Vi er enige med deg når det gjelder bussveien, Ola Helgeland

2 hours ago 1



Innsenderne er enige med Ola Helgeland om at Revheimsveien må prioriteres først når bussveien bygges vestover. Foto: Kristian Jacobsen
  • Mette Vabø

    Gruppeleder, Stavanger Venstre

  • Kjartan Alexander Lunde

    Leder, utvalg for klima og natur i Stavanger (V)

  • Kolbein Haakon Lunde (V)

    Leder av Madla og Kvernevik bydelsutvalg

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

iconDebatt

Dette er et debattinnlegg. Innlegget er skrevet av en ekstern bidragsyter, og kvalitetskontrollert av Aftenbladets debattavdeling. Meninger og analyser er skribentens egne.

DEBATT: Ola Helgeland spør hvilket parti som vil prioritere Revheimsveien først når bussveien skal bygges vestover. Svaret er enkelt: Venstre har allerede foreslått nettopp det.

I bystyret 26. mai 2025 foreslo Venstre å starte utbyggingen på strekningen Madla–Kvernevik som første byggetrinn. Dette var i tråd med vedtaket fra februar 2024, der et flertall støttet Venstre i at Madla–Kvernevik skulle prioriteres først. Vi fikk dessverre ikke flertall for å følge opp dette. Bare Frp, Sp og INp stemte med oss. Høyre, Arbeiderpartiet, KrF, SV og Rødt valgte å lage flertall for å starte med Madlaveien.
For Venstre var dette et skuffende vedtak. Vi er helt enige med Ola Helgeland og med Madla og Kvernevik bydelsutvalg, som lenge har pekt på at Revheimsveien er den største flaskehalsen for busstrafikken vestover. Det er her køene står i rushtiden, og det er her tiltakene vil gi størst effekt for bussbrukerne og nærmiljøet.

Vi er også opptatt av å ta vare på trærne langs Madlaveien. Bytrær er viktige for natur, nærmiljø og trivsel, og vi må bli flinkere til å ta vare på dem når vi bygger byen. Ved å starte utbyggingen på strekningen Madla–Kvernevik først, ville vi fått bedre tid til å jobbe gjennom løsninger på Madlaveien. Da kunne vi redusert naturinngrepene og sørget for at flere av trærne bevares.
Det er rett og slett mer fornuftig å bygge bussvei der det i dag mangler bussfelt, enn å starte med å oppgradere en strekning som allerede har bussfelt fra før. Den største nytten kommer ved å gjøre bussen raskere der den står fast i dag, og det er på Revheimsveien.
Venstre vil derfor fortsette å jobbe for at utbyggingen vestover starter på riktig plass og med riktig rekkefølge. Kvernevik og bydelen vest fortjener et bedre kollektivtilbud og en effektiv bussvei nå, ikke senere. Vi står fast ved løftet om å bygge bussvei til Kvernevik først.

Publisert:

Publisert: 9. november 2025 18:42

Read Entire Article