Vi måtte velge mellom pest eller kolera, men eiendomsskatten skal bort igjen!

2 hours ago 1



DEBATT: Stavanger trenger ikke eiendomsskatt på boliger og ville ikke hatt det i dag dersom Høyre ikke hadde ønsket å gjeninnføre den bare ett år etter Frp fjernet den.

I innlegget skriver Frp-bystyrerepresentantene som møtte på bystyremøtet 15. desember hvorfor de stemte som de gjorde. Foto: Jarle Aasland
  • Leif Arne Moi Nilsen

    Frps bystyregruppe

  • Kristin Lode

    Frps bystyregruppe

  • Grete Kvalheim

    Frps bystyregruppe

  • Bjarne Lunde

    Frps bystyregruppe

  • Montgomery Jacobsen

    Frps bystyregruppe

  • Helge Gabrielsen

    Frps bystyregruppe

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

iconDebatt

Dette er et debattinnlegg. Innlegget er skrevet av en ekstern bidragsyter, og kvalitetskontrollert av Aftenbladets debattavdeling. Meninger og analyser er skribentens egne.

Grunnen til at Høyre i flere år har samarbeidet med Arbeiderpartiet i Stavanger, er at Fremskrittspartiet er en prinsipiell motstander av eiendomsskatt. Nesten uten unntak har Høyre styrt Stavanger med eiendomsskatt. Etter en avtale i kjølvannet av lokalvalget i 2023 krevde Fremskrittspartiet eiendomsskatten fjernet for å støtte et borgerlig samarbeid og en Høyre-ordfører.

Allerede under budsjettforhandlingene høsten 2024 jobbet Høyre imot avtalen med Frp og sitt eget valgløfte. Under høstens budsjettforhandlinger kom det derfor ikke som en overraskelse at verken Høyre, KrF, Venstre sto ved avtalen med Frp eller sine valgløfter.

Vi lover å jobbe for å få eiendomsskatten bort igjen.

Da Senterpartiet satte jordkablene i spill på blant annet Finnøy og Fogn ved å ta til orde for å innføre eiendomsskatt på boliger igjen – bare ett år etter at det ble fjernet, var Høyre raske med å ønske å sende regningen til innbyggerne igjen. Høyre ville ha oss med på å stemme for eiendomsskatt – også uten å påvirke hva den skulle brukes til. Det gikk naturligvis på tilliten løs.

Frp ønsket et borgerlig budsjett

Fremskrittspartiet ga tydelig beskjed om at vi ikke kunne støtte et borgerlig budsjett med eiendomsskatt. Likevel ble ikke advarslene våre tatt på alvor, selv når det kom 77 millioner kroner ekstra fra staten og vi strekte ut hånden for å få til et borgerlig budsjett. Beløpet fra staten var ironisk nok akkurat det samme beløpet som Høyre først ville ta inn i eiendomsskatt fra Stavangers innbyggere.

Når Høyre likevel ikke ville holde avtalen med Fremskrittspartiet om ingen eiendomsskatt, på tross for milliondryss fra staten og en bedre skatteinngang enn forventet, så kan vi konstatere at Høyre ønsket stemmene våre, men ikke samarbeidet. Det ordfører Losnedal møtte oss med var at «Alle partier utenom ett (Frp) i bystyret ønsker å gjeninnføre eiendomsskatten på et eller annet nivå, for å ta Stavanger gjennom denne perioden. Da kan ikke det ene partiet diktere de andre» og «Så er det sånn at alle partier har stemmeplikt i bystyret».

Jordkabelfond ingen grunn til eiendomsskatt

Fremskrittspartiet kan ikke akseptere å bli truet til å stemme for et budsjett. Derfor måtte vi, dersom vårt eget budsjett uten eiendomsskatt skulle falle, nøye vurdere hvilket budsjett som totalt er best for byens innbyggere.

Det store problemet med Høyres budsjett er at det gjeninnføres eiendomsskatt ene og alene for å finansiere et jordkabelfond. Leses Høyres endelige budsjett, ser man at det er lagt opp til at inntil hele beløpet som tas inn årlig i eiendomsskatt kan brukes på jordkabler. På toppen er ikke jordkablene fullfinansierte i budsjettet, og det er flere strekk som det må vurderes om kommunen skal betale for jordkabler, når nettet oppgraderes andre steder i kommunen.
Vi ønsker jordkabler, men når prosjektene ikke blir godkjent for jordkabel kan vi ikke bruke flere hundre millioner kroner på en ikke-kommunal oppgave. Gjeninnføring av eiendomsskatt for å bruke flere hundre millioner – gjerne inntil 650 millioner på jordkabler kan ikke Fremskrittspartiet stille seg bak. Selv om Arbeiderpartiet tar inn noe mer i eiendomsskatt i 2026, går i det minste beløpet til barn, unge og eldre. I valget mellom å stemme sekundært på to budsjetter – pest eller kolera – valgte vi at pengene skulle komme barn, unge og eldre til gode – ikke ekstraregninger fra Lyses nettselskap.

Vil fjerne eiendomsskatten på nytt

Alle partiene på borgerlig side har et ansvar for å få til et borgerlig budsjett. Forutsetningen er at det er et borgerlig budsjett. Dessverre var det vanskelig å se forskjell på Høyre og Arbeiderpartiet sine budsjetter.

Selv om Høyre forsøker å bløffe velgerne med at de skal fjerne eiendomsskatten innen 2029, står det ikke til troende. Det legges opp til en stor pengebruk som ikke er fullfinansiert i budsjettet deres, og hvem tror virkelig at den som gjeninnfører eiendomsskatt angivelig har tenkt å fjerne den fire år senere? Vi stoler ikke på at Høyre vil slutte med økning av eiendomsskatten, og det er nå allerede bevist at når Høyre trenger penger, så innfører de eiendomsskatt.

Selv om vårt budsjett uten eiendomsskatt ble nedstemt, gir vi oss ikke. Vi skal jobbe for å fjerne eiendomsskatten på nytt.

Dersom det skal være håp for et borgerlig samarbeid framover, kunne vi ikke godta å bli tvunget til å stemme for Høyres budsjett som gjeninnfører eiendomsskatt, og i tillegg legger opp til en uansvarlig pengebruk gjennom et kabelfond. Derfor var det bedre å stemme sekundært for barn, unge og eldre.

Publisert:

Publisert: 16. desember 2025 11:46

Read Entire Article