Vi trenger en butikk til på Mosby

3 hours ago 2



Hvor lenge skal et jordstykke ligge brakk før det ikke kan kalles dyrket jord?

Jeg kan ikke se at det jordet det er snakk om er å karakterisere som dyrket mark lenger, skriver innsenderen. Foto: Vegard Damsgaard

Nå har jeg bodd på Mosby siden 1984 uten å se en eneste traktor sette en plog i det jordet som det er snakk om å bygge på. Og enda lenger er det dersom en regner den tiden jeg reiste forbi det samme jordet da jeg bodde i byen og tok bussen for å jobbe på Høie tekstilfabrikk. Da sto det endatil en slakterforretning som fortsatt var i bruk ved den såkalte trekanten på Mosby.

Kan jeg få lov til å spørre Statsforvalteren om han har undersøkt når det jordet sist var dyrket? Eller er det noen som synes det er slik stas med det jordet som i dag ikke ser ut, som klager fordi det ser ut nøyaktig som en åpen glenne i skogen? Kanskje det også skal karakteriseres som dyrket jord? Hvor i all verden er logikken i dette?

Ett skritt nærmere nytt senter

Reiser innsigelse mot nytt senter

Når jorden ikke har vært dyrket på bortimot et halvt hundre år skal det likevel karakteriseres som dyrket mark? Hvor lenge skal et jordstykke ligge brakk før det ikke har den karakteristikken? 100 år, 200 år 300 år eller enda lenger?

Ser Statsforvalteren komikken i dette eller har vedkommende ingen sans for slikt? Jeg personlig kan i min villeste fantasi ikke se at det jordet det er snakk om er å karakterisere som dyrket mark lenger. Ikke har den vært pløyd og ikke har det vært gjødslet på så lenge jeg har visst om det jordet, og jeg tviler på at det vil bli gjort i årene som kommer heller.

Vær så snill og ikke sett kjepper i hjulene for de som vil gjøre noe fornuftig med det jordet, og vis at dere vil at Mosby skal bli et vekstsenter i Kristiansand. Vi trenger en butikk til her på Mosby slik at det blir litt konkurranse på matvareutvalget og priser. Vi kunne egentlig trenge en butikk her oppe på Høietun også, men det er vel for mye å håpe på. Det er vel for kort distanse med om lag tre kilometer å gå til nærmeste butikk. En ting er å gå nedoverbakke til butikken, men å gå like langt i oppoverbakke kan bli veldig tungt for mange eldre som bor her oppe.

Read Entire Article