Vil ha ølser­vering hele natta under fotball-VM

2 hours ago 2



Regjeringen vil at ølkranene skal kunne holdes åpne fram til klokka 6 under kamper om natten under fotball-VM i sommer. Det møter skepsis fra rusorganisasjon.

Statsminister Jonas Gahr Støre tapper øl under et besøk til Øyafestivalen i Oslo i 2024. Nå vil han ha unntak i ølserveringen under hele fotball-VM i sommer. Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB

Amanda Pedersen Giske / NTB

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) vil at folk som ser nattkampene under fotball-VM i sommer på pub, skal få ta seg en øl fram til klokken 6.

– Vi er mange som gleder oss stort til å se herrelandslaget spille VM-kamper til sommeren. Regjeringen kommer nå med en løsning slik at folk skal kunne se fotball i fellesskap på utesteder helt til fløyta går. Også når kampene går sent på kvelden og på natten, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap).

De midlertidige endringene gir kommunene mulighet til å tillate ølservering også når kampene spilles på natta, går det fram av et høringsnotat som ble lagt fram fredag.

De foreslår ingen endringer for brennevinsserveringen. Høringsfristen er på seks uker.

– Denne fotballbegivenheten er det mange som ser fram til, og statsministeren har vært tydelig på at vi skal finne en praktisk løsning på skjenkeregelverket. Det kommer vi med nå, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap).

Ikke presedens

– Generelt mener departementet man bør være svært tilbakeholden med å gjøre midlertidige endringer i alkoholregelverket ettersom det kan uthule helheten og konsistensen i alkoholpolitikken, skriver Helse- og omsorgsdepartementet i høringsnotatet.

– Det midlertidige unntaket er ikke ment å skape presedens for senere anledninger, skriver departementet videre.

Det blir opp til kommunene å eventuelt gi tillatelse til å bruke regelendringene.

Det vil være anledning for kommunene å fastsette en skjenketid som er lengre enn klokken 3, men kortere enn klokken 6.

– Selv om det åpnes for skjenking utover natta så må folk vise hensyn til hverandre slik at fotballfesten blir en god opplevelse for alle, sier Vestre.

Arbeidsgiver vs. arbeidstaker

NHO Reiseliv, arbeidsgiverforeningen for serveringsbransjen, er fornøyd med forslaget fra regjeringen.

– Nå leverer regjeringen på det de har lovet, og vi i bransjen jubler over muligheten til å invitere hele Norge til VM-fest, sier Tobias Strandskog-Christensen, bransjesjef for servering i NHO Reiseliv.

Han ber ordførere og kommunestyrer rundt omkring om å gå i dialog med bransjen for å sikre trygge feiringer under fotball-VM i sommer.

Fellesforbundet, som organiserer de ansatte i serveringsbransjen, er ikke like begeistret.

– Skjenkereglene kan ikke endres hver gang det dukker opp en ny begivenhet. Dette skaper uforutsigbarhet, ikke bare for de ansatte, men også for transport, politi og helseberedskap, sier Clas Delp, forbundssekretær i Fellesforbundet, i en artikkel på forbundets nettside.

Han sier at mange ansatte i denne bransjen allerede har dårlige lønns- og arbeidsvilkår – og mangler for eksempel arbeidsavtaler som regulerer overtid og nattarbeid på en skikkelig måte.

Rusorganisasjon kritisk

– Medgangssupporter er ikke noen hedersbetegnelse i fotballen. Det er likevel akkurat den rollen politikerne har tatt i denne saken. Lovendringen bærer preg av ønsket om å være med på vinnerlaget. Taperen er folkehelsa.

Det sier Inger Lise Hansen, generalsekretær i Actis. Hun mener kampprogrammet i fotball-VM ikke kan «styre norsk alkoholpolitikk» – og frykter at alkoholåpningen regjeringen nå legger opp til, vil skape presedens.

– Risikoen er at vi ender opp med en alkoholpolitikk som bare er restriktiv når det ikke er politisk krevende å være det. Det er jo ingen tvil om at det kommer nye anledninger, mesterskap eller konkurranser, hvor dette vedtaket vil bli brukt brekkstang for nye unntak.

Brenna fornøyd

Ap-nestleder Tonje Brenna er på sin side glad for at partiet hennes vil endre reglene slik «at folkefesten kan fortsette».

– Yes! Dette måtte vi bare få i orden, sier hun til NTB.

Brenna sier kommunene nå får anledning til å legge til rette for VM.

– Flere av kampene skal gå om natta norsk tid. Også de som følger fotballfesten på pub, kan få ta seg en øl, også om klokka blir både fire og fem.

Read Entire Article