Virkelighetsfjern oljepolitikk

5 days ago 13



KLIMAMÅL: Det er vanskelig å tenke seg noe mer virkelighetsfjernt enn Frp’s tankegang.

Andreas Aukland er førstekandidat for MDG i Rogaland.
  • Andreas Aukland, 1. kandidat for Rogaland MDG, og Andreas Ormevik, 2. kandidat for Hordaland MDG

    Andreas Aukland, 1. kandidat for Rogaland MDG, og Andreas Ormevik, 2. kandidat for Hordaland MDG

Publisert: Publisert:

For mindre enn 50 minutter siden

iconDebatt

Dette er et debattinnlegg. Innlegget er skrevet av en ekstern bidragsyter, og kvalitetskontrollert av Aftenbladets debattavdeling. Meninger og analyser er skribentens egne.

Kristoffer Sivertsen og Frp mener at vi må slutte med “virkelighetsfjerne” klimamål og i stedet applaudere norsk olje og gass for innsatsen for å redusere klimagassutslipp.

Ifølge Sivertsen, er norsk olje- og gassproduksjon verdens beste, og det stemmer at vi har mange felt med lavere CO₂-utslipp per produserte fat enn gjennomsnittet i verden. Men hovedgrunnen til dette er at vi elektrifiserer med kraft fra land, noe både Frp og MDG er mot.

Vi er også usikre på om Frp er klar over alle feltene på norsk sokkel som er skitnere enn gjennomsnittet i verden? Statfjord, Ula, Brage og Draugen er eksempler på felt som bør avvikles heller enn å forsyne seg grovt av gratis, dyrebar og fornybar strøm fra land for å forlenge levetiden.

Andreas Ormevik og Andreas Aukland fra MDG mener Frp’s oljepolitikk er virkelighetsfjern.

Sivertsen lover at Frp skal være “garantisten for olje- og gassproduksjon på norsk sokkel så lenge det er etterspørsel” - det er vel og bra, for EU og UK skal redusere etterspørselen på gass med 75 prosent innen 2040. Da skulle man kanskje tro at Frp også planlegger å redusere aktiviteten på norsk sokkel i tråd med dette, og i tråd med MDG sin utfasingsplan?

Neida! Sylvi Listhaug har lovet gang på gang at Frp skal lete og produsere olje i 100 år fremover, helt uten tanker om når vår nesten eneste kunde for gass planlegger å frigjøre seg fra fossil energi. Det er temmelig dårlig markedsøkonomi, og det er heller ikke fysisk mulig. Dersom vi legger tallene fra Sokkeldirektoratet til grunn, er det nemlig slutt på kjente reserver av olje og gass på norsk sokkel om 14 år med dagens produksjonsnivå.

Sivertsen ønsker seg “sunn fornuft” i oljepolitikken. Vi ønsker en opplyst og faktabasert diskusjon velkommen, og vil gjerne ha med oss flere partier på en ansvarlig omstilling av oljenæringen. Men Frp bør gjøre rede for om de enten har behov for å lese seg bedre opp på status på norsk sokkel, eller om de bevisst villeder sine velgere med totalt virkelighetsfjern oljepolitikk.

Publisert:

Publisert: 9. juli 2025 20:04

Read Entire Article