En medvirkende årsak til at Donald Trump sparket Michael Waltz var at sikkerhetsrådgiveren bak hans rygg hadde diskutert et angrep på Iran med Israels statsminister, skriver Washington Post.
Publisert: 03.05.2025 18:03
Ifølge avisens kilder hadde Waltz private samtaler med Benjamin Netanyahu før den israelske statsministerens besøk i Det hvite hus i februar.
Waltz skal langt på vei ha delt Netanyahus syn på behovet for et slikt angrep, noe de to også skal ha diskutert i detalj. Dette skal ha irritert Trump kraftig, forteller kilder i Det hvite hus til Washington Post.
– Waltz ønsket å ta USAs politikk i en retning Trump ikke var komfortabel med ettersom det ikke var gjort noe forsøk på å finne en diplomatisk løsning, sier en av avisens kilder.
– Man kan ikke holde på slik. Man jobber for presidenten i sitt eget land, ikke for et annet lands leder, sier en av Trumps rådgivere.
I mars la Waltz ved en feil The Atlantics sjefredaktør Jeffrey Goldberg til i en meldingsgruppe på meldingstjenesten Signal der et amerikansk angrep i Jemen ble diskutert.
Blant de øvrige som var med i gruppen var forsvarsminister Pete Hegseth og visepresident J.D. Vance.
Da dette ble kjent rykket Trump først ut med et forsvar av Waltz, men ifølge Washington Posts kilder var det denne tabben som fikk begeret til å renne over for presidenten.
Torsdag bekreftet Trump at Waltz erstattes som nasjonal sikkerhetsrådgiver, men nominerte ham samtidig til posten som FN-ambassadør.
Utenriksminister Marco Rubio skal det neste halve året også fungere som sikkerhetsrådgiver, opplyste Trump.