Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_3e3ebcf15ce0f5be60feeca974595711, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Full strid om Stortingets Epstein-gransking - NorwayToday

Full strid om Stortingets Epstein-gransking

2 hours ago 1


Hvem skal granske norske Epstein-koblinger? Og skal granskingen kun omfatte Utenriksdepartementet?

Det er de to spørsmålene som nå skaper full konflikt på Stortinget.

I dag sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) at han er åpen for at Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité ser på saken.

Men det er ikke godt nok for opposisjonen på Stortinget.

– Jeg skjønner ikke helt hva Støre forsøker seg på her. Hovedpoenget med en ekstern gransking er at noen andre enn politikerne skal gå gjennom alt, for å få alt på bordet, sier Venstre-leder Guri Melby til NRK.

Frp-leder Sylvi Listhaug sier det slik til VG:

– Det ser ut som Ap er i ferd med å bli drevet fra skanse til skanse i sin kamp for at utenrikstjenesten skal granskes. Nå begynner jeg virkelig å lure på hva tidligere utenriksminister Støre og Ap er redd for at skal komme fram, sier hun.

Guri Melby sitter i en stol

KRITISK: Venstre-leder Guri Melby.

Foto: Ismail Burak Akkan / NRK

Bred gransking

Det holder heller ikke at en Epstein-gransking bare skal ta for seg Utenriksdepartementet, ifølge MDG-leder Arild Hermstad. Han mener Stortinget må gå lenger.

– Det vil være ubegripelig for folk om det settes så snevre grenser for hvem som kan granskes av kommisjonen. Jeg håper Listhaug blir med å danne flertall for en bredere gransking med et mandat som kan komme til bunns i dette, sier Hermstad til NRK.

Arild Hermstad

GRANSKING: MDG-leder Arild Hermstad vil ha en bred undersøkelse av hele Epstein-saken.

Foto: Jonas Been Henriksen / NTB

Torsdag varslet partileder Listhaug at det er behov for å undersøke om det har rådet en ukultur i Utenriksdepartementet. Hun sender en invitasjon til de andre stortingspartiene for få i gang en ekstern gransking.

Men Listhaugs tilnærming er ikke tilstrekkelig, mener Hermstad.

– Frps forslag er altfor snevert. Nå må Stortinget ta ansvar for å bygge opp igjen tilliten, og da kan vi ikke begrense oss til å granske utenrikstjenesten og utelukke andre, sier han til NRK.

MDG får full støtte fra Venstre.

– Ikke bare UD må granskes, dette er mye større enn dem, sier Melby.

Også andre

Det er flertall på Stortinget for å gjennomføre en uavhengig gransking av Utenriksdepartementet etter at flere partier sluttet opp om dette torsdag.

Men hvilken form for granskingen skal ha, er fortsatt uavklart.

– Vi vil begynne å diskutere hvilket mandat et utvalg skal ha og hvilke personer det er naturlig skal ha en rolle, sa Frp-leder Sylvi Listhaug til NTB torsdag.

Flere av forholdene som er omtalt i Epstein-dokumentene handler om ambassadør Mona Juul og hennes mann Terje Rød-Larsen.

Men også tidligere statsminister Thorbjørn Jagland, som også har vært leder av Nobelkomiteen, er i søkelyset. Det samme er tidligere utenriksminister Børge Brende.

Hermstad mener også andre samfunnstopper og institusjoner må inngå i granskingen. Ifølge stortingsrepresentanten må man ikke bare undersøke om det kan være snakk om korrupsjon, men også politisk påvirkning.

– Og da kan vi ikke begrense oss til bare UD, sier MDG-lederen.

– Vi må få klarhet i om norske myndighetspersoner har misbrukt posisjonene sine, eller hatt bindinger til aktører som motarbeider norske interesser, setter norske interesser i fare, eller opererer i samspill med antidemokratiske strømninger.

Hermstad er positiv til dialog med Fremskrittspartiet om mandatet.

– Kontrollkomiteen

Støre har så langt sagt at regjeringen ikke ser behov for en ekstern gransking av hele Epstein-komplekset.

Han viser blant annet til at et slikt utvalg ikke er egnet til å ta stilling til enkeltpersoners personlige ansvar og peker på at dette er påtalemyndighetens og domstolenes ansvar, ifølge et brev til Stortinget som Dagbladet omtalte først.

– Det er avgjørende at det utvises åpenhet og at denne saken blir opplyst. I svaret mitt til Stortinget denne uken, la jeg vekt på at regjeringen vil svare på alle spørsmål som Stortinget måtte ha, sier Støre til NRK.

– Jeg mener det er riktig at Stortingets kontrollkomité diskuterer saken.

– Det eneste forslaget jeg til nå har uttalt meg om, er Sylvi Listhaugs forslag om å nedsette et eget, eksternt granskingsutvalg. Det mener jeg er en lite egnet måte å opplyse saken på.

– Forstår ikke

Venstre-leder Guri Melby reagerer på signalene fra Støre.

– Jeg forstår ikke hvorfor Ap sier nei til en uavhengig og bred gransking for å få alle kort på bordet. Hvorfor vil ikke Ap bidra til å rette opp dette enorme tillitsbruddet? sier Melby.

Torsdag kveld ble det klart at Thorbjørn Jagland, tidligere Ap-leder, statsminister, utenriksminister, og stortingspresident, skal etterforskes av politiet.

– Han er mistenkt for grov korrupsjon, sier Økokrim-sjef Pål K. Lønseth torsdag.

Jagland var generalsekretær i Europarådet fra 2009 til 2019, og leder for Nobelkomiteen fra 2009 til 2015.

Hans advokat Anders Brosveet sier Jagland i utgangspunktet ser positivt på Økokrims beslutning.

– Det viktigste nå er at Jagland får en klar og autoritativ avklaring fra Økokrim, fremfor at hver enkelt redaksjon skal føle behov for å gjennomføre sine egne undersøkelser. Det gagner alle parter at dette behandles av rette instans, sier Brosveet.

Publisert 06.02.2026, kl. 12.01 Oppdatert 06.02.2026, kl. 12.55

Read Entire Article