IMF venter at Trumps tollpolitikk vil ramme verdensøkonomien: – Et negativt sjokk

1 week ago 16


Pengefondet barberer vekstprognoser for global økonomi.

Kristalina Georgieva er sjef for det Det internasjonale pengefondet (IMF). Foto: ALEX WONG / AFP / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Kortversjonen

– Verdensøkonomien er på vei inn i en ny æra, skriver Det internasjonale pengefondet (IMF) i sin halvårige rapport «World Economic Outlook».

Fondet legger frem rapporten etter at president Donald Trumps tollpolitikk har kastet om på verdens handelssystem.

IMF fremholder at USAs økning av tollsatsene til det høyeste på hundre år, vil få konsekvenser for veksten i økonomien.

Les på E24+

Slik kjemper Kina-selskaper mot Trump-tollene

– Den påfølgende kunnskapsusikkerheten og uforutsigbarheten i politikken er en viktig drivkraft for de økonomiske utsiktene, skriver fondet.

– Dersom denne brå økningen i tollsatser og den tilhørende usikkerheten vedvarer, vil det føre til en betydelig nedgang i den globale veksten.

– Negativt tilbudssjokk

I rapporten legger IMF frem flere forskjellige prognoser som følge av usikkerheten:

  • Medregnet tollsatser kunngjort mellom 1. februar og 4. april fra USA og mottiltak fra andre land, reduseres global økonomisk vekst til 2,8 prosent i år og 3 prosent neste år – en samlet nedgradering på 0,8 prosentpoeng.
  • Uten tollsatsene kunngjort i april vil global økonomi vokse med 3,2 prosent, viser pengefondets alternative prognose.
  • I det siste alternativet har fondet tatt med USAs tollpause mot mange land og den skyhøye tollen mot Kina. Tollpausen, selv om den forlenges, vil ikke ha særlig betydning for vekstutsiktene, ifølge IMF.

– Tollsatser utgjør et negativt tilbudssjokk for landet som innfører dem, ettersom ressurser omfordeles til produksjon av mindre konkurransedyktige varer, skriver IMF.

– Dette fører til lavere samlet produktivitet og høyere produksjonskostnader, fortsetter pengefondet.

IMF setter krittstreken for et globalt økonomisk tilbakeslag ved to prosent vekst.

– Til tross for nedgangen, holder den globale veksten seg godt over resesjonsnivåer, påpeker pengefondet.

Venter svakere USA-vekst

IMF tror imidlertid at effekten på verdens prisvekst blir mer dempet, med en oppjustering av anslaget på 0,1 prosentpoeng for hvert av årene 2025 og 2026.

Prisveksten er likevel ventet å dempes videre til 4,3 prosent i 2025 og 3,6 prosent i 2026.

Fondet understreker at de globale anslagene ikke viser de betydelige forskjellene mellom landene.

  • IMF kutter USAs vekstprognose for 2025 med 0,9 prosentpoeng til 1,8 prosent. Samtidig øker fondet anslaget for prisveksten i USA med 1 prosentpoeng.
  • Fondet kutter anslaget for Kinas vekst i år med 0,6 prosentpoeng til 4 prosent, mens prisveksten kuttes med 0,8 prosent.
Read Entire Article