Men en offentlig utdanningskrangel vil hun ikke spille opp til.
Søndag 11. mai kl. 22:12Kortversjonen
- Erna Solberg kritiserer Sylvi Listhaugs skolepolitikk og mener Frp mangler substans.
- Listhaug uttrykker overraskelse over kritikken.
- Listhaug understreker at Frp ønsker kunnskapsministerposten, men ikke at hun nødvendigvis vil ha den personlig.
Lørdag sendte Høyre-leder Erna Solberg utdanningsstikk i retning Frp-leder Sylvi Listhaug.
Det syns Listhaug er merkelig.
– Jeg er jo litt forbauset over at hun bruker tid på å kritisere oss for å ville ha en bedre skole. At vi ønsker økte ambisjoner for læringsnivået, og å ta grep om vold og uro som finnes i skolen, sier Listhaug.
Frp-lederen har allerede fortalt VG at partiet vil ha kunnskapsministeren om det ender med borgerlig regjering til høsten.
– Nå har de andre partiene, inkludert Høyre, prøvd sine løsninger, og den har ikke fungert. Vi ser tvert imot fallende læringsresultater. Vi har sett økt bråk og uro i klassene, sier Frp-lederen.
Listhaug har tidligere brukt sterke ord for å beskrive regjeringen til Ap og Sp:
Listhaug understreker at det er Frp som ønsker kunnskapsministerposten i en eventuell regjering etter valget – ikke nødvendigvis partilederen personlig.
– Jeg ser at Erna tydeligvis mener at det er den posisjonen jeg vil ha, men jeg snakker på vegne av partiet.
Solberg uttalte lørdag at hun hadde forstått at Listhaug har lyst til å bli kunnskapsminister.
– Det handler ikke om hva jeg ønsker. Det handler om at hvis vi vinner valget, og vi får satt sammen en regjering, mener jeg at Frp bør ha den posten, sier hun.
Listhaug begrunner dette med at Høyre har styrt departementet i mange år, og at det nå er på tide med en ny «medisin».
Hun understreker at hun er engasjert i skolepolitikk også som mor til tre barn på ulike skoletrinn.
– Jeg har barn på videregående, ungdomsskolen og barneskolen. Jeg har over mange år sett utviklingen i skolen på nært hold, og det gjør selvfølgelig at jeg er engasjert i dette.
– Det trengs å tas grep, rett og slett, sier hun.
Når det gjelder Solbergs påstand om at Listhaug knapt har kommet med innspill til skolepolitikken tidligere, sier Frp-lederen:
– Det som skjer internt i en regjering, skal forbli internt i en regjering. Så i motsetning til Erna, kommer jeg ikke til å kommentere hva som har skjedd tidligere i interne møter.
Listhaug ønsker ikke å en offentlig krangel med Høyre-lederen.
– Jeg tror at velgerne er lei av sånt. Og jeg tror det er mye bedre at vi får fram hva vi faktisk ønsker å gjøre, avslutter hun.
Til VG uttalte Solberg at hun opplever at Frp ikke har substansiell skolepolitikk, og at hun ikke helt skjønner hva de mener når de snakker om nivådeling.
At Frps forslag om nivådeling er vanskelig å forstå, stusser hun over.
– Jeg skjønner ikke at det er vanskelig å forstå. Det vi har sagt, er at dersom du har en klasse med 28 elever, og elever som er på mange ulike faglige nivåer, så er det vanskelig å greie å løfte hver og en, forklarer Listhaug.
Frp-lederen legger til at bruk av nivådeling er noe Høyre selv har vedtatt på sitt landsmøte.