Meta og Microsoft stiger kraftig på Wall Street

5 hours ago 7


Teknologikjempene trekker oppover etter tallslipp.

Trader inne på New York-børsen. Foto: Brendan McDermid / Reuters / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Saken oppdateres.

Slik ser det ut på Wall Street rett etter åpning torsdag:

  • Samleindeksen S&P 500 stiger 0,8 prosent
  • Teknologiindeksen Nasdaq er opp 1,8 prosent
  • Dow Jones-indeksen stiger 0,26 prosent

Oppturen kommer etter at store teknologiselskaper la frem kvartalsresultater etter stengetid i går kveld.

Både Microsoft og Facebook-eier Meta har vært kraftig opp gårsdagens etterhandel og dagens førhandel etter deres tallslipp. Andre tekgiganter som Amazon og Nvidia steg også kraftig i forkant av åpningen på Wall Street.

Etter stengetid i kveld kommer det resultater fra både Apple og Amazon.

Les på E24+

Slik bygger du balansert portefølje i usikre tider

Det var svingninger og dårligere stemning på Wall Street i går, selv om en innhenting mot slutten gjorde at det til slutt endte blandet med mindre utslag. Det skjedde blant annet etter at BNP-tall viste tilbakefall for USAs økonomi i første kvartal.

Mange børser holder stengt på arbeidernes dag 1. mai, men amerikanerne markerer «Labor Day» i september. På de børsene som har vært åpne, som London, København og Tokyo, har det vært oppgang eller flatt.

Microsoft

Microsoft leverte bedre enn ventet i første kvartal. Det gjaldt både for programvarekjempens inntekter på 70,1 milliarder dollar, og det justerte resultatet på 3,46 dollar per aksje.

Vekst for skytjenester og AI bidro til at selskapet slo forventingene. Microsoft samarbeider tett med ChatGPT-skaper OpenAI.

Sky-enheten Azure leverte en større inntektsvekst enn analytikerne hadde sett for seg i første kvartal. For andre kvartal varslet finansdirektør Amy Hood at de ventet at veksten ville øke til så mye som 35 prosent, ifølge Bloomberg.

Aksjen bykser 10,27 prosent.

Meta

Facebook- og Instagram-eier Meta gjorde det også bra i første kvartal.

Omsetningen økte mer enn ventet til 42,31 milliarder dollar. Sosiale medier-konsernet får det meste av inntektene sine fra reklame. Meta spådde samtidig at inntektene ville være på 42,5–45,5 milliarder dollar i andre kvartal.

AI-investeringer er en viktig faktor for de store tekselskapene om dagen. Meta har nå økt sitt anslaget for investeringer til 64-72 milliarder dollar, fra tidligere 60-65 milliarder dollar.

Aksjestrateg Andrew Rocco hos Zacks Investment Research mener det er positivt at Meta kommer med anslag for fremtiden, gitt usikkerheten som hersker rundt toll og økonomien. Han peker da både mot inntektsanslaget for andre kvartal og de oppdaterte investeringsprognosene, skriver Bloomberg.

Meta-sjef Mark Zuckerberg uttalte under kvartalspresentasjonen at de er «velposisjonert til å navigere den makroøkonomiske usikkerheten, ifølge nyhetsbyrået.

Meta-aksjen stiger 6,44 prosent.

McDonalds-fall

Det har også kommet nyheter og oppdateringer om andre kjente selskaper:

  • McDonald’s selger mindre. Burgerkjeden opplevde nedgang og svakere tall enn ventet både på omsetning, sammenlignbart salg og resultat i første kvarta. Toppsjefen poengterte at forbrukerne opplever usikkerhet for tiden.
  • Tesla-styreleder Robyn Denholm slår hardt tilbake mot rykter om at de har begynt å lete etter ny toppsjef for å erstatte Elon Musk. «Fullstendig feil», skriver styrelederen på X.
  • Bilprodusenten General Motors (GM) skrur ned forventningene til 2025, etter at Donald Trump har varslet både toll generelt og ulike toller som rammer bilindustrien spesifikt. GM venter nå et driftresultat på 10–12,5 milliarder dollar i år.
Read Entire Article