Et flertall av lokalpolitikerne i Rødt og Sp er åpne for å bruke mer oljepenger i statsbudsjettet.
- Flertallet av Rødt- og Sp-politikerne i landets kommunestyrer er åpne for å bruke mer oljepenger i statsbudsjettet.
- Et flertall av MDGs lokalpolitikere som svarte på VGs og Norgesbarometerets undersøkelse, støtter regjeringens nåværende nivå. Halvparten av SV-politikerne er imot å øke oljepengebruken.
- Ap-regjeringen har foreslått å bruke 580 milliarder kroner av oljefondet på neste års statsbudsjett.
De fire partiene som snart skal forhandle med Ap-regjeringen om statsbudsjettet, får sprikende råd fra sine medlemmer i landets kommunestyrer.
I MDG er flertallet enig med regjeringen om nivået. I SV sier halvparten nei til å øke bruken av oljepenger.
Det viser en undersøkelse som Norgesbarometeret har gjort for VG.
72 prosent av lokalpolitikerne i Rødt mener oljepengebruken kan økes noe eller betydelig.
– For oss er det ikke noe mål å bruke mest mulig oljepenger, skriver Mímir Kristjánsson, Rødts finanspolitisk talsperson, i en e-post til VG.
– Rødts lokale folkevalgte er opptatt av å styrke velferden. De tar hver dag kampen for nærskolen, eldreomsorgen og økt bemanning i barnehagen i kommuner med alt for dårlig økonomi. Da skjønner jeg at de heller vil bruke oljepenger for å unngå kutt og nedleggelser som går på bekostning av hverdagsvelferden til folk.
Oljefondet er i dag verdt over 20.000 milliarder kroner. Over halvparten av dette er avkastning.
Budsjettforslaget fra finansminister Jens Stoltenberg (Ap) går ut på å bruke 580 milliarder kroner av oljefondets avkastning neste år.
Det er omtrent hver fjerde krone av statsbudsjettet, eller 2,8 prosent av oljefondets beholdning ved årsskiftet.
I Stortinget torsdag forrige uke åpnet Stoltenberg for en stor gjennomgang av reglene for oljefondet.
Finanspolitisk talsperson, Rødt
Oljepengebruk: Opp? Eller ned?
Norgesbarometeret har stilt 8167 kommunestyrerepresentanter i alle norske kommuner det samme spørsmålet: Synes du oljepengebruken i statsbudsjettet bør økes eller reduseres i det endelige statsbudsjettet?
1494 medlemmer av kommunestyrene i 331 kommuner svarte på undersøkelsen.
Arbeiderpartiets lokalpolitikere er mest enig med regjeringen og Stoltenberg om bruk av oljepenger. 41 prosent mener likevel den kan økes.
aJabNeicVet ikke
Mest skeptiske til å bruke mer oljepenger er MDG-grasrota. Her sier 53 prosent seg enig med regjeringen om nivået på oljepengebruken.
– Vi deler finansministerens ambisjon om å holde oljepengebruken så lav som mulig, sier MDGs finanspolitiske talsperson Ingrid Liland.
Hun understreker at det viktigste for MDG er å få til en kursendring i oljepolitikken og en kollektivsatsing.
Finanspolitisk talsperson, MDG
– Våre endringer koster ikke noe i statsbudsjettet og lar seg enkelt finansiere gjennom for eksempel å droppe store motorveiprosjekter i byer som byene selv ikke engang vil ha.
– Men deres forhandlingsvenner drar i en annen retning. Vil dere stemme for et budsjett som åpner for å øke oljepengebruken?
– Vårt mandat er å gi Norge en grønnere retning, så det er det vi jobber for. Så må de andre partiene svare for sin oljepengebruk.
Selv om 17 prosent av MDG-grasrota er for en noe redusert oljepengebruk, sier Liland at dette ikke vil være en prioritert inn i budsjettforhandlingene med regjeringen.
– Nivået på oljepengene er ikke en prioritert for oss. Vi vil gjerne at det skal være så lavt som mulig, hvis det kan omstille norsk økonomi.
Nysgjerrig på hva borgerlig side svarte i undersøkelsen? Her kan du se se svarene:
Mímir Kristjánsson viser til hvordan Rødt har finansiert sine siste forslag til statsbudsjett:
– På Stortinget har vi mulighet til å finansiere viktige velferdsreformer med rettferdige skatteendringer, for eksempel for selskaper med store overskudd, skriver han.
– Så blir det opp til Arbeiderpartiet å velge, om de skal tviholde på tvangstrøya som deres eget skatteløfte innebære, levere på løftet til folk om å styrke velferden eller å finne andre inndekninger, fortsetter Rødt-representanten.

 7 hours ago
                                3
                        7 hours ago
                                3
                    





 English (US)  ·
                        English (US)  ·