Slått konkurs – gjenoppstår uten Lund Svindal på laget

2 hours ago 1


Plateful-gründer Lars-Kristian Leiro har hentet penger og fått matsvinnselskapet i drift igjen.

Lars-Kristian Leiro er klar for mer kontrollert vekst for Plateful. Foto: ANNE VALEUR

Publisert: Publisert:

For mindre enn 20 minutter siden

Matsvinnselskapet Plateful, som lager marked for mat som ikke ville blitt solgt i det ordinære markedet, ble slått konkurs i slutten av oktober.

Daglig leder var Lars-Kristian Leiro, mens investoren og tidligere alpinist Aksel Lund Svindal var styreleder gjennom investeringsselskapet Norselab.

Nå har Leiro, sammen med Fauna Eiendom, spyttet inn nok penger til at driften har blitt satt i gang igjen.

– Hvis vi summerer kjøp av bo som egenkapital i varelager og innskudd, har vi hentet opp mot 15 millioner. Det er vi som har fått det på beina, sier Leiro til E24.

Les på E24+

Tre eksperter: Slik investerer du 100.000 neste år

De to største eierpostene før konkursen var Norselab og Asko i tillegg til Leiro. De er ikke med videre, mens Fauna Eiendom og Leiros LK Optimum nå er inne med en 50 prosents andel av selskapet hver.

– Nå har vi rigget oss for fremtiden på en mer stabil omsetning med kontrollert vekst og lønnsomhet, fremfor å ha den sålen som var bygd for mer ekspansjon, sier Leiro.

Av de 20 ansatte da styret slo selskapet konkurs i november, er 14 med videre, opplyser gründeren.

Aksel Lund Svindal har ikke svart på E24s henvendelser. Norselab-sjef Erik Syvertsen skriver i en tekstmelding at de ikke har noen kommentarer til saken.

Les på E24+

Disse bankaksjene gir best utbytte

– Alle ser verdien av det

Plateful-sjefen sier at de ser at det private er veldig påkoblet, og at selskapet jobber med mange hoteller og kantiner.

– Alle ser verdien av det, men det offentlige er en utfordring, sier Leiro.

Han sier han gjerne skulle sett at det offentlige ble med på å redusere matsvinn.

– Det burde vært interessant for dem å kutte kostnader, men der har vi vært på blant annet i ombudsprosesser, uten å få gehør for noen ting. Selv om de synes det vi jobber med, er interessant. Det private er veldig på ballen, sier han.

– Relativt stor virksomhet

Anders Ruud Christensen, som ble satt inn som bostyrer for selskapet etter konkursen, bekrefter at han har fått informasjon om at de har inngått en avtale med banken og kjøpt ut eiendelene til det tidligere selskapet.

– Når pant overstiger verdiene, har vi opphevet konkursbeslaget, og da har de reelt sett kjøpt driften og eiendelene av banken, sier advokaten.

Bakgrunnen for konkursen var at de ikke kunne drive videre, da banken deres ikke ville fornye kredittrammen til den størrelsen de hadde tidligere.

– Det er en relativt stor virksomhet, og vi har ikke gjort ferdig våre undersøkelser om selskapet og deres drift. Første skiftesamling er i januar, men det er intet ut fra foreløpige undersøkelser som tilsier noen kritikkverdige forhold, sier Christensen.

Han sier det er ønskelig at virksomheter drives videre etter konkurser av hensyn til de ansatte.

– En rask videreføring av eksisterende drift reduserer også lønnskravene i boet, som ellers ville blitt dekket av lønnsgarantiordningen, sier Christensen.

Read Entire Article