Vigdis Hjorth overrasket alle med ny roman

2 hours ago 4


Dette skulle være en bokhøst uten ny Vigdis Hjorth-roman, men i all hemmelighet har hun skrevet ferdig en bok som kommer allerede i oktober.

 Terje Bringedal / VGVigdis Hjorth i et intervju med VG i 2020 i Sandvika. Nå skriver hun om to kvinner av ulik klasse som går på den samme puben i Sandvika. Foto: Terje Bringedal / VG
Oppdatert mandag 25. august kl. 17:32

– Hverken jeg eller forlaget trodde at jeg skulle skrive ferdig boken allerede nå, skriver Vigdis Hjorth (66) i en e-post til VG.

Romanen «Det gode mennesket i Sandvika» ble skrevet ferdig på rekordtid – til tross for mange bokturneer i utlandet og andre oppdrag. Hjorth har de siste årene opplevd stor suksess internasjonalt.

– Men i løpet av sommeren greide jeg å snike til meg en del egentid, det ble en intens og altoppslukende skriveprosess, plutselig hadde jeg fullført, forteller Hjorth.

Hun tror at boken lot seg skrive i løpet av noen konsentrerte sommeruker fordi grunnlaget var lagt:

– Jeg hadde stedet, den brune puben, jeg hadde persongalleriet, jeg visste til en viss grad hva som skulle hende. Men hvordan skulle det ende?

Hun forklarer:

 Terje Bringedal / VGFoto: Terje Bringedal / VG

– Det jeg opplever som mest krevende i en slik fase av en skriveprosess er det jeg kaller «tenkning». Hvordan skal det dilemmaet jeg undersøker i romanen «ende», hvordan finne slutten? Det skjer først og fremst i hodet mitt, ikke ved skrivebordet.

– Men altså, da jeg fant ut det. var det bare å skrive på!

«Det gode mennesket i Sandvika» utspiller seg nemlig på en brun pub i Sandvika, og forlaget Cappelen Damm beskriver det som en komisk og trist roman om økonomi, spill, øl, skjebne og klasse:

– Det er vanskelig å være god når alt er så dyrt, dette er utgangspunktet for historien jeg forteller i den nye romanen, forteller Vigdis Hjorth.

I boken møter vi to kvinner: Hovedpersonen som begynner å gå på den brune puben med PC-en og arbeider der, en annen kvinne som har fast bord ved TV-en – og sitter hver lørdag med lottokupongen. Er de i samme båt, selv om hovedpersonen har penger gjennom hele måneden? I forlagets omtale heter det:

«Puben er livligst den dagen da pengene kommer fra Nav (...) Men en kveld skjer det noe som snur opp ned på alt.»

Redaksjonssjef i Cappelen Damm, John Erik Riley, sier romanen føyer seg inn i det øvrige forfatterskapet til Hjorth.

Bilde av John Erik Riley, redaksjonssjef i Cappelen DammJohn Erik Riley, redaksjonssjef i Cappelen Damm

– Det er alltid en stor begivenhet at Vigdis Hjorth kommer med ny roman. Hun skriver eksistensielle bøker om menneskers vilkår og livsvalg, og hun har et skarpt blikk for aktuelle temaer i samtiden, sier Riley som også bemerker Hjorths store publikum i utlandet.

– Vi vet derfor at det ikke bare er norske lesere som vil glede seg over denne nyheten, dette vil omfavnes av lesere i alt fra USA til Tyskland, Frankrike, Sverige, Danmark og alle de andre landene hvor hun nå settes svært høyt.

– Vigdis Hjorths bøker er nå solgt til nærmere 40 land, forteller redaksjonssjef John Erik Riley.

Bokinteressert? Sjekk ut flere nyheter fra årets bokhøst her!

Read Entire Article