-
20 helsedirektører har pendlerbolig – koster 3 millioner kroner i året
35 direktører og ledere i helseforetakene får dekket reise til jobben. 20 av dem får dekket pendlerbolig, viser en gjennomgang Altinget har gjort.
Totalt bruker norske helseforetak 250.000 kroner i måneden på pendlerboliger for sine toppledere, ifølge Altinget.
Mange av direktørene pendler fra storbyene til mindre steder, ifølge gjennomgangen. Til Bodø er det seks direktører som flys inn til byen for å jobbe i Helse Nord eller Nordlandssykehuset.
I Helse Møre og Romsdal får 4 av 16 toppledere pendlerbolig dekket av foretaket. (NTB)
-
Nord universitet på Floridas svarteliste
Delstaten Florida har satt fem norske universiteter og én høgskole på sin offisielle boikottliste, deriblant Nord universitet. Det skriver Khrono.
Delstatsmyndighetene har gått ut mot bedrifter, organisasjoner og institusjoner som har avviklet samarbeid eller tatt avstand til israelske partnere.
Listen er utarbeidet av Florida State Board of Administration og innebærer at det er forbudt for offentlige aktører i delstaten å inngå avtaler med de oppførte institusjonene.
Foruten Nord universitet gjelder boikotten Universitetet i Stavanger, Universitetet i Bergen, OsloMet, Universitetet i Sørøst-Norge og Bergen Arkitekthøgskole. Boikottperioden er satt til 12 måneder fra 1. oktober.
Florida-guvernør Ron DeSantis har tidligere varslet en hard linje mot organisasjoner som han mener støtter boikott av Israel.
Tidligere i november fikk finansminister Jens Stoltenberg varselbrev om at oljefondet kan havne på Floridas svarteliste.
Foto: Lars-Bjørn Martinsen/NRK -
Mann til sykehus etter knivstikking i Narvik
En mann er fraktet til sykehus med knivskader etter en voldshendelse i Vassvik i Narvik natt til mandag.
– Vi kjørte til stedet og fant en person knivstukket utenfor en privatadresse. Han ble umiddelbart kjørt til sykehus, sier operasjonsleder May Wenche Hansen i Nordland poltidistrikt til NRK.
Politiet kjenner ikke til skadegraden til fornærmede, opplyser operasjonsleder klokka 02.24.
En mann er pågrepet og mistenkt i saken. Politiet vil avhøre naboer mandag.
Gjennom natta har politiet sikret spor og etterforskningen fortsetter med avhør utover dagen. Politiet er ikke kjent med at det er noen relasjon mellom partene.
Operasjonsleder opplyser at de ikke vil gå ut med mer informasjon i løpet av natten.
-
Sjåfør mistet lappen i UP-kontroll
Sjåføren ble målt til 88 kilometer i timen i 60-sonen. Det var nok til at mannens førerkort ble beslaglagt.
UP-kontrollen ble gjennomført i Saltstraumen i Bodø.
-
Kansellerer hurtigbåt-avganger på Helgeland
Hurtigbåten MS «Fredrikke Tønder-Olsen» ligger i Sandnessjøen med tekniske problemer.
Det gjør at helgelandspendelen fra Sandnessjøen søndag kveld og returen fra Træna mandag morgen kanselleres.
Det melder Reis Nordland i en trafikkmelding.
I en oppdatering skriver de at reservefartøy settes inn fra Lovund og Træna 06.10 mandag morgen.
Foto: Ray Borkamo -
To ranværinger imponerte: Johansen ble nummer 12 i Östersund
Ranværingen Marthe Kråkstad Johansen ble nummer 12 under kvinnenes 10 kilometer jaktstart i Östersund søndag.
Dermed var hun nest best blant sine norske lagvenninner. Kun slått av Maren Kirkeeide, som gikk over målstreken til en femteplass.
Østerrikske Lisa Theresa Hauser vant verdenscuprennet foran Suvi Minkkinen (Finland) og Anna Magnusson (Sverige).
På herresiden har en annen ranværing også levert varene. Kasper Kalkenberg, som fortsatt er junior, gikk inn til en sterk femteplass under søndagens jaktstart i IBU-cupen, melder Rana Blad.
IBU-cupen er nivå to i internasjonal skiskyting, nivået under verdenscupen.
Foto: Geir Olsen / NTB -
Ein bilførar fekk bot for låg promille
Nordland politidistrikt melder sundag ettermiddag om at dei har stoppa ein bilførar i kontroll i Vestvågøy kommune.
Politiet mistenkte at føraren har køyrd med låg promille. Det vart gjort sikring av bevis og føraren vart bøtelagt.
-
Hamarøy ordførar vil ha beredskapsferje
Då ferja mellom Bodø og Moskenes var ute av drift på grunn av ein samanstøyt med ferjeleie i haust. Bad ordførar i Hamarøy kommune Britt Kristoffersen Løksa, staten om å vurdere ferjesambandet Svolvær-Skrova-Skutvik som beredskaps samband, skriv Lofoten-Tidende.
Ordføraren håper no at fylke, stat og departementet vil sørge for at Svolvær-Skrova-Skutvik ferja blir ein del av den formelle beredskapsplanen for trafikken over Vestfjorden, skriv Lofoten-Tidende.
Løkstad meiner saka handlar om meir enn hendinga i haust. Ho meiner regionen må stå betre rusta når kritiske samband sviktar.
– Skadane i Moskenes viste kor sårbart transportsystemet vårt er. Me må ha fleire kort i ermet. Skutvik-sambandet er allereie der, og kan gi ein viktig avlastning når behovet oppstår, seier Løksa til avisa.
Foto: Elena Junie Paulsen -
Kontroll på E6 i Vefsn
Politiet har kontrollert 66 sjåførar på E6 ved Skjervengan i Vefsn kommune. Nordland politidistrikt melder om at alle blåste grønt på promillekontrollen.
-
Promillekontroll på Fv 82
Nordland politidistrikt melder, sundag morgon om at dei har hatt ein promillekontroll på Fv 82 ved Børøya i Hadsel kommune.
62 trafikantar vart kontrollert, det var ingen lovbrot.
-
Promillekontroll på E10
Sundag morgon hadde Nordland politidistrikt promillekontroll på E10 i Vågan kommune.
Dei kontrollerte 35 sjåførar, det var ingen lovbrot, melder politiet sin operasjonssentral.
-
Gundersen får én kamp mindre i karantene
Jostein Gundersen ble utvist mot Monaco i Mesterligaen tidligere i år. For det fikk midtstopperen egentlig tre kamper karantene fordi UEFA mente forseelsen var stygg.
Men etter at han og Glimt valgte å anke saken er karantenen nå redusert til to kamper, melder Avisa Nordland.
Gundersen forteller til avisa at han fikk advokathjelp i forbindelse med anken.
– Det er litt slitsomt å stå i. Det er ikke alltid UEFA er lett å snu. Så jeg er fornøyd med at jeg fikk karantenen ned fra tre til to kamper, sier han til AN.
Tromsøværingen mister fortsatt oppgjøret mot Borussia Dortmund i Tyskland neste uke, men er klar for Europa-spill igjen når Manchester City kommer på besøk til Aspmyra i januar.
Foto: MICHAL CIZEK / AFP / NTB -
Tilbake på vinnersporet etter thrillerkamp
Etter to sure tap denne uka vant Narvik hockey 5–3 mot Stjernen i EHL lørdag.
Det ble en tett og jevn kamp mellom narvikingene og Fredrikstad-laget.
Kampen startet på best mulig vis for hjemmelaget. Etter to minutter sendte Tobias Åhström Narvik i ledelsen. Drøyt seks minutter senere doblet Jeppe Meyer for vertene.
Gjestenes Linus Westberg svarte med å sette pucken i mål fem minutter før første pause. I andre periode økte Theo Nordlund ledelsen for Narvik til 3-1, før stjerne nok en gang svarte på tiltale med scoring.
Fem minutter ut i tredje periode utlignet Stjernen ved Sebastian Kaijser.
Men gjestene måtte reise tomhendt hjem til Østfold. For scoringer av Johan Ceder og Linus Petterson sikret at alle tre poengene ble igjen i Nordkraft Arena.
Narvik er på femteplass i Elitehockeyligaen. Det er ti poeng opp til Oilers på fjerdeplass.
Foto: Frida Elise Brembo / NRK -
Syv kjørte for fort på riksvei 80
Politiet har gjennomført en laserkontroll i Røvikatunnelen på riksvei 80 i Fauske.
Syv sjåfører fikk bot for å ha kjørt over 80-sonen.
Den høyeste hastigheten som ble målt var 97 kilometer i timen, opplyser operasjonsleder Kai Eriksen.
-
Narvik hockey gikk på nytt tap
I midtuka tapte Narvik hele 8-0 mot topplaget Vålerenga i Jordal Amfi.
Fredag kveld fikk de en sjanse til å revansjere stortapet da Stavanger Oilers kom på besøk til Narvik.
Kampen startet på best mul9ig vis for hvittrøyene. Etter fire minutter sørget Tobias Åhström for 1-0 under en overtallsperiode.
Ti minutter senere utlignet gjestene ved Håkon Pedersen. Og knappe tre minutter senere tok Oilers ledelsen.
I andre periode ble vondt til verre med to nye Oilers-scoringer.
Narvik satt pucken i mål like før andre perode var slutt, men det hjalp ikke. Stavanger Oilers vant til slutt kampen 5-2.
Narvik er på en femteplass i Elitehockeyligaen, á poeng med Sparta Sarpsborg og Lillehammer.
Allerede lørdag ettermiddag har de muligheten til å komme på vinnersporet igjen, når Stjernen kommer på besøk til Nordland. Kampen starter klokken 16.
Foto: Beate Oma Dahle / NTB -
Anne Husebekk er død
Den tidligere rektoren for Universitetet i Tromsø, Norges arktiske universitet, Anne Husebekk, døde 5. desember. Det melder universitetet selv på sine nettsider.
Husebekk ble i vinter rammet av alvorlig kreftsykdom, og ble 69 år gammel.
– Med Annes bortgang har UiT Norges arktiske universitet mistet en av sine mest sentrale skikkelser, sier nåværende UiT-rektor, Dag Rune Olsen.
Anne Husebekk tilbragte det meste av sitt yrkesaktive liv ved UiT. Hun ble uteksaminert lege fra Universitetet i Tromsø i 1982, og ble senere spesialist og professor i immunologi samme sted.
I 2011 ble Husebekk prodekan for forskning ved Det helsevitenskapelige fakultet, før hun to år senere stilte som rektorkandidat, og vant med over 70 prosent av stemmene, skriver universitetet.
Foto: Hanne Wilhelms / NRK -
Bil av vegen i Sortland
Nordland politidistrikt melder, laurdag føremiddag om ei utforkøyring på Rv. 85 ved Strand i Sortland kommune i Nordland.
Det skal ikkje vere snakk om personskadar. Det er heller ikkje meldt om trafikale utfordringar, som følge av utforkøyringa, skriv politiet sin operasjonssentral.
-
Åtvarar mot julepynt frå utanlandske nettbutikkar
Frendeforsikring skriv i eit pressemelding at dei åtvarar mot julepynt frå utanlandske nettbutikkar.
Nettbutikkar som mellom anna Temu, Shein og Wish er ikkje regulert på same måte som dei i EU eller EØS.
– Det går fort utover branntryggleiken for å halde prisen nede, seier Lill Cecilie Bjørndal Klementsen, fagsjef i Frende Forsikring.
I ei undersøking gjort av Norstat for Frende, seier 8 prosent at dei har julepynt frå utanlandske nettbutikkar.
Den same undersøkinga viser at 69 prosent lar julelys stå på om natta eller når ingen er heime. Klementsen meiner dette er eit kjempeproblem.
Her har flest julepynt frå utanlandske nettbutikkar
Telemark – 24 prosent
Agder – 16 prosent
Rogaland – 13 prosent
Østfold – 13 prosent
Innlandet – 10 prosent
Akershus – 9 prosent
Trøndelag – 9 prosent
Finnmark – 8 prosent
Troms – 8 prosent
Vestfold – 7 prosent
Oslo – 6 prosent
Vestland – 6 prosent
Buskerud – 5 prosent
Møre og Romsdal – 4 prosent
Nordland – 3 prosent
Kjelde: Frendeundersøkelsen(NTB)
Foto: NRK -
Nå kan du se Glimt-filmen på kino
Fredag er det norgespremiere på dokumentarfilmen «Nord mot verden», som forteller historien om Bodø/Glimts vei fra outsider til Mesterliga-klubb. Det skriver Bodø/Glimt på sine nettsider.
Filmen følger Glimts oppsiktsvekkende reise – fra det historiske cupgullet i 1975 og kampen for nordnorsk fotball, til dagens suksess med fire titler på fem år og plass i Europas gjeveste turnering.
Dokumentaren er produsert av Gul Film AS og slippes 50 år etter at Glimt tok sitt første trofé på Ullevaal, en seier som skulle få stor betydning for hele Nord-Norge.
Premieren vises på en rekke kinoer over hele landet fredag 5. desember, blant annet i Bodø, Oslo, Trondheim, Fauske, Svolvær, Sandnessjøen, Mosjøen, Mo i Rana, Harstad og Stokmarknes.
Bygdekinoen vil også vise filmen på flere steder i Nordland de kommende dagene, inkludert Rognan, Nygårdsjøen, Kjøpsvik, Oppeid, Inndyr, Bratland, Onøy og Lovund.
Kulturfabrikken Sortland arrangerer festvisning i Møysalen lørdag 13. desember.
Foto: Sondre Skjelvik -
Disse lagene møter Junkeren, Rana og Fauske/Sprint neste sesong
Serieoppsettet for 2. og 3. divisjon i fotball er klart. Det melder NFF på egne nettsider.
Fra Nordland spilker Junkeren og Rana FK i 2. divisjon, tilsvarende nivå tre i norsk fotball på herresiden, mens Fauske/Sprint er fylkets representant i 3. divisjon.
Både Junkeren og Fauske/Sprint rykket opp forrige sesong.
I 2. divisjon avdeling 2 skal Rana og Junkeren bryne seg på følgende lag: Skeid, Kjelsås, Hønefoss, Levanger, Follo, Ull/Kisa, Eidvols Turn, Stjørdals–Blink, Lørenskog, Trygg/Lade, Tromsdalen og Grorud.
For nykomlingen Fauske/Sprint er dette motstanderne som venter i deres første sesong tilbake på allnorsk nivå: Alta, Bossekop, Tromsø 2, Fløya, Ulfstind, Skjervøy, Finnsnes, Harstad, Strømsgodset 2, Skjetten, Skedsmo, Kongsvinger 2 og Lillestrøm 2.
Foto: Frank Nygård / NRK
Spilles av
Kontraster før gullkampen
Neste




























English (US)