Disse byene topper cruisebåtanløpene

2 hours ago 4



Ålesund seiler opp til å bli landets største cruisehavn. I år er det meldt om 320 skip til Jugendbyen og hele 815.000 passasjerer. Det er 39 flere anløp enn i fjor.

 Visit Ålesund.
FORNØYD: Anita Nøring i Ålesund cruisenettverk. Foto: Visit Ålesund.

– Dette er et resultat av langsiktig arbeid og at Ålesund er et fantastisk utgangspunkt for å kombinere besøk i byen og utflukter til fjordene, sier fungerende daglig leder Anita Nøring i Ålesund cruisenettverk til TV 2.

Hun understreker viktigheten av å finne balansen mellom mange cruisepassasjerer og hensynet til lokalbefolkningen.

– Det er viktig å ivareta lokalbefolkningen og at de har det bra med så mange turister. Samtidig skal det oppleves fint for turistene. Da må vi gjøre en god jobb med å spre trafikken og utfluktene slik at det oppleves bra for alle parter, sier Nøring.

Bergen topper lista med flest anløp. Hele 350 cruiseskip skal besøke byen mellom de syv fjell i løpet av året. Men Bergen har færre passasjerer enn Ålesund på grunn av maksbegrensninger på 8000 passasjerer per dag.

Flest cruisebåtanløp 2026:

Tall TV 2 har hentet inn hos de ulike havnene, tilsier at langt over fire millioner passasjerer skal besøke de største cruisedestinasjonene i år.

Bergen 350–700.000 passasjerer.

Ålesund 320–815.000 passasjerer.

Stavanger 266–720.000 passasjerer.

Tromsø 214–200.000 passasjerer.

Oslo 200 – 445.000 passasjerer. Estimat.

Honningsvåg 162–166.000 passasjerer.

Kristiansand 161–409.000 passasjerer.

Geiranger 134–407.000 passasjerer.

Åndalsnes 105–115.000 passasjerer.

Flåm 98–330.000 passasjerer.

Trondheim 81 – Ukjent.

– Vi vet ennå ikke hvor mange passasjerer. Det kommer an på hvor fulle skipene er. Men ser nå en økning i skuldersesongene, noe som gjør at det er en god spredning gjennom året, opplyser kommunikasjonsleder Astrid Tomassen i Bergen Havn til TV 2.

 Pål S. Schaathun / TV 2
FLEST ANLØP: Bergen får besøk av flest cruisebåter i 2026. Foto: Pål S. Schaathun / TV 2

Hovedstaden får et solid oppsving i cruisetrafikken. Antall anløp øker fra 174 i fjor til 200 i år.

– Oslo Havn har som visjon å bli verdens mest effektive og miljøvennlig byhavn. Landstrømanlegg for cruiseskip er et viktig bidrag for å redusere Oslos klimautslipp, opplyser kommunikasjonssjef Siv Ellen Omland.

Nordkapp er også et populært mål for cruiseturistene. Her er det ventet at cirka 166.000 passasjerer skal gå i land fra totalt 162 skip.

– Sammenlignet med 2025 ser vi at antall anløp øker, mens det samlede passasjertallet er noe lavere. Vi mottar flere skip innen ekspedisjons-, luksus- og ultra-luksussegmentet hvor fartøyene har vesentlig lavere passasjerkapasitet enn de store, tradisjonelle cruiseskipene, opplyser Emmi Inch i Nordkappregionen Havn.

Turistperla Geiranger i Møre og Romsdal er en av destinasjonene som får færre anløp av cruisebåter i år. 134 båter skal besøke den berømte Geirangerfjorden.

 Kristian Haug Hansen / TV 2
LITT FÆRRE: Geiranger får noen færre cruisebåtanløp som følge av strenge miljøkrav. Foto: Kristian Haug Hansen / TV 2

Verdensarv-ansvar

– Årsaken til nedgangen er strenge miljøkrav, sier havnesjef Rita Berstad Maraak i Stranda havnevesen.

Fra 1. januar 2025 er det et krav at cruisebåter som seiler i verdensarvområder reduserer utslippene. Det får betydning først og fremst for Geiranger og Flåm. Fra 2032 er kravet at alle båtene skal ha nullutslipp.

– Selv om det betyr reduserte inntekter for næringslivet, har vi et viktig ansvar for å redusere utslippene i verdensarvområdet og ta vare på det ansvaret vi har fått tildelt. Det som bekymrer oss mest, er at trafikken flyttes fra sjø til land og til et veinett som ikke er dimensjonert. Jeg skulle ønske at det ble stilt tilsvarende miljøkrav på land, sier Berstad Maraak til TV 2.

 Privat
HAVNESJEF: Rita Berstad Maraak er havnesjef i Stranda havnevesen. Foto: Privat

Trondheim får også besøk av færre cruisebåter i år. 81 anløp er meldt inn.

– Det er en liten nedgang, men vi forventer økning igjen fra neste år med over 100 bestilte anløp for 2027. Årsakene til svingningene er sammensatte, og vi ser på det som helt naturlig med både nedgang og oppgang, forklarer pressekontakt Felix Seifert i Trondheim Havn.

Markedet deler seg

Han viser også til at miljøkravene slår inn.

– Aida Prima er en båt som vi har fått jevnlig besøk av tidligere. Den går nå innom Flåm da skipet innfrir de strenge miljøkravene som er satt, noe som gjør at den ikke rekker turen innom Trondheim. Andre rederier bytter ut tonnasje med nye skip som ikke er blitt ferdigstilt enda, opplyser Seifert.

 Nora Abrahamsen Jensen / TV 2.
MER MILJØVENNLIG: Cruisebåten Aida Prima. Foto: Nora Abrahamsen Jensen / TV 2.

Cruise Norway er medlemsorganisasjonen til en rekke norske cruisehavner. Daglig leder Monica Berstad opplyser at cruisetrafikken er økende, og at markedet splittes.

– Noen ønsker seg de mer klassiske cruiseopplevelsene på de større skipene der de kan få en bredere portefølje og større valgmuligheter om bord på selve skipet. Mindre ekspedisjons- og «exploration»-cruise vokser raskt fordi gjestene ønsker nærhet til natur og mer skreddersydde opplevelser, forklarer Berstad.

 Privat.
CRUISELEDER: Monica Berstad er daglig leder i Cruise Norway. Foto: Privat.

En annen trend er at sesongen utvides, særlig på vår og høst.

– Vi i Cruise Norway jobber målrettet for å utvikle helårlige cruisedestinasjoner i hele landet. Det er avgjørende for å skape helårlige arbeidsplasser og en mer robust reiselivsnæring, opplyser Berstad til TV 2.

Hun mener Norges attraktivitet som cruisedestinasjon ikke bare handler om natur, men også om kvaliteten i havnene.

– Trygge og effektive anløp, god logistikk, profesjonell mottakskapasitet og tett samarbeid mellom havn, kommune og reiseliv på destinasjonene. Dette er faktorer rederiene legger stor vekt på, sier Berstad.

– Driver frem grønn teknologi

– Hvordan påvirker miljøkravene cruisetrafikken?

– Miljøkravene gjør at rederiene i større grad prioriterer skip som kan dokumentere lavere utslipp og god miljøstandard, og de påvirker valg av ruter, fart, liggetid og drift i havn.

Ifølge Cruise Norway betyr det at havnene satser på tiltak som landstrøm, bedre avfalls- og mottaksløsninger og tydeligere miljøkrav i anløpsvilkår.

– I sum så driver dette frem grønnere teknologi og raskere fornyelse i cruiseflåten, mener Monica Berstad i Cruise Norway. 

Så mye penger legger de igjen

På oppdrag for Molde og Romsdal Havn har BDO gjennomført en økonomisk analyse over hvor mye penger cruisebåtpassasjerene legger igjen under sine besøk på Åndalsnes og i Molde.

Cruiseturistene i Åndalsnes bruker mesteparten pengene sine på aktiviteter, med et snitt på 674 kr per turist. Samlet hadde de et forbruk på 68 millioner kroner i 2023.

I Molde var gjennomsnittlig forbruk per turist er 525 kroner. De mest populære aktivitetene er å utforske byen til fots, kombinert med sightseeing og shopping.

Kilde: BDO/Romsdals Budstikke.

Read Entire Article