Donald Trump og Keir Starmer møter pressen

1 hour ago 1



USAs president Donald Trump er på et historisk statsbesøk i Storbritannia. Dette er Trumps andre dag i Storbritannia.

Onsdag formiddag tok han farvel med den britiske kongefamilien, og reiste videre for å møte statsminister Keir Starmer.

De to skal ha en pressekonferanse, som er blitt litt utsatt. Den skulle begynne klokken 15:45 norsk tid.

De siste timene har de hatt møter på statsministerens landsted, Chequers utenfor London.

Onsdag morgen ble det klart at amerikanske teknologi- og finansselskaper skal investere over 2000 milliarder kroner i Storbritannia de neste årene.

– Ubrytelig bånd

Trump hyller det spesielle forholdet mellom deres to nasjoner, og sier at avtalene har gjort båndet mellom dem ubrytelig.

Pressekonferansen onsdag ettermiddag er siste punkt på Trumps program i Storbritannia. I 18-tiden flyr han og førstedame Melania Trump hjem til USA.

Han beskriver statsbesøket som en «utsøkt ære», og onsdagens middag med Kong Charles som «fantastisk».

Trump er den første amerikanske presidenten som har vært på to statsbesøk i USA, og på middagen med kongen i går, sa han selv at han «håper å bli den siste».

Å invitere den amerikanske presidenten til å møte Kong Charles, er blitt tolket som et sjakktrekk av Storbritannia.

– Ledere som liker hverandre

Innsatsen har gitt resultater, ikke minst i et partnerskap innen kunstig intelligens, kvantedatamaskiner og kjernekraft.

Avtalene vil gi over 7600 arbeidsplasser over hele Storbritannia, ifølge britiske myndigheter.

Ved signeringsseremonien, der en rekke amerikanske teknologidirektører var til stede, sa Labour-lederen Starmer at han og republikaneren Trump var «ledere som virkelig liker hverandre».

Besøket anses som viktig for britenes hardt pressede statsminister Starmer, som vil sementere de to landenes «spesielle forhold».

Starmer har solgt inn Storbritannia som en destinasjon for amerikanske investeringer, i finans-, teknologi- og energisektoren.

Interessert i utenriks? Hør redaksjonens nyeste podkast:

Publisert 18.09.2025, kl. 15.24 Oppdatert 18.09.2025, kl. 15.59

Read Entire Article